Szívbetegségek: ezek a különbségek nők és a férfiak között
Meglepő különbségek is lehetnek ebből a szempontból a két nem között.
Bár a női és a férfi szív kívülről hasonlónak tűnik, ám több jelentős különbség is van a kettő között. A női szív általában kisebb, akárcsak egyes kamrái. Az ezeket a kamrákat elválasztó falak is vékonyabbak. Emellett a női szív gyorsabban ver, ráadásul minden egyes összehúzódásnál körülbelül 10%-kal kevesebb vért pumpál ki, mint egy férfi szív.
Hogy miért fontosak ezek a különbségek? Ezek a nemi eltérések nagy szerepet játszanak a szívbetegségek tüneteiben, kezelésében és kimenetelében.
Más tünetekkel járhat a szívinfarktus
A szívroham felismerése jelentős kihívást jelenthet, mivel gyakran nem ismerik fel azokat a tüneteket, amelyek jelzik a problémát. A nőknél gyakran enyhébb és nehezebben észlelhető panaszok jelentkezhetnek.
Dr. Lili Barouch, a Johns Hopkins Columbia Heart Failure Clinic igazgatója szerint a nők esetében sokkal valószínűbb, hogy atipikus szívinfarktus tüneteit mutatják. Bár a klasszikus jelek, mint például a mellkasi fájdalom, mindkét nemre jellemzőek, ám nők nagyobb valószínűséggel tapasztalnak kevésbé gyakori tüneteket, mint például emésztési zavart, állkapocs fájdalmat, légszomjat és hátfájást, sokszor nyilvánvaló mellkasi kellemetlenség nélkül.
A férfiak és a nők különböző területeken tapasztalják a koleszterin felhalmozódását
Szívinfarktus akkor következik be, amikor a koleszterin plakkok felhalmozódnak artériák falán, károsítva a fő ereket. A férfiak és nők koleszterin felhalmozódásának helye azonban eltérő, ami befolyásolja a szívbetegség megjelenését és diagnózisát.
A férfiak esetében a plakk felhalmozódása általában a legnagyobb artériákban fordul elő, amelyek vérrel látják el a szívet. Ezzel szemben a nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki a felhalmozódás a szív legkisebb ereiben.
Más kockázati tényezők
Ha koszorúér-betegségről van szó (CAD), a nőknél és a férfiaknál ugyanúgy rizikófaktornak számít a magas vérnyomás, a magas vércukorszint, a magas koleszterinszint, a dohányzás, az elhízás és a családi anamnézis, azonban vannak olyan tényezők, amelyek kizárólag nőknél fordulnak elő. Ezek közé tartozik az endometriózis, a PCOS, a terhességi cukorbetegség és a terhesség alatti magas vérnyomás. Az endometriózis különösen jelentős kockázati tényező, ugyanis a 40 év alatti nőknél akár 400%-kal is növelheti a CAD kialakulásának kockázatát.
Máskor léphet fel először szívroham
A nők általában idősebb korban élik át az első szívrohamukat, mint a férfiak, ugyanis őket az ösztrogén hormon védi a szívbetegségek ellen, egészen a menopauzáig. A menopauza után, amikor az ösztrogénszint csökken, már náluk is megnő a szívroham kockázata. Ennek következtében a szívrohamot kapó nők átlag életkora 70 év, míg férfiaké 66 év.
A nők koszorúér-betegségét nehezebb lehet diagnosztizálni
A szívkatéterezés során készített angiogram, az arany standard teszt a szív nagy artériáinak szűkületeinek, elzáródásainak kimutatására. Azonban a nők koszorúér-elzáródása gyakran a kisebb artériákat érinti, amelyek nem láthatók egyértelműen az angiogramon.
Ezért, ha egy nő az angiogram eredménye után negatív kap, de továbbra is tünetei vannak, érdemes másodvéleményt kérnie.
Kezdődő szívinfarktus: a nőknél hátfájás, émelygés és kimerültség jelzi
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!