Ezeket látta már?

Új találmány a bioprinter: rétegről rétegre épít bőrt a sérülésre

Betegségek
2019. március 04. 13:57
orvos

A bioprinter nevezetű innovatív eszköz képes arra, hogy égési sérüléseket és sebeket gyógyítson. Mindezt úgy, hogy bőrt nyomtat a sérült felületre - lássuk, hogyan!

A bioprinter, magyarul bionyomtató a páciens saját sejtjeivel működik. A sérült egyén sejtjeit egy szövetminta segítségével kinyerik és a gépbe töltik. Ezáltal a nagy sebeket vagy égési sérüléseket is el tudja látni új bőrfelülettel, rétegről rétegre felépítve azt, hogy hamarabb elkezdődhessen a gyógyulási folyamat. Jelenleg a világon egyedülálló találmánynak számít, amit a Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) tudósai fejlesztettek ki - jelent meg a sciencedaily oldalán.

"A technológia egyediségét adja maga a rendszer, ami képes nyílt sebeket és sérüléseket szkennelni és elemezni, hogy aztán megfelelő helyen és elegendő mennyiségű sejttel tudja ellátni a sérülést." mondja Sean Murphy, a WFIRM professzor asszisztense.

Nem csupán környezeti tényezők által okozott sérüléseket tud befedni bőrrel a készülék. Olyan sebeket is képes ellátni bőrfelülettel, mint például a cukorbetegség következményeként ismert diabéteszes fekély.

Sebgyógyítás: így működik a bőrnyomtató

A bőr sejtjeit, a dermális fibroblasztokat és a felhám keratinsejteket egyetlen biopsziából, azaz szövetvételből ki lehet nyerni. A fibroblasztok olyan sejtek, amik képesek a kollagént szintetizálni - ez köztudottan kulcsfontosságú szerepet tölt be a sebgyógyulás folyamatában. A keratinsejtek pedig a felhámban találhatóak, ez pedig a bőr legkülsőbb rétege. Ezeket a sejteket hidrogéllel keverik össze, és így helyezik el a bioprinterben. Ezután egy beépített képalkotó technikával a készülék szkenneli a sebet és begyűjti az adatokat róla, amit a nyomtatófejnek továbbít. Ezáltal a gép pontosan tudni fogja, hova kell helyezni a sejteket. Így képes rétegről rétegre felépíteni bőrt a sérülésre.

A jelenleg használt technikák sajnos magukban hordozzák a fertőzésveszély kockázatát. Egy bőrátültetés során, amikor a betegnek nincsen ép bőrfelülete és donorra van szüksége a gyógyulásra egy idegen szövet érintkezik a szervezetünkkel, melynél előfordulhat, hogy egyszerűen nem fogadja be azt. Többek között az ilyen eseteknél is hasznos lehet az új találmány, mivel saját sejtekkel dolgozik, ezért a jelenlegi kísérletek nem mutattak ilyen jellegű kilökődést. A kutatás még továbbra is zajlik, de eddig biztatóak az eredmények.

forrás: sciencedaily

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: sciencedaily.com
# rugalmas bőr # kollagén # sejt # diabétesz # fekély # égési sérülés # bőrnyomtató # sebgyogyulas # sebkezelés # sebesültek # sérülés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés