Ezeket látta már?

A meddőség egyben fogyatékosság is?

2012.07.27. Módosítva: 2015.11.04.

Programozott "babaprojekt" - Gyógyítható meddőség. Bűnnek, büntetésnek, sorscsapásnak tartották valaha. Ma is sokan fogyatékosságként, betegségként élik meg a meddőséget, olyan hibaként, amelyet titkolni, szégyellni kell. "Maga a szó - ha nem is orvosi értelemben - valóban negatív tartalmat hordoz, eredménytelenséget, hiábavalóságot társítanak hozzá" - mondja Lázár Erika, szülész-nőgyógyász főorvos, akinek egyik kedvelt és gyakorlott szakterülete a meddőség.

A meddőség több egyszerű orvosi problémánál, a világon minden hetedik párt érint, Magyarországon 20 százalékos a meddőségi arány, ami 2-300 ezer párt jelent, tehát társadalmi méretű kérdésről van szó.

A meddőség egyben fogyatékosság is?

Lázár doktornő elmondja, hogy a régi időkben a meddőség kifejezetten a nő problémája volt, ma már nyilvánvaló, hogy meddő párokról van szó, nem lehet csak az egyik félt "felelőssé" tenni. "Nagyjából az esetek harmadában a nő, harmadában a férfi, és egyharmadában mindkettő megtermékenyülő, illetve megtermékenyítő képességéről van szó.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 12 hónapban állapítja meg a teherbeesés alsó határát, ami azt jelenti, hogy ha ennyi idő alatt, védekezés nélküli közösülés esetén sem fogan meg gyerek, akkor meddőségről beszélünk.

Lázár doktornő szerint a meddőség komplex fogalom, okai rendkívül szerteágazók, a genetikai hibáktól kezdve bizonyos anyagcserezavarokig, pajzsmirigy problémákig, cukorbetegségig, mellékvese rendellenességig, gyulladásos kórképekig sok minden lehet a háttérben. Szóba jöhet a túlsúly éppúgy, mint a kóros soványság, fertőzések, környezeti ártalmak és pszichés okok. Minden esetre a legfontosabb, hogy a nemi szervek kifogástalanul működjenek, a hormonális egyensúly megfelelő legyen, és az immunrendszer is kellőképpen erős, stabil.

Ma már a legmodernebb vizsgálati és terápiás módszerek állnak rendelkezésre mind az okok megtalálására, mind pedig azok orvoslására. Ennek ellenére előfordulnak olyan esetek, mikor a biológiai okok feltáratlanok maradnak, általában 10 százalékban lehet ilyen rejtett hibákkal számolni.

"A megtermékenyítés bonyolult folyamat, kémiai, és fizikai mechanizmusok sokaságának kell meghatározott időben, és sorrendben működésbe lépni, hogy a fogantatás megtörténjen... Sajnos sokan összetévesztik a közösülési képességet a nemzőképességgel, a férfiak többsége ezért nem akarja az orvost felkeresni, holott mindig meddő párokról szól a történet, akiket együtt kell kivizsgálni. Tehát nem egy ember, egy emberpár gondjáról van szó, és ma már jól kidolgozott protokoll szerint folyik a meddőségvizsgálat.

Hagyományos módszerek és mesterséges megtermékenyítés

Van többféle "megtermékenyítő módszer", amelyek közül a szakorvos véleménye alapján olykor alkalmaznak is, például petefészek stimuláló eljárásokat, az is előfordul, hogy az orvos katéter segítségével vezeti be a spermiumot a méhbe. A különféle "testen belüli" módszerek mind a fogamzás elősegítését szolgálják.

Amennyiben a hagyományos módszerek nem vezetnek eredményre, akkor a mesterséges megtermékenyítési technikákat alkalmazzák, melyek közül a legismertebb, és legelterjedtebb a lombikbébi program, ami ma már több meddőségi centrumban is elérhető.

"A lehetőségek skálája széles, ennek ellenére nem korlátlan. Az egyre gyakrabban alkalmazott lombik program utolsó esélyként jöhet számításba, és akkor is inkább a tehetős párok számára. Mert igaz, hogy öt próbálkozást finanszíroz az OEP, de emellett három havonta legalább százezer forintba kerül az, amit a gyógyszertárban kell saját zsebből kiváltaniuk a pároknak. A lombikos babák születési aránya két százalék, ma még sokan nem tudják maguknak megengedni ezt a lehetőséget" - mondja a főorvos

Bár csodák nincsenek, azért e területen is adódnak váratlan események, sok olyan párral találkozni, akik már lemondtak a saját gyermekről, és örökbe fogadtak, azután még született egy-két saját is. Előfordul, hogy az orvos kimondja, ne reménykedjenek, nem lesz gyermekük, és néhány év után mégis bekövetkezik a várva várt terhesség, vagy éppen lombik program után születik természetes úton baba.

Mindenesetre az idegeskedés, a türelmetlenség csak árthat, csökkenti a fogamzás esélyét. A testet, és lelket is fel kell készíteni a gyermeket óhajtó pároknak. Állandó görcsös félelemben, izgalomban, rettegve a kudarctól nem lehet eredményes fogantatást remélni - hangoztatja Lázár Erika.

A meddőség pillanatnyi állapot. Kivizsgálható, kezelhető. A "soha ne mondd, hogy soha" fokozottan érvényes, ha meddő párokkal foglalkozik az orvos, hiszen, ha valahol, ezen a területen az idő, a remény, a természet felülírhatja a tudomány tételeit.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához