Ezeket látta már?

Autóbalesetem volt, azóta szorongok, hogyan lehetek jobban? Vakcinainfó - Az orvos válaszol

szorongás, depresszió, pánik

Szorongok, pánikolok, az éjszakák a legrosszabbak. Azóta pár órákat tudok csak aludni, akkor is rémálmok gyötörnek.

A Vakcinainfó - Az orvos válaszol csoportban egy olyan kérdés érkezett, ami még, ha nem is autóbalesetből kifolyólag, de sokakat érinthet: a szorongással kapcsolatban kérdezett az egyik olvasó.

A kérdés:

"Tisztelt Orvosok!

Néhány napja autóbalesetem volt, totálkárossá tört a gépjármű amit vezettem, én csodával határos módon kisebb fizikai sérülésekkel ugyan, de épségben megúsztam a balesetet. Viszont a lelki problémák nem szűnnek, nem gyengülnek.

Szorongok, pánikolok, az éjszakák a legrosszabbak. Azóta pár órákat tudok csak aludni, akkor is rémálmok gyötörnek. Próbálom mondogatni magamnak, hogy az, hogy csak anyagi kár keletkezett, hogy a vétkes sofőr is épségben megúszta, és én is, mekkora szerencse és mennyire hálás vagyok érte, hogy személyi sérülés nem történt. De végtelen dühöt érzek irányába.

Tudnának abban segíteni, hogy mennyi az az idő, amíg ezek az érzések normálisak és mennyi idő elteltével érdemes szakembert felkeresni vele? Köszönöm szépen."

Dr. Köles László válasza:

"Kedves Kérdező! Néhány nappal egy baleset után a hangulatingadozások, a dühkitörések, a harag érzése, a talán még a balesethez köthető stressz szituációból származó szorongás, álmatlanság, akár rémálmok "normális" jelenség. Ebben a fázisban az a legfontosabb, hogy a környezetében legyen olyan ember, találja meg azokat, akikre támaszkodni tud. Nincs ezekkel a gondokkal egyedül, évente sajnos ezrek élik ezt át. Ez hosszú napokig, néhány hétig még a baleset közvetlen pszichés következménye lehet: a folyamat, ahogyan feldolgozza az átélteket. Szakemberhez akkor forduljon, ha egyrészt túlzott, súlyos alváshiánya alakul ki, másrészt ha több hetes - hónapos távlatban sem tud szabadulni a most még természetes problémáktól, illetve ha újabbak jelentkeznek, és egyre mélyebbre sodródik ebben a negatív spirálban. Ha akkor is újra és újra visszatérnek a baleset rémképei, emlékei, ha dühkitörései tartósan fennmaradnak, állandóan felfokozott állapotba kerül, esetleg bosszúvágyat érez.

Ha szorongása tartósan fennmarad, esetleg pánikrohamok jelentkeznek. Ha nem tud a feladataira koncentrálni, esetleg emlékezetkiesései lesznek, kerül bizonyos helyzeteket, embereket, tehetetlenség érzése, önvád jelenik meg, úgy érzi izolálódik, elidegenedik, tartósan rossz hangulatba kerül, amelyen nem tud úrrá lenni, érzelmileg tompának érzi magát, apátiába süllyed. Akár testi panaszok is megjelenhetnek megmagyarázhatatlan fájdalmaktól a hasmenésen át a mellkasi panaszokig. Ezeket a lelki(-testi) tüneteket összességében mint poszttraumás stressz-szindróma foglaljuk össze.

Előfordul, hogy később, hónapok múlva ezek úgy jelennek meg, hogy már nem is feltétlenül látszik a közvetlen kapcsolat a konkrét lelki traumával, ami kiváltotta. Ha ilyen tüneteket tapasztal a fent írtak formájában, feltétlenül indokolt szakember (pszichiáter, pszichológus) segítségét igénybe venni (és természetesen a leírtaktól függetlenül bármikor, amikor úgy érzi, hogy szakember segítségére szüksége van). Pszichoterápiával, viselkedésterápiával, szükség esetén gyógyszeres támogatással megoldást lehet találni ezekre a panaszokra is.

De most próbáljon - nem hárítással, hanem az emlékezés útján - eljutni oda, hogy tisztázza önmagában: megtörtént Önnel valami, ami számtalan emberrel megtörténik sajnos - nincs vele egyedül. Túl van rajta, dolgozza föl az emlékeket, részben vigye racionális síkra, értse meg, hogy a legfontosabb, hogy az egészségét megőrizte, nem érte komoly testi sérülés. Próbáljon arra és azokra figyelni, ami és aki jelenleg fontos Önnek, megbocsátani a károkozónak, ha van ilyen érzése: feloldani saját magát az önvád alól."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szorong, és nem akar emberek közé menni? A pajzsmirigy zavara is kiválthatja

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához