Ezeket látta már?

Mi bántja a szemedet?

Betegségek
2010. augusztus 17. 12:50
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Napjainkban nemcsak a túl sok számítógép előtt ücsörgés árthat - a pollenek, a kipufogógázok, sőt nyáron például a vakító napfény ellen is védenünk kell szemünket.

Manapság sokkal több környezeti tényezőtől kell óvnunk a szemünket, mint korábban – a környezeti ingereken túl azonban a stressz, a gyógyszerek, a nem elengedő vagy éppen vakító fény, a rossz szemüveg, a rejtett látáshibák és természetesen a számítógépes munka is sokat tesz látásunk romlásáért...

noi-szemek-d00000B9031a52d1bd911

Forrás: Napidoktor


Nem hiába mondják, hogy a szem a lélek tükre – ám miközben érzéseink, lelkiállapotunk tükröződik a tekintetünkben, azok a dolgok, melyek rontják a szemünket, csak lassan válnak érezhetővé. Nem tűnik például fel, hogy a számítógép előtt ülve, a munkába belemerülve alig pislogunk – pedig ez automatikus cselekedet. Az intenzív koncentráció azonban elveszi róla a figyelmünket...a szemizmok elfáradnak, a szem kiszárad, a látásélesség romlik.

Nem véletlenül szabály, hogy a számítógép előtt dolgozóknak minden órában tíz percre ajánlatos felállni, sétálni egyet, pihenni. Ilyenkor a szem is pihen. Tornáztatásképpen rajzolhatunk a levegőbe vele számjegyeket. A képernyő legalább 70 centire legyen a szemünktől. Viseljünk védőszemüveget, nézzünk egy távolibb tárgyat hosszabb ideig – ez nyugtatja a szemet. Ha lehet, kerüljük a neonfényt. Szemégés ellen tegyünk szemünkre hideg borogatást öt percre. A szemünk egészségét is óvjuk, ha igyekszünk egyenlő arányban magunkhoz venni szénhidrátot, fehérjét és vitaminokat. A szemnek leginkább a béta-karotin és a B, C, valamint E vitaminok tesznek jót. A répa sok karotint tartalmaz.

Párologtathatunk is a munkahelyünkön, a száraz levegő ugyanis szárítja a szemet. Normális esetben a szemből kimossák a könnyek az idegen testeket, tápanyagokkal és oxigénnel látják el a szemet. Megváltozhat viszont ez a nedves réteg, és akár "el is felejthet" működni. Ez gyakori hunyorgást és irritáló érzést okoz. A túl erős könnyezés is zavarra utal. Mindezeknek oka lehet a száraz levegőn túl a számítógépezés, a túl sok tévé-nézés, a helytelen táplálkozás, az allergiák, káros anyagok ás hormonális rendellenességek.

Védjük szemünket a sugárzástól!

Bőrünk védelmére általában használunk fényvédő termékeket, de szemünkről elfeledkezünk. Pedig az ő óvására is szükség van: az UV-sugarak károsítják a szemet is – főként a retinát, amely miatt nő az időskori vakság kockázata. A sugárzás tönkreteheti a szemlencsét, szürkehályogot okozhat, de akár a szem rákos megbetegedésének veszélye is fennáll. Ezért fontos, hogy napszemüveget viseljünk: de valóban jó minőségűt, az olcsó ugyanis csak rontja a szemet.

A napsütés a szemfenéken oxidatív stresszt okozhat, ami meszesedést indít el az éleslátás területén. Ez a központi látás elvesztését okozhatja. Az orvosok a szemüvegek közül a szürkés árnyalatot ajánlják. Ez egyáltalán nem, vagy csak kissé változtatja meg a tárgyak eredeti színét. Divatos és hasznos is továbbá az oldalt is védelmet nyújtó napszemüveg. Különösen veszélyben vannak a kék szeműek és a fehér bőrűek, valamint azok, akiken lézeres szemműtétet végeztek – utóbbiak mindenképp hordjanak napszemüveget, mivel előfordulhat, hogy a károsodás hatására ismét szemüvegesnek kell lenniük. A kisgyermekek szeme ugyancsak nagyon érzékeny!

Veszélyes sérülések, gyulladások

A kötőhártya a szemfelület védelmét látja el. Irritáló anyagok, kórokozók ennek ellenére is megtapadhatnak a nyálkahártyán, és gyulladást okozhatnak. A szem viszket, bepirosodik, ég, reggel időnként összeragad. Jobb orvoshoz fordulni, mert komoly veszéllyel is járhatnak a panaszok. Romolhat a látás erőssége. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a sérüléseket, a szaruhártya-fertőzést, a retinasérülést és glaukomát sem, azaz a szem belsejében fellépő, megnövekedett nyomást sem.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# általános egészségügyi téma # életmód # szembetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés