Ezeket látta már?

Szinte hihetetlen! Ez a rovar képes korán kiszagolni a rákot

Betegségek
2022. augusztus 11. 19:34
rák, kutatás, daganat, magyar kutatók

A furcsa módszert a daganatok korai kimutatására is lehetne használni a kutatók szerint.

A Michigan Állami Egyetem kutatása szerint a sáskák képesek „kiszagolni” a különbséget az egészséges emberi sejtek és a rákos sejtek között.Sőt, úgy tűnik, hogy a rovarok képesek még a különböző rákok között is különbséget tenni. Bár a kutatók még nem adtak ki szakértők által lektorált tanulmányt a témában, az írásuk csak preprint, elég biztosak benne, hogy a felfedezésüket akár a rák korai diagnózisára is lehet használni - írja a Study Finds, amelynek cikkét a 24.hu szúrta ki.

A sáskák különbséget tesznek az egészséges és a daganatos sejt között

A kutatásnak az volt az alapja, hogy a rákos és az egészséges sejtek különböző módon működnek. A növekedésük során más-más kémiai vegyületeket hoznak létre, így ha eljutnak a tüdőbe, vagy a legutakba, kimutathatóak a leheletből is.

A kísérlet során a kutatók feljegyezték, hogy a rovarok hogyan reagálnak a rákos sejtek, illetve az egészséges sejtek gázmintáira. Az eredmények azt mutatták, hogy a sáskák elképesztő pontossággal tudják eldönteni, melyik az egészséges, és melyik a daganatos sejt.

Ugyanakkor a kutatás kizárólag a szájüregi rákos megbetegedésekre fókuszált, a szerzők biztosak abban, hogy megközelítésük ugyanolyan jól működne minden olyan rák esetében, ahol a daganat anyagcseretermékei, a metabolitok kimutathatóak a leheletből.

Daganat: a hangyák is kiszagolják a tumort

Korábban francia tudósok úgy döntöttek, hogy megvizsgálják, vajon a szaglásukról ismert hangyák is képesek-e ugyanerre.

"A szaglás használata a betegségek diagnosztizálásában nem új ötlet. Tudjuk, hogy a hangyák mennyire jól tanulnak, és hogyan használják a szaglást, ezért teszteltük ezeknek az apró élőlényeknek a tanulási- és betegségfelismerési képességeit" - mondta Baptiste Piqueret, a Sorbonne Paris Nord Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője. A kutatók a hangyák idomításához mellráksejteket és egészséges sejteket helyeztek egy Petri-csészébe. A rákos sejtek cukros finomságot tartalmaztak.

"A rák szagához jutalmat társítottunk" - mondta Piqueret, majd hozzátette, hogy ezt a technikát a tudósok klasszikus kondicionálásnak nevezik. Egy semleges inger (a rák szaga) egy második ingerhez (étel) kapcsolódik, amely valamilyen viselkedésre készteti az állatokat. Néhány alkalom után a hangyák megtanulták, hogy az első inger előre jelzi a másodikat, így a táplálék reményében el kezdték keresni a szagot.

Hasnyálmirigyrák - 5 dolog, ami növelheti a kialakulás esélyét - olvasson tovább!

Ezután a kutatók a hangyáknak ismét megmutatták a rákos sejtek által kibocsátott szagot de úgy, hogy mellé egy új szagot is tettek. A hangyák ekkor több időt töltöttek a tanult szag vizsgálatával, mint az új szagéval.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: 24.hu/egészségkalauz
# daganat # rák # sáska # lehelet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés