Nem meglepő, de jó tudni: 10 módszer a szívroham megelőzésére!
A szívbetegség vezető haláloknak számít Európában. Hatvanöt éven felüliek esetében a kockázat még magasabb: a szívbetegségben meghalt betegek nyolcvan százaléka hatvanöt éven felüli. Bár ezek a statisztikák lehangolók, ne csüggedjünk, mert a következő módszerekkel jelentősen csökkenthetjük a kockázatokat.
1. Ismerjük fel a korai figyelmeztető jeleket, és azonnal forduljunk orvoshoz!
A szívroham néhány jellegzetes tünete:
- Mellkasi fájdalom (angina)
- Légszomj
- Palpitáció (szívdobogásérzés)
- Lábduzzadás
- Kékes bőrszín (cianózis)
- Hosszan tartó, megmagyarázhatatlan köhögés
- Vér felköhögése
- Makacs kimerültség vagy rossz közérzet
- Eszméletvesztés
Eszméletvesztés
A tünetek azonban nem mindig egyértelműek. A szívroham okozta fájdalom bizonyos esetekben olyan lehet, mint az erős gyomorégés, vagy akár mint az influenza. Ha a családi kórtörténetben előfordult szívroham, a baj legkorábbi jele esetén azonnal forduljunk orvoshoz!
2. Beszéljünk orvosunkkal a kockázatcsökkentő gyógyszerekről
Hormonpótló terápia, roziglitazon (antidiabetikum), COX-2 gátlók; néhány példa a szívroham kockázatát csökkentő gyógyszerek közül. Kérjük ki orvosunk véleményét a lehetőségekről.
3. A vérnyomás szabályozása
A magas vérnyomás a szívroham egyik legnagyobb kockázati tényezője. Amennyiben a magas vérnyomást közvetlenül megelőző állapotot vagy magas vérnyomást diagnosztizálnak, a vérnyomást szabályozni kell. Az orvos felírja a megfelelő gyógyszereket, de arról sem szabad megfeledkezni, hogy a vérnyomást rendszeresen ellenőrizni kell.