Ezeket látta már?

Orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés: nem csak parlagfű okozhatja

Betegségek
2024. augusztus 05. 09:04
parlagfű, pollen, szénanátha, orrfolyás

Azt gondolja, a parlagfűre allergiás? A tünetek másra is utalhatnak.

Tombol a szénanátha, de hogy mitől erősödhetnek fel allergiás tüneteink a nyári pollenszezonban, arról a hagyományos allergiadiagnosztikai vizsgálatok mellett a komponens alapú allergiavizsgálat nyújthat pontosabb információt – tudtuk meg dr. Moric Krisztinától, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus szakemberétől.

Indul a parlagfű-szezon

Az eddigi csapadékosabb és melegebb nyár eleji időjárás kedvezett a parlagfű növekedésének, melynek pollenkoncentrációja július utolsó hétvégéjére több helyen elérheti a tüneteket okozó közepes szintet – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közleményében. Az idei parlagfű-szezon az előrejelzések szerint igencsak erősnek bizonyul, amit nagy mértékben befolyásol az augusztusi-szeptemberi időjárás is.

Ha szerencsénk lesz, akkor a záporok némiképp csökkenthetik a pollenterhelést (zivatarok, ha erősek ronthatnak rajta), ám ezek is csak rövid időre hoznak enyhülést az allergiások számára. A parlagfűre érzékenyek már most is tapasztalhatják tüneteik felerősödését, az orrdugulást, orrfolyást, könnyezést, tüsszögőrohamokat, a szem- és a torokviszketést. Az allergiás tünetek megelőzését és enyhítését gyógyszeres kezeléssel lehet elérni.

Az enyhe tünetek kezeléséhez a vény nélkül kapható antihisztamin készítmények is elegendőek lehetnek. Ha azonban tüneteink két hétnél tovább tartanak, és befolyásolják a mindennapi feladataink elvégzését, akkor forduljunk allergológushoz. A szakorvos által felírt szteroid orrspray rendkívül hasznos az allergiás nátha kezelésében és a szövődmények elkerülésében – hangsúlyozza a szakember, aki hozzáteszi, hogy a szemtünetek kezelésére érdemes külön szemcseppet is használni

Biztos, hogy parlagfű allergia? A komponens alapú vizsgálat segíthet eldönteni

A nyári pollenszezon kapcsán a legtöbb embernek a parlagfű allergia jut eszébe, pedig a július közepétől októberig tartó időszakban számtalan növény pollenje okozhat szénanáthás tüneteket az arra érzékenyeknél. A lágyszárú gyomnövények közül a parlagfüvet leginkább a fekete ürömmel tévesztik össze, ami egy hasonlóan erős allergén. Ráadásul virágzásának időpontja is egybeesik a parlagfű virágzásával. De nem csak a laikusokat zavarhatja össze ez a két növény.

A fekete üröm és parlagfű botanikai rokonságban állnak (egyaránt a fészkesvirágzatú családjába tartoznak). Molekuláris szerkezeti hasonlóságuk miatt pedig a szénanáthások szervezete egyformán reagálhat mindkét növény pollenjére, vagy bizonyos ételek elfogyasztásakor felerősödhetnek allergiás panaszaik (száj- és torokviszketés, ajak- és szemduzzanat). Emiatt a bőrteszt (Prick teszt) elvégzésekor pozitív eredményt kapunk a parlagfűre és a fekete ürömre egyaránt.

Ezt a problémát küszöböli ki a komponens alapú allergiateszt, melynek segítségével információt szerezhetünk az adott allergénen belüli specifikus fehérjekomponensekről, és tisztázhatjuk, hogy pontosan mi okozza a tüneteket. A vizsgálattal differenciálhatók a keresztallergiák is.

Allergén immunterápia: hosszú távú életminőség javulás az allergiás betegek számára

Miután a páciens megkapta a komponens alapú allergiavizsgálat eredményeit, egyértelművé válik, hogy mire kell kezelni, és választ kaphat arra is, hogy érdemes-e belekezdenie az immunterápiába. A teszttel ugyanis kimutathatóvá válik, hogy magas-e az komponens (a parlagfű esetében az Amb a1), ami leginkább felelős lehet az allergiás betegségért – mondja Moric doktornő. Ha azonban a betegnél a parlagfű valamelyik alacsony rizikójú komponense váltja ki az allergiás tüneteket, nem érdemes elkezdeni az allergénspecifikus immunterápiát.

Az immunterápia egy három-öt éven át tartó terápiát jelent, amelyben megtanítjuk a szervezetet arra, hogy ne reagáljon a pollenre. Ehhez azonban az allergén növény pollenszórása előtt 2-3 hónappal el kell kezdenünk a kezelést. Aki tehát azt gyanítja, hogy a parlagfű okozza szénanáthás tüneteit, az egy allergológiai kivizsgálást követően jövő májusban kezdheti el a kezelést. Az életminőség drámai javulása mellett a terápia hosszú távú előnye, hogy elkerülhetővé válik a többszörös allergia és az allergiás asztma kialakulása.

Összegzés

  • A csapadékosabb és melegebb nyár kedvezett a parlagfű növekedésének, emiatt erősödik a parlagfű allergia szezonja.
  • Az allergiás tüneteket gyógyszeres kezeléssel lehet enyhíteni, de ha tartósak, érdemes allergológushoz fordulni.
  • A parlagfű mellett számtalan más növény pollenje is okozhat szénanáthás tüneteket.
  • A komponens alapú allergiateszt segítségével differenciálhatók a keresztallergiák és meghatározható, hogy érdemes-e belekezdeni az immunterápiába.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Parlagfű allergia: ha először tapasztalja a tüneteket, ezeket a vizsgálatokat végeztesse el!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Allergiaközpont
# allergia # parlagfű # szénanátha # pollenallergia # orrfolyás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés