Ezeket látta már?

Mit tehetünk a boldog öregkorért?

Betegségek
2016. szeptember 23. 15:46
Módosítva: 2016. szeptember 23. 15:46

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO által legutóbb meghatározott kormegjelölés az embert 60-70 éves korig az öregedők, 71-90 év között az öregkorúak, a 90 év felettieket pedig az aggkorúak csoportjába sorolja.

Magyarországon a lakosság nem elhanyagolható része, több mint egyötöde ember a fenti korcsoportok valamelyikébe tartozik. Tehát az egészséges öregkor társadalmilag is meghatározó törekvés, ám e cél eléréséért az idősek maguk is sokat tehetnek.

idos-no-d000000524d9d027ff0a5

Forrás: Medipress


Iván László, a neves gerontológus professzor foglalta össze azokat a hasznos "tippeket", amelyeket megfogadva az ember sokat tehet azért, hogy testileg, szellemileg a kor előrehaladtával is megőrizze egészségét, pszichésen ne károsodjék.

Melyek azok a tényezők, amelyek az egészséges öregedést szolgálják, az életnek ezekben a szakaszaiban is biztosítják a jó közérzetet, a reális önértékelést, a szellemi frissességet? Alapvető fontosságú, hogy az ember mind a testét, mind a szellemét tudatosan eddze, tartsa frissen. Utóbbira is számos lehetőség áll rendelkezésre, amibe beletartozik a tanulás is, akár nyelvtanulás, akár a modern technika – beleértve az internetet is – megismerése, az ezekkel kapcsolatos addigi tudásának fejlesztése. Vállalhat az illető munkát is, ha erre lehetőség kínálkozik, de az írás, az önéletírás, naplóírás is a szellemi frissességet szolgálja. Ugyancsak, ha az idős ember a környezetét és a társadalmat érintő ügyekben is részt vállal. Ráadásul élettapasztalatával sokakat segíthet a közállapotok javításában. Ne zárkózzanak el a jobbító politikai, társadalmi kezdeményezésektől, azaz "jelöljék meg önmagukkal a világot".

Iván László ugyanakkor azt javasolja a koros nemzedék tagjainak: az élet gondjait próbálják kissé kívülebbről szemlélni. Ez ugyan nem mond ellent annak, hogy ne figyeljék a környezetükben élők sorsát, gondjait, de a terheket ez a generáció már nem veheti magára. Arra is int, hogy ne kiszolgálói legyenek szeretteiknek, hanem együttérző, segítő társai. A gerontológus felhívja a figyelmet, hogy a feszültségek feloldása érdekében e korban nincs szükség alkoholra, úgyszintén mesterséges nyugtatókra sem.

A reális életvitel, az önismeret céljából – legalább egyszer hetente – vegyék számba, értékeljék, hogyan tudnak megküzdeni a feladatukkal, a terheléssel, vonjanak le tanulságokat, és azokat hasznosítsák a következő időkben. Este azzal feküdjenek le, hogy holnap mindent újra kezdhetnek, minden új napnak hittel, bizakodással vágjanak neki. A hívő embernek a végső kérdésekre is lehetnek válaszai, biztonságérzete, ami a végső elbúcsúzáshoz is támasz lehet.

A neves gerontológus figyelmezteti e korosztályokat arra, hogy kerüljék a divatos "felkapott" dolgokat, többek között ilyen az idősek "világlátó utazgatása". Noha ez a látókör szélesítésével járhat, mégis alaposan fontolják meg, hogy belevágjanak-e ilyen utazásokba. Számításba kell venni, hogy az idősödő, gyengülő szervezet nehezebben védekezik a külső hatásokkal szemben; fogékonyabb a fertőzésekre; érzékenyebben reagál a környezeti ártalmakra; a klímaváltozásokra; a táplálkozási különbözőségekre. Kezeljék fenntartásokkal az egészségről, betegségről, öregedésről szóló, manapság túlburjánzó reklámokat, célszerű az orvosok véleményét kérni, mielőtt bármelyik "csodaszer" alkalmazását megkezdenék. A célkitűzéseket, programjaikat mindig mérjék önmaguk lehetőségeihez, mert a csalódások, a kudarcok rontják az életkilátásokat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Időskor

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés