Ezeket látta már?

Új betegség: a laptopitisz...

Betegségek
2016. február 25. 14:02
Módosítva: 2016. február 25. 14:02

A "nehézsúlyú" laptop-használat a hordozható számítógépek dizájnjának köszönhetően sérüléshez vezethet. Néhány egyszerű fogással azonban megóvhatjuk magunkat ettől.

Mivel a laptopokat a hordozhatóság érdekében kompaktnak tervezik, használójának gyakorlatilag természetellenes pozíciót kell felvennie, hogy használhassa. Ez pedig a fő felhasználóknál fejfájás, izomláz kialakulásához, a nyak izmainak elgyengüléséhez, váll- és kézsérüléshez vezethet.

A probléma gyökere a laptopokra jellemző egybeépítettség, állapították meg az Észak-Karolinai Egyetem orvostudományi karának kutatói. A különálló monitort és billentyűzetet az ember szabadon elrendezheti, hogy elkerülje az esetleges problémákat. "Ha az ember laptopot használ, bizonyos dolgokat fel kell áldozzon. Ennek pedig ára van" – véli Dr. Kevin Carneiro, a Fizikoterápiás és Rehabilitációs Orvoslás Tanszék vezetője.

Az ujjak és a test kényelmetlen helyzete okozhat idegi sérüléseket a csuklóban, például az úgynevezett kéztőalagút-szindrómát, valamint a nyak és a vállak rossz helyzete miatt izomláz és fájdalom léphet fel bizonyos helyeken. A baj tipikus jelei a fejfájás, csuklófájdalom, zsibbadás az ujjakban, továbbá nyak- és vállfájdalom.

Ezek a panaszok egyre gyakoribbak, ahogy a laptopok népszerűsége egyre nő. Az eladások számát tekintve a laptopok száma már meghaladja az asztali gépek számát. A diákok különösen veszélyeztetett helyzetben vannak, mivel az egyetemi és kollégista élet elengedhetetlen kelléke lett a laptop. Azonban a laptop-használók meg tehetnek egy pár biztonsági lépést, hogy a kockázatot csökkentsék:

  • Ha számítógéppel dolgozunk, ügyeljünk arra, hogy a testünk mindenhol – derékban, könyöknél, térdnél - 90 fokban hajoljon meg.
  • Lehetőleg használjuk dokkolót és kábeleket, hogy laptopunkat külső monitorra és/vagy billentyűzetre kapcsolhassuk, ezáltal beállíthassuk magunknak a kényelmes testhelyzetet.
  • A dokkoló segítségével a számítógép olyan helyzetbe kerülhet, hogy nem kell lebillenteni a fejünket, hogy a monitort lássuk.
  • Ügyeljünk arra, hogy milyen széken ülünk. A legjobb, ha állítható magasságú és háttámlájú.
  • Állítsuk úgy a monitort, hogy ne kelljen lebillenteni a fejünket. Az egeret pedig helyezzük úgy, hogy a csuklónk természetesen helyzetben legyen (lehetőleg a karunk magasságában, ne fölötte).
  • Tartsunk rövid szünetet 20 percenként. Ez segíti pihenni az izmokat és pozícióváltásra is ösztönöz. Csináljunk nyújtógyakorlatokat, óvatos nyaktornát és vállkörzést.
  • Igyunk sokat. A sok folyadék segít megőrizni a csigolya közti porckorongok épségét.

"Figyeljünk a jelekre, mint pl. a fájdalom és a zsibbadás. Ezek jelzik, hogy jobb ülőhelyzetre van szükségünk. Tartsunk több szünetet. Ha pedig semmi sem segít, menjünk orvoshoz" - tanácsolja Dr. Carneiro.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # Mozgásszervi betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés