Vashiány

Vashiány

A vashiány a leggyakoribb hiánybetegségek közé tartozik. A vas az emberi szervezet valamennyi sejtjében jelen van, az élet szempontjából nélkülözhetetlen elem.

A vas legfontosabb feladatai

Forrás: Medipress


  1. 1 A vérfesték (hemoglobin) részét képezve megköti az oxigént és a sejtekhez szállítja
  2. 2 A citokróm enzimek részeként az energianyerő és -tároló biokémiai reakciók létfontosságú eleme
  3. 3 Részt vesz az agyi ingerületátvivő anyagok (neurotranszmitterek) szintézisében
  4. 4 Felszívódása a vékonybélből történik, C-vitamin segítségével. A vékonybél hámjában ferritin enzimhez kötődik, majd a vérben a transzferrin nevű fehérje szállítja a raktárakhoz, melyekben ismét ferritinhez kötődve tárolódik. A felszívódásának és szállításának szigorú élettani kontrolljára azért van szükség, mert a vasnak erős oxidatív kapacitása van, vagyis a szabad vas súlyos sejtkárosodásokat okoz (ld. hemokromatózis). A szervezet teljes vastartalma 2-4 gramm. Legfontosabb raktárai a vér, a csontvelő, a máj, a lép és az izmok. Az izmokban a mioglobin részét képezve az oxigén raktározásában vesz részt.
  5. 5 A kisgyermekek kb. harmada, a nők negyede és a férfiak 10%-a szenved a vashiány valamelyik formájától.

A vashiány előfordulása és okai

  1. 1 Idült vérzés (pl. gyomorfekély miatt)
  2. 2 Nőknél rendszertelen és erős méhvérzések, cikluszavarok
  3. 3 Elégtelen vasfogyasztás (főként vegetáriánusokra jellemző)
  4. 4 Vasfelszívódást akadályozó gyógyszerek tartós szedése
  5. 5 Vasfelszívódást akadályozó ételek tartós és nagy mennyiségű fogyasztása (fitátok, oxalátok, pl. sóska, spenót, stb. komponenseként)
  6. 6 Felszívódási zavart okozó gyomor-bélbetegségek (Crohn-betegség, Peutz-Jeghers-kór, stb.)
  7. 7 A szervezetből a vasat kiszorító idült nehézfém mérgezés (ólom, kadmium)

A vashiány tünetei

A vashiány vezető tünetei lehetnek:

Nem specifikus tünetek: fizikai és szellemi teljesítőképesség csökkenése, fertőző betegségekkel szemben csökkent ellenálló képesség, energiahiány stb.

Vashiányos vérszegénység tünetei:

  • Sápadtság
  • Fáradtság, gyengeség
  • Hajhullás
  • Vékony, törékeny körmök
  • Szapora szívverés, ritkán szívizom-károsodás

A vashiányhoz vezető alapbetegség tünetei

Csecsemőknél utólagos vaspótlással nem korrigálható IQ-hiány.

A vashiány lefolyása

A vashiány lefolyása a kiváltó ok függvénye. Egyszerű diétahiba komoly következményekkel nem jár, de pl. idült vérvesztést okozó béldaganat végzetes lehet.

A vashiány diagnózisa

A vashiányos vérszegénységre a kicsi és vashiányos vörösvérsejtek jellemzőek. Így csökken a vörösvérsejtek átlagos térfogata (MCV), az átlagos hemoglobintartalma (MCH, az átlagos hemoglobin koncentrációja (MCHC). Ez közönséges laboratóriumi analízissel könnyen igazolható. Természetesen csökken a szérum vastartalma, de vashiányra a legspecifikusabb laboratóriumi paraméter a megnövekedett ún. látens vaskötő kapacitás (= a vérben keringő vasmentes transzferrin vaskötő kapacitása, ill. telítettsége). Enélkül a vaspótlás értelmetlen, sőt, veszélyes is lehet.

A diagnózis felállítás orvosilag nem elfogadható a vashiányt okozó alapbetegség megnevezése nélkül, ami részletes belgyógyászati kivizsgálást tesz szükségessé.

A vashiány terápiája

A legfontosabb az alapbetegség felkutatása és gyógyítása.

A második legfontosabb a vas pótlása, ami nem könnyű, mert:

A vas a gyomor-bélrendszerből nehezen szívódik fel, a kezelésre használt ásványi sói legtöbbször gyomor-bélpanaszokat okoznak a vasháztartás befolyásolása nélkül.

A vas felszívódását számos gyógyszer, tápanyag gátolja (ld. fentebb).

Az injekció formájában történő pótlás a szervezet fokozott oxidációs károsodásával járhat.

A vas könnyen felszívódó formái az ún. természetes kelátok (legkönnyebben a hemoglobin "hem" kötéséből szívódik fel – vörös húsok, máj, stb.). Hatékonyan adagolható huminsavas kelát formájában is. A huminsav a cellulóz 9-10.000 éves bomlásterméke, mely legnagyobb koncentrációban a tőzegben található. Az ásott kutak vizének huminsav tartalma mellett táplálkozási eredetű vashiány nem fordul elő. A vaspótlás szájon át is hatékony bármilyen vaspótló gyógyszer és huminsav táplálékkiegészítő együttes fogyasztásával. Ily módon már napi 15 mg vas teljesen kielégítő az emberi szervezet számára.

Egyéb tudnivalók a vashiányról

Mivel a vas húsféleségekből szívódik fel leghatékonyabban, és a csecsemő számára, az agyfejlődés szempontjából a vasbevitel nagyon fontos, terhesség és szoptatás alatt vegetáriánus életmód nem javasolt. Az anyatej egyébként is meglehetősen vasszegény, ezért a 4. hónaptól a szoptatás mellé (és nem helyett) kiegészítő táplálás is indokolt.

Hasznos tudnivalók, cikkek vashiány témában