Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Túl sok alkoholt ivott a híres zenész lánya, másnap holtan találták

alkohol, alkoholmérgezés, Neoton, függőség

Alkoholmérgezés okozta a 38 éves nő halálát.

Baracs János Öcsi, a Neoton Família basszusgitárosa decemberben veszítette el lányát, Vicát. A fiatal nő egy este annyit ivott, hogy másnap holtan találták meg.

"Az első feleségem rákbetegsége, majd halála nagyon megviselte, Vica az utolsó pillanatig hitt abban, hogy azért engedték haza a kórházból, hogy meggyógyuljon. Nem így lett. Később egy szerelmi csalódás, majd az anyukám tavalyi halála is nagyon megviselte a lányomat" - nyilatkozta a Blikknek a zenész, majd hozzátette, hogy lánya függőségének voltak előjelei.

Alkoholmérgezés okozta a fiatal nő halálát

A basszusgitáros szerint fontos jel volt, hogy lánya sok időt töltött az ágyban, későn kelt és a társasági élete nagyon beszűkült. A fiatal nőtől akárhányszor kérdezte édesapja, hogy iszik-e, mindig letagadta. Decemberben egy este még Vica beszélt az édesapjával telefonon, és úgy búcsúzott el, hogy már nagyon várja a másnapi állásinterjúját. Másnap azonban nem jelentkezett, ezért édesapja átment hozzá. A lányt holtan találta meg a konyhában. Egy üres viszkis üveg volt mellette, és egy félig tele borospohár.

Két hónappal később a vizsgálatokból kiderült, hogy a 38 éves nő halálát alkoholmérgezés okozta. "5,414 ezreléknyi alkohol volt a vérében, ez pedig már a szakirodalom szerint az élettel összeegyeztethetetlen mennyiség" - mondta a zenész, aki azért osztotta meg lánya történetét, hogy hátha ezzel másokon is tud segíteni.

Ki számít alkoholistának?

Az alkoholizmus, amit manapság inkább alkoholfogyasztási zavarként emlegetnek, olyan állapot, amikor valaki testi vagy lelki szükségét érzi annak, hogy alkoholt fogyasszon annak ellenére, hogy annak számos negatív hatásai lehetnek. A National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) az ilyen jellegű zavarokat úgy jellemzi, hogy romlanak az illető ivás abbahagyására vagy az önkontrollra irányuló képességei, még az előnytelen társadalmi, munkahelyi és egészségügyi következmények ellenére is. Aki már valamennyire függő, nehezen hagyja abba az ivást, nem tudja, hol van a határ. A gondolatai az alkohol körül forognak, és nem tudják kontrollálni a fogyasztás mértékét. Még akkor sem, ha ez már a mindennapi életükbe is beleszól, magánéleti, munkahelyi és anyagi gondot okoz.

Az alkohol nagyobb mennyiségben történő fogyasztása nem feltétlenül jelent alkoholfüggőséget. A mértékletes ivás nem jár lelki vagy fizikai következményekkel, azonban a rendszeres társasági italozás jelentősen megnövelheti a függőség kialakulásának kockázatát.

Az alkoholizmus tünetei

Valószínűleg az alkoholproblémával küzdő személlyel szemben a környezete hamarabb észre fogja venni a tüneteket. Ha valakiről sejti, hogy hasonló gondjai vannak, a következő jelekre figyelhet fel:

  • Egyedül vagy titokban iszik.
  • Az elfogyasztott alkohol mennyiségét nem képes korlátozni.
  • Emlékezet-kiesések tapasztalhatók nála.
  • Bizonyos rituálékat tart (pl. étkezés előtt iszik, munka után iszik), és ha valaki ezeket szóvá teszi, ingerültté válik.
  • Elveszíti érdeklődését a korábban örömöt okozó tevékenység iránt.
  • Késztetést érez az ivásra.
  • Ingerlékennyé válik, amikor közeledik az alkalom, amin inni tud.
  • Különösen akkor lesz ideges, ha nem lesz (számára elegendő mennyiségű) alkohol egy adott helyen, ahova készül.
  • Valószínűtlen helyeken tárol alkoholt.
  • Italt kell fogyasztania annak érdekében, hogy jól érezze magát.
  • Ivásból fakadó problémái vannak a személyes kapcsolatainál.
  • Jogi, munkahelyi, pénzügyi problémái akadnak az alkoholfogyasztás miatt.
  • Egyre több alkoholra van szüksége, hogy érezze annak hatását.
  • Hányingert, izzadást vagy remegést tapasztal, amikor nem iszik.

Akkor kell betegségként kezelni, amikor már minden egyéb elfoglaltsággal szemben előnyt élvez, valamint számítani kell arra, hogy előbb utóbb megjelenhetnek nem kívánt fizikai, pszichológiai és szociális hatásai is.

Olvasta már?

Forrás: Blikk/EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához