Ezeket látta már?

Az osteoporosis elleni gyógyszert nem kell életünk végéig szedni

2009.10.27. Módosítva: 2015.11.04.

A Kalifornia Egyetem kutatói hosszú távú vizsgálatuk során megállapították, hogy az egyik, csontritkulás esetén gyakran használt gyógyszer öt évig tartó szedése után még akkor sem nő további öt évig a csonttörés esélye, ha a gyógyszer szedését a beteg abbahagyja.

Dr. Dennis Black professzor munkacsoportjával az alendronát hatását vizsgálta. Megállapították, hogy legalább öt év gyógyszerszedés után további öt évig a gyógyszer elhagyása nem okoz jelentős rizikó-emelkedést. Kiemelték azonban azt is, hogy a veszélyeztetett csoport esetében nem javasolják a gyógyszer szedésének mellőzését.

'Vizsgálatunk azért is jelentős, mert eddig nem volt ismert, hogy a csontritkulás gyógyszeres kezelését kell-e a beteg élete végéig folytatni. Mivel általában az idős nők- akiket a csontritkulás is egyre inkább fenyeget – általában sok gyógyszert kell, hogy szedjenek, egyáltalán nem mindegy, hogy kell-e eggyel több gyógyszert bevenniük'- magyarázta Dr. Black.

Rövid távú vizsgálatok- melyek általában öt évig tartottak- bebizonyították már, hogy az alendronát kezelés hatására csökken a csonttörés valószínűsége. 'Megállapítottuk, hogy a nem csigolyacsont törésének valószínűségét nem befolyásolta, hogy a beteg szedte-e tovább a gyógyszert, vagy nem. Azonban a kimutatott csigolyatörés esetén- mely általában derékfájás képében jelentkezett- jobb volt a gyógyszer további szedése'- részletezte a kutató.

Az alendronát gátolja a csontállomány mennyiségének csökkenését, növeli a csontsűrűséget, valamint csökkenti a csigolya, csukló vagy csípő törésének valószínűségét. Jelenleg a biszfoszfonátokat használják leggyakrabban a csontritkulás akadályozására.

Jelen vizsgálat alapját egy 1996-ban és 1998-ban közzétett követéses vizsgálat jelentette. A cél most az volt, hogy az előző vizsgálatban résztvevők bevonásával további öt- azaz összesen tíz- évig vizsgálják a csontállomány sűrűségének (BMD-nek) alakulását A vizsgálatban résztvevő 1099 nő mindegyike kapott az első öt év során alendronátot. Őket most újra véletlenszerűen csoportokba osztották, és placebót (hatóanyag nélküli gyógyszert), vagy 5 ill. 10mg gyógyszert kaptak naponta.

A vizsgálat eredményeinek összesítése során a kutatók megállapították, hogy a gyógyszert tovább szedő csoportban a BMD növekedést mutatott, míg a hatóanyagot nem kapó csoportban kis mértékű, de egyáltalán nem veszélyes mértékű csökkenés jelentkezett a csontállomány sűrűségében. Röntgen vizsgálatokkal alátámasztva igazolódott, hogy a gyógyszer mellőzése egyáltalán nem okozott jelentős különbséget az ábrázolt csontok röntgenképein. A panaszokkal járó csigolyatörések mindkét csoportban ritkák voltak, de a gyógyszert szedő csoportban volt a legalacsonyabb (2,5% a másik csoport 5%-ához képest).

"Az idős emberek gyakran szednek egyszerre többféle gyógyszert. Ha lehetőség van arra, hogy az egyik gyógyszert biztonságosan megspóroljuk, akkor az egészségügyi költségek csökkenése mellett az életvitelük is javulhat"- foglalta össze a professzor. "Reményeink szerint a közeljövőben azt is biztosabban meg tudjuk majd mondani, kinek hasznos és ajánlott a gyógyszeres kezelés folytatása"- mondta Dr. Black.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához