Ezeket látta már?

Nemzetközi "ne gyújts rá" nap

Betegségek
2009. november 23. 08:45
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy 1974-ben az Egyesült Államokból elindult kezdeményezés hatására nyilvánította november harmadik csütörtökét - amely idén 19-re esett - dohányfüstmentes nappá.

A nap mottója a "Ne gyújts rá", s a rendezvényeken azt is hangsúlyozzák: a dohányosoknak nincs joguk arra, hogy ártsanak nemdohányzó embertársaiknak. Az eredeti gondolat az volt, hogy amikor a Hálaadás Napja előtt összejön a család, az ünnep fényét ne homályosítsa el a dohányfüst, a gyerekeket legalább ilyenkor ne mérgezze a felnőttek cigarettája. S ha már egy napig meg tudta állni a dohányos, hogy nem gyújtott rá, miért ne tehetné a következő napokban, hetekben, hónapokban?

Földünkön jelenleg csaknem 1,3 milliárd ember dohányzik rendszeresen, e szenvedély miatt évente több mint ötmillióan vesztik életüket; a dohányfüst a tüdő-, a szív- és vérkeringési betegségek nagy részének okozója. Még a mértéktartó dohányzás is káros az egészségre: napi öt szál cigaretta elszívása akár háromszorosára is növelheti a szívroham és a tüdőrák kialakulásának veszélyét. A tüdőrák okozta halálozás 90-95 százaléka, az egyéb szervek rákos megbetegedésének közel egyharmada, a szív- és érrendszeri betegségek közel egynegyede elkerülhető lenne, ha az emberiség "elfelejtené" egyik legkárosabb szokását - a dohányzást.

De veszélyeztetve vannak azok is, akik nem önszántukból szívják be a dohányfüstöt, amely több mint 50 rákkeltő anyagot tartalmaz. A passzív dohányzás is okozhat betegséget és halált, ilyenkor a karcinogén anyagok mellett nagyobb mennyiségű szénmonoxid jut a szervezetbe. Az Európai Unió országaiban évente mintegy 79 ezer, Magyarországon évente 2.300 ember válik a passzív dohányzás áldozatává.

Magyarország a dohányfogyasztó országok "élbolyába" tartozik, minden harmadik felnőtt füstöl. Minden ötödik - évente 26-28 ezer - magyar ember a dohányzás következtében hal meg, a tüdőrák okozta mortalitás tekintetében pedig világelsők vagyunk.

A dohányzás elleni küzdelem a WHO egyik legfontosabb célja: a világszervezet a felnőtt lakosság körében 20 százalék alá kívánja szorítani a dohányzók arányát. 2003. május 21-én a dohányzás megfékezését célzó első nemzetközi egyezményben állapodott meg a WHO genfi közgyűlésén a szervezet 192 tagállama, a világegyezmény szövegét Magyarországon is törvénybe is iktatták.

Az Európai Unió is hadat üzent a dohányzásnak, szeretnék elérni, hogy Európa-szerte betiltsák a dohányzást a zárt légterű nyilvános helyeken, s e tilalom alól az éttermek, bárok sem kapnának felmentést. Nem alaptalan a szigor: becslések szerint az aktív dohányzás évi több mint félmillió emberéletet olt ki az Európai Unió területén, s ehhez még hozzájön a passzív dohányosok köréből kikerülő 80 ezer halott. (Nem ez az egyetlen nap, amikor az egészségvédők harcba indulnak a dohányzás ellen, a WHO május 31-ét is dohányzásmentes világnappá nyilvánította.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# dohányzásról leszokás # tüdőrák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés