Ezeket látta már?

Rekedt vagy másképp cseng a gyereke hangja? Az orvos elmondja, mi okozhatja

Betegségek
2025. február 24. 05:14
rekedtség, gyerek, kiabál, oka, juvenilis diszfónia

A juvenilis diszfónia a hangproblémák széles spektrumát öleli fel, melynek egyik – de nem egyetlen – megnyilvánulási formája a rekedtség.

A gyermekkorban jelentkező hangképzési zavarok befolyásolják a gyermek kommunikációját, így szociális kapcsolataikra is rányomják bélyegüket, ezért az időben megkezdett kezelésnek jelentős preventív szerepe van – hangsúlyozza dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa.

A juvenilis diszfóniával foglalkozni kell

A helytelen hangképzés, illetve a hang túlerőltetése nem csak a felnőtek körében jelent problémát. A gyermekkori (ún. juvenilis) diszfónia meglehetősen gyakori jelenség (prevalenciája a becslések szerint 6-24 százalék közötti), és nemcsak a hétköznapi kommunikációban, hanem az éneklésben is gondot okozhat. A szülők sokszor egy átmeneti állapotnak hiszik, ezért nem feltétlenül tulajdonítanak nagy jelentőséget neki, holott ez az állapot nem „kinőhető”, vagyis a diszfónia átível a felnőttkorra is, ha nem foglalkozunk vele –figyelmeztet dr. Holpert Valéria.

Mi okozza a gyermekkori hangképzési zavarokat?

A gyermekkori diszfónia szervi eltérések, működésbeli zavarok, illetve pszichés tényezők talaján kialakuló hangképzési zavar, amit hangteljesítmény csökkenése jellemez. A kórkép elsősorban tartós rekedtség formájában nyilvánul meg: ennek leggyakoribb kiváltó oka, hogy a zajos óvodai-iskolai közösségben a gyermek igyekszik társait túlkiabálni, ezért préselve képzi a hangot. A környezet nagyon gyakran egy betegség (pl. megfázás) maradványtünetének tudja be ezt az állapotot, vagy a gyermek adottságként értékeli a rekedtséget. Nem ritka, hogy egy gégehurutot követően rögzül a rossz beszédtechnika, és megmarad a betegségben megszokott, erőltetett, préselt hangképzés.

Megfigyelhető, hogy a diszfóniás gyermek sokat krákog, hangja gyakran elcsuklik, légzéstechnikája/hangmagassága nem megfelelő, hangjának csengése és színezete is eltérhet a kortársak átlagos jellemzőitől. A diszfónia szemmel is jól érzékelhető a szülők és a környezet számára: a hangképzés során a gyermek váll- és nyakizomzata megfeszül, az erek pedig szinte kidagadnak a nyakán – mondja dr. Holpert Valéria, aki azt is megemlíti, hogy a szorongás, stressz vagy önbizalomhiány is hatással lehet a hangképzésre. A hangszalagok záródási elégtelenségéből fakadó suttogó, fátyolos hang különösen a visszahúzódó, szorongó gyermekek sajátja, esetleg traumatikus életesemény következménye.

A záródási elégtelenség miatt a hangszalagok megvastagodhatnak, és csomók is képződhetnek rajtuk. Amint arra a fül-orr-gégész, foniáter szakember kitért, a gyermekkori (juvenilis) diszfónia hátterében állhat veleszületett rendellenesség, a hangképző szerveket érintő organikus elváltozás, ritkán valamilyen neurológiai kórkép is. Sokszor tapasztalható azonban, hogy egy rossz szokás, a gyermek környezetében élők helytelen beszédmintájának utánzása a diszfónia oka, illetve a gyermek hangfejlődésének hiányos nyomkövetése és irányítása is szóba jöhet.

Rekedt, kiabál, másképp cseng a hangja? Mi a teendő?

Az első és legfontosabb lépés, hogy mutassuk meg a gyermeket a fül-orr-gégész, foniáter szakorvosnak, aki meg tudja állapítani az esetleges szervi okokat és azok mértékét. Amennyiben a diszfóniát funkcionális zavar okozza, akkor a foniáter szakorvos és logopédus szoros együttműködésével megkezdhető a terápia. Ezt célszerű az óvoda utolsó évére (5 éves életkorra) időzíteni, mert a fiatalabb gyermekek még nem képesek kielégítően elvégezni a sokszor összetett gyakorlatokat.

A diszfónia terápia relaxálásból, a laza izomtónust elősegítő hanggyakorlatokból, a helyes beszédlégzés, megfelelő hangmagasság és hangerősítés elsajátításából, valamint a tiszta, egyéni beszéd dallamának kialakításából áll.

– ismerteti Holpert doktornő, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a terápia során fontos a rendszeres foniátriai-gégészeti kontroll is.

Összegzés

  • A juvenilis diszfónia a hangproblémák széles spektrumát öleli fel.
  • A gyermekkorban jelentkező hangképzési zavarok befolyásolják a gyermek kommunikációját és szociális kapcsolatait.
  • A diszfónia jelei megfigyelhetők a krákogásban, hangcsuklásban, hangmagasság hiányosságában.
  • Funkcionális zavar esetén a kezelést a foniáter szakorvos és logopédus együttműködése jelenti.
  • A diszfónia terápiája relaxálásból, hanggyakorlatokból, beszédlégzésből és hangkialakításból áll.
Elhúzódó rekedtség, torokfájás, gombócérzés esetén erre a vizsgálatra menjen el
Kapcsolódó cikk

Elhúzódó rekedtség, torokfájás, gombócérzés esetén erre a vizsgálatra menjen el

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Fül-orr-gégeközpont
# rekedtség # Stressz # gyerek # juvenilis diszfónia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés