Ezeket látta már?

Orrüregbe adható vakcinák: ezért lehetnek hatásosabbak a többinél

Betegségek
2021. október 19. 09:31
orrüregbe adott vakcina, oltás, koronavírus, vakcina, covid

Az orrüregbe adott Covid-19 elleni vakcinák nagy előnye lehet, hogy nyálkahártya immunitást is létrehozhatnak, ami megakadályozhatná a fertőzés kialakulását.

Habár a jelenleg használt, izomba adott Covid-19 elleni oltások is hatásosak, ami a betegség súlyos lefolyásának megelőzését illeti, de az orrba adott oltások ennél többet tudnának - legalábbis a jelenlegi adatok alapján. De tény, a vizsgálatok még az első fázisban tartanak.

Az orrüregbe adott koronavírus elleni vakcinák nagyobb védelmet adhatnak a remények szerint

Dobson Szabolcs, gyógyszernegedélyeztetési szakértő írt az intranazális, azaz orrüregbe adható koronavírus elleni vakcinákról, amik azért lehetnek jobb megoldások a jövőben, mert akár nyálkahártya immunitás kialakítására is képesek lehetnek. Ennek azért van jelentősége, mert így az oltások nem "csak" a súlyos Covidtól védenének, hanem magától a Covid fertőzéstől is. A szakértő ezt írta:

"A jelenlegi COVID-19 vakcinákat az egyetlen indiai ZyCoV-D DNS alapú vakcina kivételével izomba kell adni (az indiai vakcina tűmentes, intradermális). Azonban az izomba adott vakcinák a szervezet egészét érintő szisztémás immunválasz kiváltása mellett nem hoznak létre nyálkahártya immunitást, így a SARS-CoV2 vírus az oltottak orrnyálkahártyáján is szaporodhat és szóródhat a külvilágba, amint ezt már vizsgálatok igazolták is. Akik a maszkok fontosságát nem értik, ezt nem értik.

Már most, folynak kutatások az orrnyálkahártyára juttatott, szakszóval intranazális COVID-19 vakcinákkal is. Itt kérdés, hogy ezek képesek-e a nyálkahártya immunitás mellett az említett szisztémás immunválasz kialakítására is? AZ eddigi állatkísérletes adatok szerint igen.

Olvasson tovább! Koronavírus elleni oltás: így hat az idősebb nőkre

Például ilyen az amerikai Meissa Vaccines (Redwood City, California) RSV vírusalapú vakcinája, amely Fázis 1 emberi vizsgálatot is indított már, vagy a szintén amerikai CyanVac LLC (Athens, Georgia) és Los Gatos, California) PIV5 vírusalapú vakcinája. Egyelőre még messze vagyunk attól, hogy látni lehessen a humán terápiás potenciáljukat."

Hivatkozás: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2785303

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vakcina # oltás # koronavírus # covid

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés