Ezeket látta már?

Változóban a nőgyógyászati rákszűrés: ezért fontos a HPV-teszt

Betegségek
2020. január 31. 13:03
drsiklospal

Várható-e áttörés a vizsgálati protokollban a HPV-szűrés bevezetésével? Kell-e, fontos-e, kinek ajánlott? Dr. Siklós Pál szülész-nőgyógyászt, a Róbert Magánkórház főorvosát a Női Egészség Éve kapcsán kérdeztük a méhnyakrákszűrés hagyományos és új módszereiről.

A méhnyakrák illetve az azt megelőző állapotok diagnosztizálását az orvostudomány egyik sikertörténeteként könyvelhetjük el, hiszen a jelenlegi rákszűrési protokollal már a korai fázisban kimutatható a méhnyak elváltozása - méltatja az orvostudomány eddigi eredményeit dr. Siklós Pál, a Róbert Károly Magánkórház szülészeti osztályának vezető főorvosa.

A hagyományos citológiai kenetvételes vizsgálattal (régebben PAP-teszt vagy P-rendszer, amit felváltott a Bethesda-beosztás) azokat az eseteket szűrik a nőgyógyászok, amelyekből a következő 5-8 évben esetleg valódi daganat lehet. A főorvos kiemeli: ezzel a szűréssel a méhnyakdaganatos halálozások száma jelentősen csökkent, és ez a sikertörténet Magyarországon is látható volt. Ám a méhnyakrák előfordulásának csökkenése jó pár éve megállt, most évente stabilan 800-900 körüli új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizálnak hazánkban. Elmondhatjuk, hogy bár a méhnyak sejtvizsgálati szűrése óriási ugrást jelentett a daganat korai kimutatásában, ám érzékenysége sajnos nem 100 százalékos, amelyre egy újabb nagy horderejű kutatás hívta fel a figyelmet.

Újabb mérföldkő a rákszűrés történetében: a HPV kimutatása

2008-ban kapott Orvosi-élettani Nobel-díjat az a kutatócsoport, amely kimutatta, hogy a méhnyakrákos megbetegedés hátterében, csaknem 100 százalékban a humán papilloma vírus (HPV) fertőzés áll. Az elméletet a valóság is igazolta: ha valakinek méhnyakrákja van, annak a sejtmintáiban biztosan benne van a magas kockázatú HPV-törzsek valamelyike. A két leggyakoribb, hámnyugtalanságot vagy rákos elváltozást előidéző típus a 16 és a 18-as.

„Miután felfedezték a HPV szerepét ebben a folyamatban, a szakma eljutott egy olyan technikához, amellyel viszonylag egyszerű kimutatni a HPV-variánsokat, és meghatározni a méhnyakrák szempontjából magas kockázatú vírustörzsek jelenlétét. Ez igen fontos eredmény, hiszen a rosszindulatú daganatok többségében nem tudjuk a daganat kialakulásának pontos okát” – mondja dr. Siklós Pál és hozzáfűzi, hogy a magas kockázatú HPV-törzsek kimutatása utáni fokozottabb odafigyeléssel tényleg észre lehet venni, hogy a vírus megindította-e a méhnyak hámjának elváltozását.

Mi van akkor, ha kimutatták a mintából a HPV-t?

„Sokan fordulnak hozzám ezzel a kérdéssel kétségbeesve, ezért mindenképpen hangsúlyozni kell, hogy attól még, mert valakinek magas kockázatú HPV-t mutattak ki a hüvelyből vett mintáiból, még nem jelenti azt, hogy az illetőnek méhnyakrákja van, sőt azt sem, hogy a méhnyak hámját a nyugtalanság fázisába változtatta. Miért? Mert szerencsére a vírus ellen a nők immunrendszere az esetek nagy többségében fellép és eltávolítja azt” - oszlatja el a kétségeket dr. Siklós Pál.

Elmondása szerint az esetek egy része jut el a méhnyak hámnyugatlanság fázisáig, és ennek is egy kis részéből alakul ki valódi rákos elfajulás. Ez a folyamat, a karciogenezis, olyan 8-10 évig is eltarthat, tehát van idő a felfedezésre - kezelésre. Tehát, ha valaki rendszeresen jár szűrésre, akkor - elvileg - bőven van idő arra, hogy a folyamatot a valódi rák kialakulása előtt észre vegyék.

Érdemes volna HPV-szűréssel kezdeni?

Adódik a kérdés, hogy ha a HPV-teszt ilyen fontos a diagnózisban, akkor miért nem rögtön ezzel a vizsgálattal kezdik a nőgyógyászok az éves rákszűrést? A főorvos azt mondja, hogy egyelőre még a szakmában is vita folyik arról, hogy mi legyen a modern szűrési technika. Maradjon csak a citológia (sejtvizsgálat)? Vagy a HPV és a standard citológia együttes levétele, (úgynevezett co-test) lenne a legjobb hatásfokú? Erre is-arra is van példa, tudjuk meg a főorvos úrtól. Ma már például vannak olyan fejlett országok, ahol az elődleges szűrést HPV-vel indítják.

Ön is elmenne egy komplex HPV-szűrésre? Kattintson ide!

Hogyan lehet a HPV-szűréshez hozzájutni?

A HPV-tesztet a nőgyógyásznál egyelőre térítés fejében lehet kérni. Megjelentek a piacon az otthoni szűrőtesztek is, amelyek körül-belül ugyanannyiba kerülnek, mintha a nőgyógyász venné le, de azt is hozzá kell tenni, hogy ez a teszt csak a HPV jelenlétét mutatja ki, egyéb elváltozásokat nem.

„Magyarországon egyelőre még mindig a citológiai vizsgálat az elfogadottabb, de egyre több kolléga támogatja vagy vezeti be, hogy a kettő mintát együtt veszi le. A Szülészet és nőgyógyászat, asszisztált reprodukció szakmai kollégiumnak a méhnyakrákszűrés hazai protokolljának összeállításában kell szerepet vállalnia, és egy országosan, egységesen alkalmazható irányelvet kiadnia az egészségügyi államtitkárság segítségével. Tudomásom szerint ennek elkészítésére, illetve megjelentetésére a közeljövőben lehet számítani. Ez tenné lehetővé, hogy a HPV-szűrést a társadalombiztosítás támogassa” – adja tudtunkra a dr. Siklós Pál, főorvos.

Méhnyakrákszűrés és HPV-szűrés: kinek és milyen rendszerességgel ajánlott?

Panaszmentes nőknél 21 éves kor alatt a szűrésnek nincs értelme, hacsak nincs panasza – halljuk a főorvos úrtól. Rendszeresen 21 éves kortól 65 éves korig ajánlott a méhnyakszűrésen való részvétel. Ha a nő életében már előfordult nőgyógyászati rosszindulatú daganat vagy immunológiai betegség, úgy a szűrést 65 éves kor felett sem szabad abbahagyni, természetesen egyéni okok miatt indokolt a gyakoribb szűrés.

„Amennyiben népegészségügyi szűrésről beszélünk – vagyis a női lakosság egy bizonyos részének teljes átszűrésére törekszünk - a világban elfogadott, hogy a citológiai szűrést 3 évente, a citológiai és HPV együttes szűrését 5 évente, illetve a csak HPV-szűrést 5 évente végezzük el - ha az eredmény negatív.”

30 éves korig nagyon gyakori nőknél a HPV-pozitivitás a változatos szexuális élet miatt. Mivel ezek nagy része spontán gyógyul, így a harminc alatti korcsoport szűrése nem indokolt, ennél idősebb nőknél lenne értelme, de ez is szakmai vita tárgya – tudjuk meg.

2020 a Női Egészség Éve! Menjen el kivizsgálásra ön is, és vigye magával a szeretteit is - az egészségünk a legnagyobb kincsünk! A szűrésekkel most nyerhet is, a részletekért kattintson ide!

Ha van egy HPV pozitív eredményem, mi a teendőm?

A főorvos szerint nincs semmilyen különös teendő, mert a legtöbb esetben az immunrendszer elintézi feladatát és a vírust eliminálja. Ezt 6-12 hónap elteltével kell kontrollálni. Akinél megmarad a fertőzés, azoknak sűrűbben ajánlott vizsgálatra járniuk, hogy az orvos a megmaradt vírustörzs hatását ellenőrizze, vagyis azt, hogy a vírus okozott-e hámnyugtalanságot. Magas kockázatú HPV-fertőzés esetében ún. kolposzkópiát végez a nőgyógyász, ami a méhnyakhámnak egy nem fájdalmas, kis nagyítású készülékkel végzett megfigyelő vizsgálata. Tehát a változást tudják ellenőrizni, terápiás gyógyszer a vírus elpusztítására egyelőre nem áll rendelkezésre.

Méhnyakrák megelőzése védőoltással

A kanyaróhoz és a TBC-hez hasonlóan a HPV ellen is megtalálták a lehetőséget arra, hogy az immunrendszer védekezzen ellene. A megoldás egy több komponensű védőoltás, amely megakadályozza, hogy a vírustörzs a szervezetben megtapadjon és kifejlődjön.

A 7 komponensű, a legmagasabb rizikótényezőjű vírustörzsek ellen védő oltás megelőzésre jó és ideálisan akkor kell beadni, mielőtt még a szervezet találkozhatott volna a vírussal – vagyis a nemi élet megkezdése előtt. A főorvos szerint nagyon nagy és pozitív eredmény, hogy már harmadik éve ingyenes HPV-oltást kapnak az általános iskolás 7. osztályos lányok. Hozzáteszi, hogy a védőoltás idősebb korban is hasznos lehet, de csak azoknak, akiknél nem áll fenn HPV-fertőzés. Ha magánúton vásárolunk oltást, akkor érdemes a hatásról előtte tájékozódni, mert van olyan oltóanyag, amely a daganatkeltő HPV-törzsek 70 százalékát védi ki, és van olyan, amely azok 90 százalékát.

Fel kell hívni a figyelmet, hogy a HPV nemcsak a nőket betegíti meg, hanem a férfiakat is: péniszrák, végbélrák, szájüregi rákok előfordulását is okozhatja, ezért valószínűleg a fiúk oltása lesz a soron következő, üdvözölhető lépés.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# méhnyakrák # szűrés # HPV # nőiegészségéve # daganat # rák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés