Ezeket látta már?

Hatékony UV-védelem – fontos a gyermekek edukációja is a bőrrák megelőzése érdekében

Betegségek
2025. május 05. 14:34
anyajegy melanóma szűrés orvos válaszol

Minden leégés egy életre szól!

A Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) a Melanoma Nap alkalmából az Euromelanoma nemzetközi kampányához csatlakozva a gyermekkori bőrvédelem és edukáció fontosságát hangsúlyozza. Bár a bőrrák, melanóma nagyon ritkán fordul elő gyermekeknél, a későbbi életkorban kialakuló egészségkárosodás szempontjából meghatározó UV-terhelés markáns része ebben az életszakaszban éri a bőrt. Nemzetközi és hazai kutatások is alátámasztják, hogy a helyes UV-védelmi szokások korai kialakítása nemcsak a gyerekek bőrvédelmében játszhat kulcsszerepet, hanem a megelőzés fontosságának generációkon átívelő továbbadásában is. A bőrrák elleni hatékony fellépés jegyében az MDT egy letölthető, bizonyítékokon alapuló információs csomagot tesz elérhetővé pedagógusok és diákok számára a skindex.hu oldalon.

Sok a melanómás beteg

A melanoma – a bőr pigmentsejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganat – mára komoly népegészségügyi kihívássá vált. Az elmúlt húsz évben világszerte, így Magyarországon is megduplázódott a betegek száma: míg a 2000-es évek elején évente 1200–1400 új melanomás esetet regisztráltak hazánkban, napjainkra ez a szám megközelíti a 3000-et. Bár a korszerű terápiás lehetőségeknek és a prevenciós aktivitásnak köszönhetően a halálozási arány lassú csökkenése észlelhető, a betegség még mindig évi 300–400 magyar életét követeli.

Mivel a bőrrákos megbetegedések jelentős részében az UV-sugárzás a legfontosabb környezeti tényező, a betegség megelőzésében kiemelten szerepe van a primer prevenciónak, azaz az fényvédelem helyes gyakorlatának. A veszélyes elváltozások korai felismerése érdekében - szekunder prevencióként - ugyancsak elengedhetetlen a havonta elvégzett önvizsgálat, a gyanújelek ismerete és a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés. Fontos, hogy bármilyen gyanús bőrelváltozással forduljunk mielőbb bőrgyógyászhoz, hiszen a késlekedés komoly következményekkel járhat. Egy hazai felmérés szerint Magyarországon a melanomás betegek harmada még mindig több mint egy évig vár, hogy a gyanús bőrelváltozással orvoshoz forduljon, ami jelentősen rontja a gyógyulás esélyeit.

Európai előrejelzések szerint, ha nem történnek hatékony megelőző lépések, a bőrrák előfordulása a következő évtizedekben akár 40 százalékkal is nőhet.

Mindez még jobban felértékeli a megelőzés szerepét. Az ezzel kapcsolatos ismeretterjesztést már gyermekkorban érdemes elkezdeni. A megfelelő edukáció, a szabadban/napon tartózkodás során az optimális fényvédelmi szokások kialakítása és a bőr rendszeres ellenőrzésére nevelés hosszú távon ugyanis jelentősen csökkentheti a melanoma kockázatát.

Nem lehet elég korán kezdeni!

Bár a melanoma, vagy egyéb bőrrák gyermekkorban csak ritkán fordul elő, ám a teljes élet során elszenvedett UV-terhelés 50–80 százaléka már 18 éves kor előtt bekövetkezhet. Tudományos adatok szerint már egyetlen gyermekkori, súlyos, hólyagos napégés is jelentősen növelheti a későbbi melanoma kialakulásának kockázatát.

Nem megfelelő fényvédelem

Egy kelet-magyarországi településen elvégzett kutatás azt állapította meg, hogy az általános és középiskolás tanulók körében gyakori a napégés és a fényvédelem nem megfelelő.

A 2015-ös vizsgálatban 6-12, 12–19 éves diák napvédelemmel kapcsolatos szokásait mérték fel. Az eredmények aggasztóak: a tanulók 74%-a élt már át súlyos napégést, 10%-a egyáltalán nem alkalmazott semmilyen fényvédelmet, míg 6,9%-a rendszeresen szoláriumozott. Mindezek hosszú távon jelentősen növelhetik a melanoma kialakulásának kockázatát.

A kutatás egyértelműen rámutat arra, hogy elengedhetetlen a gyerekek és szüleik célzott, életkorra adaptált napvédelmi edukációja. Az UV-védelemmel kapcsolatos ismereteket már kisgyermekkorban érdemes beépíteni a nevelési-oktatási programokba, annak érdekében, hogy a napvédelmi szokások minél előbb rögzüljenek.

Pozitív minta

A korai ismeretterjesztés másik, igen jelentős hozadéka, hogy a gyermekek által elsajátított tudatos napvédelem közvetve a család többi tagjára is pozitív hatást gyakorolhat.

Ausztrália negyven éve indította el a világ egyik legsikeresebb, gyermekeket megcélzó bőrrák-megelőzési kampányát, a „Slip! Slop! Slap!” programot, amely máig a melanoma prevenció nemzetközi etalonja.

A hosszútávú adatok igazolják, hogy azoknál, akik gyerekkortól kezdve következetesen védekeznek az UV-sugárzás ellen, akár 30%-al csökken felnőttkorban a melanoma kialakulásának az esélye.

A kampány hatására az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a bőrrák előfordulása a fiatalabb korosztályban. A kutatás hangsúlyozza, hogy a gyermekkori edukáció, a fényvédelem mint társadalmi norma és az állami szerepvállalás kulcsszerepet játszanak abban, hogy a jövő generációi kisebb eséllyel legyenek érintettek ebben a betegségben, amelynek kialakulása csökkenthető a megfelelő óvintézkedésekkel.

Kampányok hatása

Egy a közelmúltban publikált dél-magyarországi kutatás szintén rávilágított arra, hogy a kisgyermekeket célzó bőrrák-megelőzési kampányok nemcsak a gyerekekre, hanem a szülők és gondozók szemléletére is kedvező hatást gyakorolnak. A vizsgálat során az óvodai és bölcsődei dolgozók napvédelmi ismereteit és gyakorlatát mérték fel, valamint azt, hogy milyen hatással van ezekre egy rövid oktatási program.

Kiderült, hogy bár a napvédelmi intézkedések – kalap vagy ruházat viselése, naptej használata vagy árnyék keresése – elsősorban a bölcsődékben voltak elterjedtek, ám erre vonatkozó hivatalos szabályzat egyik intézményben sem létezett.

Pozitívum, hogy a gondozók nagy része beépítette a munkájába és továbbította az új ismereteket a szülők felé, ugyanakkor a kutatás rámutatott: a tartós szemléletformáláshoz elengedhetetlen a korán elkezdett edukáció és az intézményi szintű szabályozás.

A fent idézett kutatások alátámasztják, hogy a gyermekeken keresztül a családtagok szemlélete is formálható, ami hatékony eszköze lehet a felnőttek körében gyakori napozással kapcsolatos tévhitek felszámolásának. Ilyen például az „egészséges barnulás” céljából történő, szándékos napozás vagy szoláriumozás, amely felnőttkorban sem jár egészségügyi előnnyel – éppen ellenkezőleg!

A bőrrák-megelőzési kampányok kiemelik, hogy a napozás és a szoláriumozás egyaránt a bőrsejtek DNS-ének károsodását idézhetik elő, amely melanomához vezethet.

Prof. Dr. Wikonkál Norbert, az MDT elnöke így fogalmazott:

- Nem létezik egészséges barnaság, hiszen az UV-sugárzás a melanoma kialakulásának elsődleges kockázati tényezője. A szándékos napozás kerülése és a tudatos napvédelmi szokások betartása gyermekkorban és felnőttkorban egyaránt elengedhetetlen.

Másodlagos megelőzés: önvizsgálat és korai felismerés

A bőr rendszeres önellenőrzése kulcsfontosságú a már kialakult melanoma korai felismerésében. Pigmentált bőrelváltozások esetén az úgynevezett ABCDE kritériumok –aszimmetria, a határvonal szabálytalansága, több szín vagy kiemelkedő részlet megjelenése, az átmérő növekedése – valamint a „rút kiskacsa"- jel – azaz a többitől jelentősen különböző anyajegy – felismerésére építő edukációs programok hatékonyan ösztönözhetik az embereket arra, hogy időben forduljanak bőrgyógyászhoz.

Dr. Baltás Eszter, az MDT elnökségi tagja, bőrgyógyász-dermatoonkológus hangsúlyozta: „A korai felismerés döntő jelentőségű. Ha világos és gyakorlatias útmutatást adunk arra vonatkozóan, hogy milyen bőrelváltozások igényelnek szakorvosi vizsgálatot, jelentősen csökkenthetjük a késői diagnózist. A statisztikai adatok szerint, ha a melanomát időben (az áttétek kialakulása előtt) felismerik, az ötéves túlélési arány akár a 98 százalékot is elérheti."

Áttörés a melanoma kezelésében

Az elmúlt évtizedben jelentős előrelépések történtek a melanoma terápiájában, különös tekintettel az immunterápiás eljárásokra és a molekulárisan célzott kezelésekre, amelyek számottevően javították a betegek túlélési esélyét.

Azonban ezek a korszerű kezelések is akkor a leghatékonyabbak, ha a betegséget még korai stádiumban felismerik. A szakirodalmi adatok egyértelműen alátámasztják, hogy a korai stádiumban diagnosztizált betegek túlélési aránya lényegesen jobb, mint az áttétes betegeké. Mindez aláhúzza a Magyar Dermatológiai Társulat megelőzésre épülő, átfogó szemléletének fontosságát.

Tegye - ne tegye

A melanoma megelőzésében az elsődleges stratégia a bőrt érő UV-sugárzás csökkentése. Az MDT szakértői ennek kapcsán a következőket javasolják:

  • 11 és 16 óra között illetve magas UV-index esetén ne tartózkodjon közvetlen napsütésben, keressen árnyékos helyet.
  • Használjon a bőrtípusának megfelelő, magas faktorszámú napvédő készítményt, és kétóránként vagy fürdőzés/úszás után ismét kenje be a bőrét.
  • A naptejet 15-30 perccel azelőtt vigye fel a bőrére, hogy napra megy, és ne hagyja ki a lábfejét, a kézfejét, a fülét és az orrát sem.
  • Ha tartósan a szabadban tartózkodik, viseljen arcot árnyékoló kalapot vagy sapkát, illetve a teljes testet takaró, jól szellőző (esetleg UV-szűrős) ruházatot.
  • A tűző napsütés ellen mindig – nemcsak a strandon, de a kertben, sportolás és szabadtéri munka közben is – védekezzen.
  • Mutasson jó példát a gyermekeinek: vigyázzon rájuk, tanítsa őket is a fényvédelemre, hogy minél korábban kialakuljanak náluk a helyes prevenciós szokások.
  • Ismerje meg a bőrtípusából adódó lehetséges kockázatokat, és tartsa szem előtt azokat, amikor szabadba megy.
  • Ne járjon szoláriumba, mert már egy alkalom is növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát.
  • A D-vitamin-készletek pótlása céljából nem kell napoznia. Tavasszal elegendő napi 15 perc napfürdő, télen D-vitamin szedése javasolt.
  • Viseljen UV-szűrős napszemüveget.

Összegezve

  • A Melanoma Nap alkalmából az MDT hangsúlyozza a gyermekkori bőrvédelem fontosságát.
  • Az MDT letölthető információs csomagot tesz elérhetővé pedagógusok és diákok számára.
  • Drasztikusan nőtt a melanomás betegek száma az elmúlt húsz évben.
  • Az UV-sugárzás fontos szerepet játszik a bőrrákos megbetegedések kialakulásában.
  • A korai ismeretterjesztés segíthet csökkenteni a melanoma kockázatát a gyerekeknél.
Ezek a melanóma első jelei! Megelőzheti az áttéteket, ha időben észreveszi
Figyelmébe ajánljuk

Ezek a melanóma első jelei! Megelőzheti az áttéteket, ha időben észreveszi

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Magyar Dermatológiai Társulat
# melanóma # bőrrák # fényvédelem # kampány # oktatás # UV-sugárzás # Euromelanoma

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés