Ezeket látta már?

Mire jó és mire nem az aszpirin? A szakorvos elmondja

Gyógyszerterápia
2024. december 28. 07:04
Mire jó és mire nem az aszpirin

Mélyvénás trombózis ellen aszpirin? Ezért nem hat a szakorvos szerint.

Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája eloszlatja az aszpirinnel kapcsolatos tévhiteket.

Az aszpirin szedése bevett kezelési forma szívinfarktus és a stroke megelőzése céljából, viszont gyakori félreértés, hogy a vénás trombózis prevenciójaként is hatásos terápiás módszer.

Mire jó az aszpirin?

A főként láz- és fájdalomcsillapítóként ismert aszpirin hatása igen széleskörű, és az utóbbi időkben előszeretettel használják artériás trombózisok (pl. szívinfarktus, stroke) megelőzése céljából. Az acetilszalicilsav – ami az aszpirin hatóanyaga- ugyanis a vérlemezkék un. arachidonsav anyagcseréjét blokkolja, és ezáltal nem keletkeznek olyan végtermékek, ami a vérlemezkéket összecsatolná, mintegy dugót képezve. Ez az artériás oldalon fordul elő. Ezért az artériás trombózis megelőzése céljából nagy segítséget nyújthat, ám a vénás trombózisok kialakulása ellen hatástalan.

A vénás trombózis esetén nem hatásos

- Széles körben elterjedt tévhit, miszerint az aszpirin az artériák mellett a vénák trombózisát is megakadályozza. Ebben az esetben a kezelés azonban hatástalan, mivel ilyenkor nem a vérlemezkék diszfunkciója a probléma fő forrása – mint az artériás trombózisnál-, hanem a vénás keringés zavara, a váráramlás lelassulása és az alvadási rendszer aktiválódása.(Épp ezek miatt alakul ki gyakrabban mélyvénás trombózis tartós mozgásképtelenség -pl. fekvőgipsz-, hosszabb repülő-vagy autóút, illetve visszértágulatok esetén).- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Vénás trombózisok megelőző kezelésében jó bevált gyakorlat az aszpirinkezeléssel szemben az alvadásgátló szerek alkalmazása (heparin/LMWH, cumarinok és az ún. "új típusú alvadásgátlók). Ezek használata fokozott trombózishajlam, illetve mélyvénás trombózis után javasolt, melyet a betegnek nem ritkán élete végéig kell szednie, viszont szigorúan orvosi javallatra, rendszeres kontroll eredménye függvényében!

Tanulmányok szerint az alacsony dózisú heparin alkalmazása mellet a kompressziós harisnyák viselése a leghatásosabb a mélyvénás trombózis megelőzése céljából, így orvosával érdemes annak erősségéről is konzultálnia.

Olvasta már?

Mennyire hatékony az aszpirin a szívinfarktus megelőzésében? A kardiológus elárulja
Kapcsolódó cikk

Mennyire hatékony az aszpirin a szívinfarktus megelőzésében? A kardiológus elárulja



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Trombózisközpont
# trombózis # aszpirin # érbetegségek # érszűkület # trombózis megelőzése

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés