Ezeket látta már?

Erős vállfájdalmat érez? A koronavírus utóhatása is lehet: ezt teheti ellene

Betegségek
2023. november 08. 10:04
váll, fájdalom, vállfájdalom, terápia, kezelés, poszt-covid, tünetei

A covid utóhatása egyre több mozgásszervi problémát okoz. Szakértőnk arról beszél, miként szabadíthatja meg a fájdalomtól a beteget egy jól megválasztott terápia.

Már egy ideje együtt élünk a koronavírussal, ám a mai napig sem tudunk mindent a lehetséges szövődményeiről. A Sherlock Rehab gyógyítói gyakran találkoznak olyan esetekkel, amikor a betegség utóhatásai tartós fájdalomhoz, sőt, mozgásszervi tünetekhez vezetnek. Az okok azonban eltérőek lehetnek, így alapos nyomozásra van szükség.

A rendelőbe egyre gyakrabban érkeznek különböző mozgás- és belsőszervi panaszokkal, továbbá nem ritkák a covid utáni légzési nehézséggel és pánikbetegséggel küzdők sem. Van, hogy a probléma hátterében a fertőzés szövődményeként kialakuló hegesedések állnak, de előfordul, hogy közvetlenül egyes idegek válnak érintetté. Mivel egy multiszisztémás betegséggel van dolgunk, ezért sokszor nem csak a tüdőfunkciók, hanem a máj, a belek vagy az alhasi szervek is okozhatnak panaszt.

Ezek a leggyakoribb tünetek

  • a fej-, váll- és karfájdalom,
  • lapocka környékén érzékenység,
  • mellkasi szorító érzés, valamint
  • emésztőrendszeri tünetek.
  • Nem ritka, amikor a női szerveket érinti és ennek legegyértelműbb tünete, a menstruációs ciklus megváltozása.

“Jó példa annak a férfinak az esete, aki már a betegség során is lapocka-, könyök-, csukló -és nyakfájdalmaktól szenvedett. Ezek a panaszok a gyógyulás után egy évvel is még jórészt fennálltak. Hónapokkal később vállfájdalom is kialakult a betegnél, ami olyan intenzív formában jelentkezett, hogy éjszakánként felébresztette” - mondja Olosz József, vezető gyógytornász, manuálterapeuta.

A versenytáncos férfit a legjobban mégis az zavarta, hogy nem tudta 80 fok fölé emelni a karját. A gyógytornász hamar előállt egy elmélettel a fájdalom okát illetően:

“Majdnem biztos voltam benne, hogy a tüdőgyulladás miatt kialakult mellkasi hegesedések okozzák a panaszt” - mondja.

Hamarosan meg is kezdődtek a kezelések, amelyek azonban nem vezettek eredményre, nem enyhült a vállfájdalom. A terapeuta mégis arra biztatta a pácienst, jöjjön el még egy-két alkalommal, hátha sikerül előrébb jutniuk.

Rejtett úton jeleznek a szerveink

Az áttörés a következő kezelés során történt: a versenytáncos magával hozta a kontrollvizsgálata eredményét, ami kimutatta, hogy a tüdő mellett a máj is hegesedett. A májról pedig kevesen tudják, hogy beidegzését tekintve közel van a vállhoz, ráadásul egyik idege a nyakcsigolyáktól lép ki a gerincvelőből.

A májunk önmagában persze nem érzékel fájdalmat, de a gerincvelőbe érkező idegek már átkapcsolnak az agyba haladó idegsejtekre (idegi konvergencia). Ha a máj nem látja el megfelelően a funkcióját, a gyulladásos anyagok “megfertőzik” azt a gerincvelői szelvényt, ahonnan az ideg kilép. Ilyenkor kisugárzó fájdalom jöhet létre, például a vállban. Ez a jelenség azoknál is gyakori, akik mellkasi vagy nőgyógyászati műtéten estek át.

Alig tudja mozgatni a vállát? Ez a befagyott váll szindróma

Olosz József eleinte a máj környékét kezelte, ám ezután áttért egy közvetlenül a szervet mozgató módszerre, ami hamar eredményre vezetett. Fájdalommentes kezelésbe kezdett, amelynek során oldalfekvésben, a májat kitapogatva kezdte annak mobilitását javítani. A versenytáncos már a következő alkalomra 85 százalékos javulásról számolt be, és ezt a hatást a későbbiekben még tovább sikerült fokozni.

“Ez az eset megerősít abban, hogy a covid valóban egy szeszélyes betegség, aminek a szövődményeit sem szabad alábecsülni. Fontos emellett nyitottnak maradni a terápiában, hiszen nem minden embernek ugyanaz segít. A poszt-covid tünetek emberek tömegeit érinthetik, de vannak egyéni különbségek. Ezért is fontos, hogy terapeutaként a valódi okokat nyomozzuk ki, és azok ismeretében kezeljük a beteget” - teszi hozzá a Sherlock Rehab gyógytornásza.

Mikor érdemes orvoshoz fordulnunk?

Ez teljesen változó. A tapasztalat, hogy ha probléma hátterében hegesedés áll, akkor a tünetek a betegség lefolyását követően, akár hetekkel, hónapokkal a negatív tesztek után jelentkeznek. Amikor a vírus közvetlenül egy szervet vagy egy ideget támad meg, a tünetek már a betegség alatt vagy a lábadozási időszakban ütik fel fejüket.

“Mindkét esetben akkor kell segítséget kérni, amikor nyilvánvalóvá válik, hogy a panaszokat az idő nem gyógyítja meg. A testünk minden esetben megpróbálja megoldani a problémát, meggyógyítani saját magát. Ha ez nem sikerül, akkor kell segítséget kérni” - zárja Olosz József.

A vállfájdalom gyakoribb okai

A vállövet alkotó ízületek, izmok, szalagok és inak közül bármelyik kóros elváltozása okozhat kínzó fájdalmat. A fájdalom jellegéből, helyéből és a kísérő tünetekből lehet következtetni a kiváltó ok(ok)ra.

  • A bedagadt váll, a hónapokig-évekig elhúzódó fájdalom kopásos ízületi gyulladás (osteoarthritis) jele lehet. Az ízületi kopással, ún. degeneratív ízületi betegségekkel a reumatológia foglalkozik.
  •  A váll tetején jelentkező fájdalom érzésénél a váll elmozdulásáról vagy megnyújtott, esetleg elszakadt szalagokról lehet szó.
  • A helyéről kiugrott váll ínszalagszakadás, esetleg kulcscsonttörés jele lehet. 
  •  A kar emelésénél érzett nyilalló fájdalomnál idegbecsípődés lehetséges, ami akár nyáktömlőgyulladáshoz (bursitis) is vezethet.
  • A váll nehézkes mozgása – már a hétköznapi tevékenységeknél is – szintén bursitis gyanúját keltheti fel. Ez gyakran jelentkezik együtt a rotátorköpeny ínhüvelygyulladásával, ami rendkívül fájdalmas.
  •  A zsibbadás idegrendszeri eredetű okokra utalhat. 

Ha megmagyarázhatatlan vállfájdalmai vannak, és rövid időn belül nem történik javulás, netán súlyosbodik a fájdalom, forduljon minél előbb orvoshoz. Elhúzódó, súlyosnak nem minősülő panaszok esetén keresse fel háziorvosát, aki szükség esetén beutalja a megfelelő szakrendelőbe.

Keresse fel a legközelebbi baleseti sebészeti vagy traumatológiai ügyeletet, ha a következő tüneteket észleli magán:

  • tartós vagy hirtelen fellépő, intenzív vállfájdalma van;
  • baleset esetén, ha a sérült váll deformálódott, megduzzadt;
  • ha nem érzi a vállait, vagy ha úgy érzi, mintha tűvel szurkálnák a vállát;
  • ha semmilyen nyomás hatására sem érzi a vállat;
  • ha a kar vagy a váll forró vagy hideg tapintású;
  • ha vállfájása lázzal együtt jelentkezik.

Ezek a tünetek előre jelezhetnek valamilyen komolyabb sérülést, szakadást vagy csonttörést. Nehézlégzéssel együtt járó vállfájdalom lehet szívinfarktus jele is! Ebben az esetben azonnal keresse fel a legközelebbi sürgősségi osztályt, vagy hívja a 112-es segélyhívó számot, és kérjen mentőt!

<KÖVETKETZŐ CIKK>

Amikor felemeli a kezét, hasogat a vállánál? Ez a betegség okozhatja!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# váll # fájdalom # vállfájdalom # terápia # Kezelés # poszt covid # tünetei # Sanitas-szolgáltatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés