Ezeket látta már?

Boldogabb és egészségesebb lesz még a háziállata is, ha leteszi a cigit

Betegségek
2025. január 03. 15:24
dohányzás, dohányzásról leszokás, cigaretta, lelkiállapot, függőség, kutya, macska, társállat, kisállat

Plusz egy indok, miért szokjon le.

A dohányosok döntő többsége számára a leszokás rendkívül nehéz folyamat. A pozitív hatások ismerete segíthet a leszokásban.

Sokan többször is megpróbálták már, és a visszaesés általában tovább erősíti a bizonytalanságot, hogy vajon sikerül-e valaha is letenni a cigarettát.

Számos cikk és tanulmány szól a dohányzás káros hatásairól és következményeiről, és amíg a nemzetközi és a hazai statisztikák riasztó számokat mutatnak a dohányosok számáról és a dohányzás okozta betegségekről, addig nem is lehet elégszer elismételni ezeket az intelmeket. Most azt mutatjuk meg, milyen pozitív hatása van, hogyha leteszi a cigarettát!

Bízzon magában

Nemcsak a figyelmeztetés és az elijesztés lehet hatékony a dohányzás elleni küzdelemben, hanem a leszokással járó pozitív következmények tudatosítása is. Mert ezekből is van bőven! A cigarettát letenni nem lehetetlen - a legkülönbözőbb lelki alkatú embereknek sikerült már egészen nagyfokú függőségből is szabadulniuk.

Sok tényezőnek kell kedvezően alakulnia ahhoz, hogy jó eséllyel, sikerrel végződjön a leszokási kísérlet. Fontos például az, hogy az elhatározásra jutott dohányos tisztában legyen azzal, hogy milyen komoly jutalmakkal jár a füstmentessé vált élet. A legnehezebb munkák végzése közben is azzal erősítjük magunkat, hogy a végeredményre gondolunk. Így van ez házépítés, takarítás vagy kertrendezés közben – és érvényes ez a leszokásra is.

Fontos a környezet támogatása

A kedvező egészségi hatások egészen hamar jelentkeznek, akár hetek alatt is elmúlhat például a reggeli köhögés. De a leszokás első fázisában, ami néhány hónapig is eltarthat, a pozitív fejlemények feletti örömöt elnyomja a cigaretta utáni vágyódás, ami valóságos kínná növekedhet. Ilyenkor a leszokásban lévő dohányosnál a hiányérzet dominál, nehezebb koncentrálni, és a hétköznapi tevékenységekre, a családdal való kapcsolatra, a munkára is árnyékot vet a cigaretta utáni vágyódás. Ebben az időszakban különösen fontos a külső támogatás, a rokonok, barátok biztatása.

Hamar eljön az idő, amikor már nem köt le minden gondolatot az, hogy rá kellene gyújtani. A leszokóban lévő dohányos egyszer csak azt veszi észre, hogy már órák óta nem gondolt a cigarettára. Ugyanakkor megmarad, sőt erősödik a leszokás minden pozitív velejárója. A környezet elismerése mellett megnő az önbecsülés, erősödik az önbizalom: a leszokás sikerélménye kiváló muníciót ad, és ez előrelépést jelenthet a magánéletben vagy a munkában. A frissen leszokott volt dohányos nagyobb tenni vágyással és határozottsággal vág bele minden új tevékenységbe .

Még jó ideig előjönnek a kísértő gondolatok, olykor egészen váratlanul is, de ezek már csak rövid ideig tartanak, és közel sem telepednek rá úgy a hétköznapokra, mint a kezdeti hiányérzet. Természetesen nem szabad engedni a kísértésnek: igen veszélyes az a gondolat, hogy "most már leszoktam, akár el is szívhatok egy cigit". Becsülni kell minden eltelt hónapot, és óvni az eddig elért eredményeket, mint valami friss és törékeny hajtást.

Cigaretta nélkül egészségesebben

A füstmentes élettel járó jobb közérzet nemcsak a sikerélményből táplálkozik, hanem élettani alapja is van. Aki leszokik, egy egészségesebb életet választ. Már rövidtávon is megnő a fizikai teljesítőképesség, hosszabb távon pedig drasztikusan csökken a dohányosokra jellemző súlyos betegségek kockázata.

A tüdőrák és a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) kialakulásáért elsősorban a dohányzás felelős. A tüdő- és légúti betegségek és a dohányzás összefüggése olyan mértékben benne van a köztudatban, hogy a leszokás minden bizonnyal nagy lelki tehertől szabadítja meg a volt dohányost, aki joggal érzi úgy, hogy nagy dolgot tett a saját egészsége érdekében.

Nehéz és összetett feladat a leszokás, de komoly jutalmakkal jár, amelyek hosszú távra kihatnak. Akiknek sikerült, azok életük végéig erőt meríthetnek ebből a sikerből, és számukra mindörökre ez egy meghatározó esemény marad, hogy letették a cigarettát.

Ezeket tapasztalhatja meg, ha leteszi a cigit

  • 20 perc múlva már a pulzusa és vérnyomása visszatér a korábban megszokott normális értékéhez.
  • 8 óra múlva a nikotin miatt a vérben lecsökkent oxigénszint újra normális lesz.
  • 24 óra múlva pedig a cigarettafüstben lévő szén-monoxid is kiürül a szervezetéből. A tüdő elkezdi légzőszerveket takarító feladatai végzését, és próbálja eltakarítani a káros anyagokat a légutakból.
  • 48 óra múlva újabb mérföldkőként a nikotin is kiürül a szervezetből. Ennek az lesz a kedvező hatása, hogy újra kezdi érezni az illatokat és ízeket.
  • 72 óra múlva megint könnyebb lesz, mert könnyebben lélegzik, és frissebbnek, energikusabbnak is érzi majd magát.
  • Néhány hét múlva javul a vérkeringése, aminek több kedvező hatása is lesz. A vérkeringés javulásával csökken a vér rögösödésének, a trombózisnak a veszélye. Jobb lesz a teherbíró képessége is, ezért a kocogás, futás és lépcsőzés is könnyebben fog majd menni.
  • Enyhülnek, majd megszűnnek a dohányzásos köhögési rohamai is.
  • Néhány hónap múlva a tüdőben is csökkenni kezdenek a lerakódott méreganyagok, ezért egyre jobban fog működni. A légutak tisztulásával csökkennek, majd megszűnnek a köhögési rohamok. Nem fog olyan könnyen fulladni sem.
  • Egy év múlva már érezhetően csökken a szív és érrendszeri megbetegedések kockázata is.
  • 10 év múlva a felére csökken a tüdőrák bekövetkezésének a veszélye. A tüdőrákos esetek 90-95 százalékáért a dohányzás tehető felelőssé.
  • További 5-10 év füstmentes év után pedig megszabadulhat a dohányzás szinte összes káros következményétől, mert a tüdőrákkal együtt a garat és nyelőcső rák kockázata, valamint a szívizom elhalás veszélye is hasonló lesz a soha nem is dohányzókéhoz.

További kedvező hatások is várják

  • Dohányfüstmentes lesz a lehelete, a ruhája és a lakása.
  • Jobb lesz a közérzete, és az immunrendszere is erősebb lesz.
  • A nikotintól besárgult fogak, körmök kifehérednek.
  • Megszűnik a rekedtsége, a hangja is kitisztul.
  • A bőre is bársonyosabb, kisimultabb lesz.
  • Csillogóbb, fényesebb lesz a haja.

Melyik kedvező hatásra vágyik ezek közül a leginkább? A cigi lerakásával mindegyiket megszerezheti magának.

Tudta? A dohányzást a háziállatok is megsínylik

  • A dohányfüstnek kitett kutyákban például sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki orr- és tüdődaganat, mint azoknak, amelyek nem dohányzik a gazdájuk, s nem érinti őket a passzív dohányzás következménye.
  • A kisebb állatok és a madarak is érintettek, hiszen rendkívül érzékenyek a dohányfüst hatásaira.
  • A Tufts Egyetem egy korábbi kutatása kimutatta, hogy a dohányosokkal élő macskákban nagyobb valószínűséggel alakul ki macska limfóma (a vér és az immunrendszer súlyos daganatos megbetegedése). E kutatást megelőzően a szakértők úgy vélték, hogy ezt a daganattípust a macska leukémia vírus okozza, de megerősítették, hogy a környezeti hatások, köztük a másodlagos dohányfüst is pusztító hatást gyakorolhat a macskákra. 

Összegezve

  • A dohányosok számára a leszokás rendkívül nehéz folyamat.
  • A leszokással járó pozitív hatások ismerete segíthet a dohányzásról való leszokásban.
  • A leszokás után hamar jelentkeznek az egészségügyi pozitív hatások.
  • A leszokás sikerélménye segíthet az önbecsülés megerősödésében és az önbizalom növekedésében.
  • A háziállatokra is jó hatással van a leszokás.
Agresszió és függőség: ugyanazok az idegi hálózatok szabályozzák őket?
Ez a cikk is érdekelheti

Agresszió és függőség: ugyanazok az idegi hálózatok szabályozzák őket?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# dohányzás # nikotin # cigaretta # leszokás # függőség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés