Ezeket látta már?

Mi okozza a szemszárazságot? Hormonváltozások és gyógyszerek is kiválthatják

Betegségek
2024. április 02. 18:04
szemszárazság, szembetegség, száraz szem, könny

A szemszárazságnak számos oka lehet, az optometrista elmondja, mit tehetünk ellene.

A könnyek biztosítják, hogy a szem megfelelő mértékben nedves legyen, ami a jó látáshoz és általánosan a komfortérzethez elengedhetetlen. Ha valamilyen okból nem termelődik belőle elég, vagy nem megfelelő az összetétele, minősége, akkor szemszárazság lép fel. Ez előbb-utóbb kellemetlenné teszi a mindennapokat.

Miért fontosak a könnyek?

A könny sokféle összetevőből áll: vízből, ami egy sós folyadék, különböző vitaminokkal és ásványi anyagokkal; olajokból, amik kenőanyagként szolgálnak; nyálkából, amely az egyenletes eloszlást biztosítja; antitestekből és speciális fehérjékből, amelyek védenek a fertőzésekkel szemben. A könny egy igen összetett keverék, amely nagymértékben felelős azért, hogy a szemed megfelelően tudjon működni.

„Ha a könnyek nem biztosítanak elegendő nedvességet, könnyhiány vagy könnyvesztés kapcsán kialakuló könnyfilmkárosodás, szemszárazság lép fel” -- mondja Klatz Norina optometrista, a Tipton Eyeworks showroom szakértője.

„Ez nagyon sok esetben nem okoz tüneteket, ha azonban huzamosabb ideig fennáll, tapasztalhatunk szemcsés érzetet, mintha homok lenne a szemünkben, viszketést, homályos látást, fényérzékenységet vagy kipirosodást. Ez már tartósabb irritációt jelez, mivel a szaruhártya tápanyagok híján sokkal érzékenyebb.”

Néhány esetben előfordulhat az is, hogy a szemszárazság miatt túl sok könny termelődik. Ezt a furcsa állapotot reflex könnyezésnek nevezik. Azért jelentkezik, mert a nedvességhiány irritálja a szemet, amely az idegrendszeren keresztül jelzést küld, hogy több nedvességre van szüksége. A test válaszként több könnyet termel, hogy ezt ellensúlyozza. Ilyen érzést tapasztalhat például akkor, amikor valami belemegy a szembe, hideg levegő – szél éri és az irritáció miatt könnyezni kezdünk. A célja, hogy visszaállítsa a szemet védő folyadékréteget. Azonban ezek a könnyek összetételükben eltérőek, főként vízből állnak, így bár a szennyeződéseket ki tudják mosni a szemből, a e felszínét nem tudják megfelelően bevonni.

Mi okozhat szemszárazságot?

Lehetséges, hogy a könny rendszerében a termelésnél vagy az áramlásnál felborul az egyensúly. Lehet, hogy a légkondicionáló, a fűtés vagy egy hasonló berendezés miatt gyorsan elpárolog a szemet nedvesen tartó könnyréteg.

Okozhatja természetes öregedési folyamat is, különösen a menopauza, bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet, kiválthatják betegségek, a kontaktlencse viselés, kedvezőtlen időjárási és környezeti körülmények – például erős szél, túl poros levegő. De a képernyő előtti munkavégzés is gyakori kiváltó ok, hiszen ebben az esetben nem elég sűrűn pislogunk.

Mit tudok tenni, ha szárazak a szemeim?

„A szemszárazság a legtöbb esetben könnyen visszafordítható folyamat. A kezeléséhez azt szükséges mindenekelőtt kideríteni, hogy mi okozza azt. Ha nem tudjuk a szemszárazság okát, mindenképpen menjünk el szemvizsgálatra” – javasolja Katz Norina.

Amennyiben a szemcseppek és az életmódváltás nem járnak együtt javulással, komolyabb kivizsgálásra is szükség lehet. Alapbetegség esetén, annak kezelése után a szakember tudja ellenőrizni, hogy a szemünkben is hozott-e a betegség kezelése pozitív változást. Léteznek kifejezetten a könnyre fókuszáló vizsgálatok is: a Tipton Eyeworks könnyvizsgálatán többek között a könnytermelést, a könny megfelelő mennyiségét és minőségét is figyelik.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vakítónak talál egyes színeket? Ez a szürkehályog egyik jele a 7 közül



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Tipton Eyeworks/Egészségkalauz
# szemszárazság # könnytermelés # száraz szem # szembetegség # Sanitas-egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés