Csendes stroke - ezekből a jelekből veheti észre, ha volt már korábban agyvérzése
Tudta, hogy a stroke nem mindig jár tünetekkel?
A stroke tüneteit szinte mindenki ismeri, azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy a probléma nem mindig jár nyilvánvaló panaszokkal. Sőt, egyes kutatások azt mutatják, hogy a tünetmentes stroke-ok sokkal gyakoribbak, mint a klasszikus agyvérzés.
Honnan lehet mégis felismerni?
A csendes stroke-okat rendszerint MRI során lehet észrevenni. Ilyenkor ugyanis a képen fehér foltokat látni, melyek a vérrögök vagy érrepedések utáni hegesedés következtében jelennek meg. Gyakran csak akkor ismerik fel, amikor a betegek más okból, például fejfájás vagy kognitív zavarok miatt kerülnek MRI-vizsgálatra.
Fontos ekkor is a kezelés
Bár a csendes stroke-ok nem mutatnak szembetűnő jeleket, a kezelésük hasonló, mint a klasszikus formájáé. Ez azért is fontos, hogy ezek az események megnövelik a jövőbeni, tünetekkel járó stroke, valamint a kognitív hanyatlás és a demencia kockázatát.
Gyakran elmarad a diagnózis
A csendes stroke-ok esetében a diagnózis gyakran elmarad a klasszikus tünetek hiánya miatt. Azonban az alábbi panaszok jelezhetik, hogy az illetőnél korábban lezajlott egy ilyen esemény.
- kognitív zavarok: ha valaki hirtelen kognitív zavarokat tapasztal, például memóriagondjai lesznek, zavarttá válik, az utalhat egy korábbi csendes stroke-ra.
- megváltozott járás vagy egyensúlyzavarok: az agyat érintő kisebb károsodások megváltoztathatják a járást vagy az egyensúlyt. Az ilyen változások néha jelzik, hogy csendes stroke történt.
- szédülés, fejfájás: visszatérő szédülések és fejfájások is jelezhetnek egy korábbi ilyen eseményt.
- váratlan személyiség vagy hangulatváltozások: hirtelen, megmagyarázhatatlan személyiség vagy hangulatváltozások – például depresszió, ingerlékenység vagy szorongás növekedése – szintén utalhatnak egy korábbi csendes stroke jelenlétére.
Fontos, hogy aki ilyen tüneteket tapasztal, forduljon orvoshoz részletes kivizsgálás és megfelelő kezelés érdekében. Az időben történő felismerés segíthet megelőzni további stroke-okat és csökkenteni a súlyos szövődmények kockázatát.
Így lehet megelőzni
A stroke (legyen az csendes vagy klasszikus) kockázatának csökkentése érdekében fontos odafigyelni az egészséges életmódra, valamint az orvosi vizsgálatokra.
- egészséges étrend (mediterrán diéta)
- vérnyomás és koleszterinszint ellenőrzése
- vércukorszint normalizálása
- dohányzás abbahagyása
- rendszeres testmozgás (heti legalább 150 perc mérsékelt intenzitású mozgás)
- optimális testsúly fenntartása
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Csendes sztrók: nagyobb a demencia esélye, ha észre sem vette