Ezeket látta már?

Hatékony módszerek napégés ellen - ezért vigyázzon nagyon a bőrére

Betegségek
2024. június 29. 15:04
napégés, ellen, gyógymód, leégés

Mit tehetünk, ha lepirultunk a napon, mit kenjünk a bőrünkre, és mi az, amit még véletlenül se? Szakértőnk válaszol.

Hiába az óva intés, hiába a fényvédő készítmények használatára való buzdítás, átlagosan a felnőttek harmada évente egyszer napégést szenved.

Jelentősen nő a bőrrák kockázata

Akinek rákvörösre ég a bőre a napon, annál a jövőben a bőrrák előfordulásának a rizikója jelentősen fokozódik. A melanóma előfordulásának a kockázata megduplázódik, ha valaki életében már legalább ötször „leégett” a napon. Az ultraibolya-sugárzás még veszélyesebb gyermekkorban. Elég az, ha valaki egyszer bőrhólyagosodáshoz, erős hámláshoz vezető napégést szenved el gyermekkorában, már duplájára nő nála a valószínűsége annak, hogy a jövőben valamikor bőrdaganatos legyen. De mit lehet tenni, ha már megtörtént a baj? Hogyan látható el szakszerűen a vörös, fájó, esetenként felhólyagosodott bőr? Ezeket vesszük most sorra.

Napégés – enyhébb és súlyosabb panaszok

A napégés enyhébb formáiban a tünetek között mindössze enyhe bőrpír és minimális fájdalom szerepel. A bőr kipirosodása jellemzően a napozást követően 2-6 órával lép fel, és a bőrvörösödés a napfénynek való kitettség utáni 12-24. órákban éri el a csúcspontját.

Súlyosabb esetekben a napégés intenzív felhólyagosodással, hámlással, bőrfájdalommal, jelentősebb folyadékveszteséggel járhat együtt, ami az elektrolit-egyensúly (=sóháztartás) felborulásához, a fertőzések rizikójának az emelkedéséhez vezet.

A legsúlyosabb esetben a kezeletlen, jelentős mértékű napégés életveszélyes, sokkos állapotot is előidézhet.

Patikaszerek és tanácsok napégés esetén

Mivel a napégés a bőr folytonosságának és az általa jelentett védelemnek a megszakadásával is jár, a különféle fertőzések kialakulásának az esélye megnő. Vagyis, a napégést szenvedett bőr könnyen baktériumok, vírusok, gombák áldozatául eshet. Éppen ezért lényeges, hogy bizonytalan tisztaságú házi szerekkel ne kezeljük a napégést. Elfelejtendők a tejfölös, túrós, uborkaszeletes és hasonló házi praktikákból ismert pakolások. Nem zárható ki, hogy a hűs élelmiszerekkel baktériumok, vírusok, gombák jutnak be a sérült bőrbe, tovább fokozva a bajt.

A hűvös - fedőkötéses - pakolások enyhíthetik a forróságérzetet. A kellemesen hűvös, vizes vagy Burow-oldatos (patikában kapható), steril mull-lapos (gézlapos) pakolás kedvező hatású lehet (2-3 óránként 15-20 percre az érintett bőrterületre helyezve). Hangsúlyozandó, hogy nincs szükség jeges vagy túl hideg kezelésekre. A bőrre helyezett jégkocka vagy fagyasztott borsós zacskó ötlete elvetendő!

Jótékony hatásúak a hámréteg védelmét és újraképződését szolgáló külsőleges készítmények. Előnyös, ha a készítmény hámregeneráló (dex)pantenolt tartalmaz. Krémek vagy spray-k javasolhatók erre a célra. A spray-k előnye az, hogy a felvitelük során nem kell kézzel érinteni a fájó, irritált bőrt.

Hűsítő hatást kifejtő, hidrogél jellegű készítmények (nem vazelines és nem olajos készítmények, amik „konzerválják a hőt”) kíméletes felvitelével is hatásosan enyhíthetők a panaszok. Ilyenek a viszketéscsillapító, antihisztamint (dimetindén hatóanyag) tartalmazó gélek, amik használata alkalmazása igazoltan enyhíti a napégéses panaszokat.

A gyógynövényes készítmények palettáját tekintve több szakmai szervezet elismeri az aloe vera tartalmú készítmények napégés esetén mutatott hatásosságát.

Súlyosabb esetekben nem-szteroid gyulladáscsökkentő hatóanyagok (NSAID) – pl. ibuprofén, diklofenák - szájon át történő szedése csökkentheti a fájdalmat, a gyulladást, az esetleges lázat.

Kerülendő azoknak az összetevőknek a bőrre kenése, amik irritációt okozhatnak, vagy az állapot rosszabbodásához vezethetnek. Tiltólistások például a fürdősók, a szappanok, az erős hatású tisztítószerek, az olajok és a parfümök.

A bőr gyógyulásának a velejárója a viszketés. Bármennyire is nehéz megállni, a bőr dörzsölése, a hólyagok elvakarása, a hámlás kapargatása kerülendő!

Ha már egyszer megtörtént a baj, jobb elkerülni a megismétlődés lehetőségét! A napégéses személyek kerüljék a direkt napsugárzást, a hidratáltság fenntartása érdekében folyamatosan gondoskodjanak megfelelő mennyiségű folyadékbevitelről (lehetőleg tiszta víz formájában), és viseljenek légáteresztő anyagú, laza, könnyű ruhákat!

Orvoshoz kell fordulni, ha:

  • a napégés súlyos felhólyagosodással jár,
  • jelentős bőrterületet érint,
  • nagy fájdalommal vagy hányingerrel/hányással, esetleg
  • lázzal, hidegrázással jár együtt, vagy
  • zavart tudatállapottal társul.

Cukorbetegeknél, HIV-fertőzötteknél, daganatos betegeknél a napégés kezelése orvosi feladat.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Leég, ahelyett hogy lebarnulna? Tudja meg, melyik típusba tartozik a Fitzpatrick-skálán!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
# napégés # leégés # hámló bőr # napégés ellen

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés