Ezeket látta már?

Transzplantált gyerekek találkozója a Szent László Kórházban

Betegségek
2009. december 10. 10:29
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Csontvelő-transzplantáción átesett és veleszületett immunhiányos gyermekek találkozóját rendezték meg hétfőn a Szent László Kórházban Budapesten.

A Szent László Őssejt Alapítvány szervezte ünnepségen Halász Judit énekelt a gyerekeknek és szüleiknek a feldíszített karácsonyfa mellett, és bekopogtatott a Mikulás is.

Jelenleg a Szent László Kórház a hazai őssejt-transzplantáció legnagyobb központja, ahol évente több mint 200 átültetés történik. Az első átültetést 1992-ben végezték, a betegszám folyamatosan növekszik - mondta el Kriván Gergely, a Szent László Kórház osztályvezető főorvosa a sajtó képviselőinek tartott tájékoztatón. Mint aláhúzta, az anya, az apa, a család folyamatos jelenléte kulcsszerepet játszik a gyógyulási folyamatban, a Déméter ház pedig lehetővé teszi, hogy a gyermekek együtt legyenek a szülőkkel.

A csontvelő-transzplantáción átesett gyermekek hónapokat töltenek a kórházban izoláltan, a külvilágtól elzárva. A gyógyulás mellett másfajta segítségre is szükségük van a betegeknek és a családjuknak, az egyik lényeges kérdés az elszigetelődés megelőzése és a mikrokörnyezet tájékoztatása - fogalmazott Sedlák Gabriella, az alapítvány munkatársa.

Az alapítvány a műszereken túl programokkal, művészeti és élményterápiás foglalkozásokkal segítik a betegek rehabilitációját, visszailleszkedését.

A Szent László Kórház Gyermekhematológiai és Őssejt-transzplantációs Osztálya tagja az Európai Csontvelő-átültetési Társaságnak, számos összehangolt kutatásban vesz részt. Az osztály a veleszületett immunhiányos betegek gondozásának egyik legnagyobb hazai központja. Több száz, különböző immundefektusban szenvedő gyermeket kezelnek, részben transzplantációval, részben rendszeres immunglobulin-pótlással. E betegek a rosszul működő immunrendszer miatt fokozottan fogékonyak a súlyos, akár életveszélyes fertőzések kialakulására, ezért életük jelentős részét kénytelenek kórházban tölteni.

Az őssejt-átültetés több mint 40 éve alkalmazott gyógyító eljárás egyes rosszindulatú daganatos betegségek, veleszületett és szerzett csontvelő-elégtelenségek, öröklött immunhiányos állapotok és egyes anyagcsere-betegségek kezelésében. Allogén átültetéskor a beteg másik személytől kapja az őssejteket, autológ átültetéskor a beteg a kemoterápia után saját, korábban levett, tisztított és lefagyasztott őssejtjeit kapja vissza. A vérképző őssejtek három forrásból származhatnak: a csontvelőből, a keringő vérből és a köldökzsinórból.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# csontvelő átültetés # gyermekbetegség # Vérképzőszervi betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés