Ezeket látta már?

Megtalálták az örökletes kopaszodás okát

Betegségek
2011. január 07. 10:10
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Amerikai kutatók megtalálták a jellemzően férfiaknál előforduló örökletes hajhullás okát: az érintettek fejbőrében lévő őssejtek nem fejlődnek tovább, ennek következményeként pedig a szőrtüszősejtek utánpótlás nélkül maradnak, a hajnövekedés abbamarad.

A Pennsylvaniai Egyetem bőrgyógyásza, George Cotsarelis és csapata is meglepődött a vizsgálat eredményén. Eredetileg arra számítottak, hogy a kopaszok szőrtüszőiben kevesebb őssejt van, és emiatt nem nő a hajuk - ezzel szemben kiderült, hogy az őssejtek

ferfi-merges-d00000D1464c0c7becd95

Forrás: MTI


száma nem is érintett, csupán a továbbfejlődésük.

Az eredmény teljesen új távlatokat nyithat a hajhullás kezelésében - írták a kutatók a Journal of Clinical Investigation című szaklapban a Die Welt internetes kiadása szerint (www.welt.de).

Az örökletes hajhullás (szaknyelven androgén alocepia) a hajhullás leggyakoribb válfaja. Nagyjából minden második férfi érintett, a nők esetében a változó kor előtt minden tizedik, azt követően pedig minden negyedik. Ebben az esetben nem a stressz, a helytelen táplálkozás vagy más környezeti tényező okolható a hajkorona gyérüléséért, hanem a különböző gének összjátéka. A férfiaknál előbb-utóbb kialakul egy kopasz folt, míg a nőknél inkább a halántéktájék borítottsága csökken.

Annak ellenére, hogy e probléma sok embert érint, tudományosan igen kevéssé elemezték ki eddig - magyarázta Cotsarelis, hozzáfűzve: ezért döntöttek úgy, hogy megvizsgálják hajtranszplantációra jelentkező férfiak fejbőrét.

A kutatók összehasonlították a kopasz és a hajjal borított helyek egy-egy darabját, és megállapították, hogy a kopasz részekből hiányoznak úgynevezett előfutár sejtek, amelyek az őssejtekből fejlődnek ki. Mivel az őssejteken nem látszott különbség, valószínűsíthető, hogy a probléma azért alakul ki, mert az őssejtek nem szakosodnak és fejlődnek tovább - következtettek a kutatók.

Arra, hogy ez miért következik be, még nem találták meg a választ, azonban az a tény, hogy a kopaszok fejbőrében átlagos

számban találhatóak őssejtek, reményt ad arra, hogy azokat aktiválni is lehet - mondta Cotsarelis. Kollégáival ezért olyan szer kifejlesztésén dolgozik, amely közvetlenül a fejbőrön alkalmazva állítaná helyre a hajkorona teljes pompáját.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# bőrbetegség # hajhullás # őssejt

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés