Ezeket látta már?

Meglepő gyógyszer: csontritkulástól az influenzáig?

Betegségek
2011. július 12. 10:55
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Korábbi csontritkulás-gátló szer hatásos lehet az influenzával szemben! Egy korábban alkalmazott csontritkulás-gátló gyógyszer hatásosnak bizonyult az influenzavírusok széles spektrumával, köztük a H5N1-nek nevezett madárinfluenzával szemben – állítják a Hongkongi Egyetem munkatársai.

Szemben a hagyományos antivirális szerekkel, a csonterősítésre régebben alkalmazott pamidronát az immunrendszer sejtes elemeit (is) aktiválja, így serkentve azokat, hogy pusztítsák el a vírussal fertőzött sejteket. A Journal of Experimental Medicine oldalain megjelent tanulmány szerint a szer a gamma-delta T-sejteken fejti ki hatását, melyek aztán mintegy lyukat ütnek a vírussal fertőzött sejtek felszínén, és a pusztító hatású enzimet juttatnak be. A szer drámaian megsokszorozza ezen immunsejtek számát is.

Meglepő gyógyszer: csontritkulástól az influenzáig?

Forrás: MTI


Malik Peiris professzor és munkatársainak megközelítése azért is előnyös, mivel a hagyományos vírusellenes szerekkel szemben a nagy mutációs ráta miatt nagy eséllyel alakul ki rezisztencia kórokozókban. A pamidronát esetében, annak immunerősítő volta miatt, ilyen jelenséggel nem kell számolni.

A vizsgálat során a kutatók kísérleti egereket használtak, melyek saját immunrendszerét elpusztították, ahelyett pedig emberi immunrendszert telepítettek. Ily módon jobb hatásfokkal lehet vizsgálni az emberi kórokozókkal szembeni immunfolyamatokat, valamint az ezt befolyásoló szereket. A "humanizált" egereket ezután külön-külön 3 influenzatörzzsel fertőzték: a járványt okozó H1N1 (disznóinfluenza), a H5N1 és a H9N2 (madárinfluenza) vírusokkal.

Meglepő gyógyszer: csontritkulástól az influenzáig?

Forrás: Medipress


A gyógyszer az állatok fertőzés utáni felépülését nagymértékben meggyorsította, míg amely egyedek nem részesültek a kezelésből, napokon belül elpusztultak. Azonban a szer csak azon az állatok esetén működött, melyekben megtalálhatóak voltak a gamma-delta T-sejtek.

A felfedezés jelentősége, hogy olyan kórokozókkal szemben is hatásos, melyek ellen jelenleg nincs védőoltás, illetve nem áll elég idő, vagy anyagi háttér rendelkezésre a tömeges termeléshez. A már tervezik az embereken végzett klinikai vizsgálat menetrendjét.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# csontritkulás # influenza # terápia # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés