Ezeket látta már?

Szputnyik: növelheti az AIDS esélyét két afrikai vizsgálat szerint

Betegségek
2021. október 25. 07:34
szputnyik hatékonyság, szputnyik adatok, szputnyik engedélyezés

A dél-afrikai gyógyszerhatóság (SAHPRA) október 18-án elutasította az orosz vakcina engedélyezését.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról a dél-afrikai közleményről, ami alapján ott nem használják a Szputnyikot. A döntést két korábbi vizsgálatra alapozták, valamint egy, a Lancet orvosi szaklapban megjelent 2020-as vizsgálatra. Úgy ítélték meg, hogy az Ad5 vírusvektort tartalmazó orosz vakcina növelheti az AIDS betegség esélyét:

"Vihar Afrikában a Sputnik V vakcina körül: a dél-afrikai hatóság szerint az Ad5 vírusvektor összetevő (a második komponens) növelheti az AIDS-et okozó HIV vírusfertőzés kockázatát

Erre való hivatkozással a dél-afrikai gyógyszerhatóság (SAHPRA) október 18-án elutasította az orosz Sputnik V vakcina engedélyezését, amiről az alábbi linken elérhető közleményt adta ki (azóta a szomszédos Namíbia is leállította a Szerbiától segélyként kapott Sputnik V vakcinák alkalmazását).

Két vizsgálat adatait találták aggasztónak, amelyekre jóval a COVID-19 járvány előtt került sor. A STEP vizsgálatba az amerikai kontinensen élő homoszexuális férfiakat vontak be, míg a PHAMBILI vizsgálatba heteroszexuális dél-afrikai nőket és férfiakat.

Mindkét vizsgálatban három adag adenovírus 5 (Ad5) vektor alapú, HIV gag és nef fehérjét kódoló oltóanyagot adtak be a résztvevőknek és azt figyelték meg, hogy a beoltott férfiaknál nagyobb volt a HIV vírusfertőzés kockázata.

A STEP vizsgálatot 2007 szeptemberében állították le a hatásosság hiánya miatt, majd a fent nevezett jelenségre hamarosan felfigyeltek, különösen a körülmetéletlen férfiaknál, akiknél magas volt az Ad5 elleni, korábban már fennálló ellenanyagszint. Idővel a fokozott HIV kockázat statisztikailag szignifikánssá vált a teljes vizsgálati népesség elemzése során is.

A STEP vizsgálat eredményei miatt a tervezettnél korábban állították le a PHAMBILI vizsgálatot. Ennek során kezdetben nem tapasztalták a HIV fertőzés kockázatának emelkedését, de később viszont igen.

Mindemellett hivatkoznak egy Lancet szaklapban 2020-ban megjelent cikkre is (lásd a linkben a pontos hivatkozást), amely szerint rhesus majmokat AD5 vírussal megfertőzve, majd szaporodásra képtelen Ad5 vektor alapú majom immunhiány vírus (SIV) vakcinával beoltva emelkedett a SIV fertőzés kockázata.

Olvasson tovább! HIV: életmentő lehet a korai diagnózis!

A SAHPRA dokumentum szerint adatokért fordultak a Sputnik V fejlesztését végző moszkvai Gamaleya Intézethez, amely nem tudott megfelelő válaszokat szolgáltatni.

Ugyanakkor a Sputnik V két összetevős vakcina első komponensére, amely Ad26 vírusvektort tartalmaz és Sputnik Light néven önálló törzskönyvi engedéllyel rendelkezik Oroszországban és más államokban, a dél-afrikai hatóság még nem kapott engedélyezési kérelmet."

Hivatkozás:

https://www.sahpra.org.za

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szputnyik # orosz vakcina # hív vírus # aids

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés