Ezeket látta már?

Lábdagadás nyáron: ezek a betegségek állhatnak a vizesedés mögött

lábdagadás, nyiroködéma, visszértágula, lábödéma, vizesedés

Sokan tapasztalnak a nagy hőségben lábdagadást, de mikor kell vele orvoshoz fordulni?

Mik lehetnek a probléma okai? Miként lehet kezelni és hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni? dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa válaszol.

Kinek nagyobb az esélye a lábdagadásra?

Nyáron, amikor a hőmérséklet emelkedik, a bőr felszínén lévő erek automatikusan kitágulnak, hogy hűvösen tartsák a testet. Ez a megnövekedett véráramlás azt okozhatja, hogy a nyirokrendszerből folyadék szivárog a környező szövetekbe, és ez duzzanatot, ödémát generál. Vannak, akiknek genetikailag több szivárgó kapillárisuk (finom erek) van, mint másoknak, és a legtöbb ember azt fogja tapasztalni, hogy a folyadék szivárgás az életkor előrehaladtával egyre inkább fokozódik. A problémát erősebben tapasztalják azok, akik nem szoktak meleg éghajlaton lenni, így testüknek nem volt ideje alkalmazkodni a magas hőmérséklethez. Rajtuk kívül a túlsúlyos emberek is nagyobb kockázatnak vannak kitéve hő okozta ödéma szempontjából.

Bár teljesen normális, ha a nagy melegben dagadnak a végtagjai (különösen az alsó a gravitáció miatt), a nagy mennyiségű folyadék-felhalmozódás és dagadás valamilyen kóros egészségi állapot jele lehet, melyet a hőség tovább ronthat. Éppen ezért, ha nem múlik, túl nagy mértékű, fájdalmas, esetleg aggódik miatta, érdemes konzultálni orvossal, aki kizárja a súlyosabb állapotokat.

Ezek az egészségügyi problémák okozhatnak lábdagadást

A lábak dagadását - mint már említettük- több kóros állapot is okozhatja. Nagyon gyakori, amikor valamilyen vénás elégtelenség húzódik mögötte: visszértágulatok (vannak, melyek szabad szemmel nem láthatóak, ám az ultrahang kimutatja), nyiroködéma, vagy PTS (poszttombotikus szindróma). Visszértágulatok esetén ezért - és hogy ne romoljon az állapot és lépjenek fel szövődmények- érdemes kompressziós harisnyát viselni, mivel az összenyomja az ereket és a véráramlást a felületi vénáktól a mélyebbek felé tereli és ott fokozza. Ráadásul a nyirokkeringésre is pozitív hatással van, így nyiroködéma ellen is bevethető. Súlyos esetekben visszérműtét indokolt.

Dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa elmondta, hogy ha valaki átesett már trombózison, akkor sajnos számoljon azzal, hogy vissza-visszatérő probléma lehet a lábdagadás az érintett végtagon. Sőt, ha nincs jól beállítva a véralvadásgátló terápia, a meghibásodott vénabillentyűk ott maradnak, és úgy nagy az esélye annak, hogy előbb- utóbb PTS lép fel. Éppen ezért fontos a trombózis hosszútávú kezelése is, hogy ez elkerülhető legyen.

Amennyiben egyik napról a másikra jelentkezik, fájdalom, livid elszíneződés is társul hozzá, akkor mindenképp sürgősen forduljon orvoshoz, mivel mélyvénás trombózis jele is lehet, és ha a trombózist okozó vérrög leszakad, akkor az könnyen a tüdőbe kerülhet, ahol életveszélyes tüdőembóliát okozhat.

Olvasson tovább! Mire figyelmeztetnek a fájó, duzzadt nyirokcsomók?

Ezek a betegségek, állapotok okozatnak még lábdagadást:

· Szívbetegség

· Veseelégtelenség

· Májbetegség

· Terhesség (fontos, hogy a lábdagadás preeclampsia tünete is lehet!)

Tanácsok lábdagadás ellen:

· Kompressziós harisnya

· Lábak felpolcolása

· Hideg/meleg vizes váltózuhany

· Legmelegebb órákban menjen hűvösebb helyre

· Mozogjon

· Adja le a súlyfeleslegét

· Igyon sok folyadékot

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mitől vizesedhet a láb? A kardiológus elmondja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: Trombózisközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához