Ezeket látta már?

Ekcéma

2016.03.17. Módosítva: 2016.03.17.

Az ekcéma a bőr allergiás kiütéses megbetegedése. Nem fertőző, de családon belül halmozottan is előfordulhat. Nehéz gyógykezelni és gyakran kiújul. A gyermekkori ekcéma általában a növekedéssel javul. Az ekcémás betegnél más allergiás megbetegedés is előfordulhat, mint például az allergiás nátha (szénanátha) és a tüdőasztma.

Az ekcéma tünetei

Csoportosan elhelyezkedő hólyagok (apró kerek hólyagocskák tiszta folyadéktartalommal), melyek hámlanak vagy nedveznek. A bőr száraz vagy vörös, továbbá repedezett vagy lemezes, pikkelyes lehet. Kifejezett bőrviszketés.

Az ekcéma tünetmentesíthető: a bőrtünetek teljesen vagy részlegesen eltüntethetők, azonban újból megjelenhetnek változó intenzitással. Fenntartó kezelésre van szükség a tünetmentesítő kúra befejeztével, hogy a bőrtünetek ne újuljanak ki.

Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, a világ népességének 10%-a szenved valamilyen fajtájában. Az egyes anyagok irritáció (toxikus irritatív dermatitis) vagy allergiás reakció (allergiás kontakt dermatitis) révén okozhatnak bőrgyulladást.

Toxikus irritatív dermatitisz esetén valamilyen irritáló anyag (kémiai anyagok, kozmetikumok) a bőrön akut gyulladást hoz létre. A bőr élénkvörös, meleg tapintású lesz, feszül, felszíne fényes. A nagyfokú gyulladás következtében hólyagok, nedvezés alakul ki, hámlás jelentkezik, égő, viszkető érzés kíséretében.

Az allergiás reakció esetében egy bizonyos anyaggal való érintkezés (néha esetleg az első néhány érintkezés) még nem hoz létre reakciót, a következő alkalommal azonban már 4-24 órán belül viszketést és bőrgyulladást okozhat. A tünetek súlyossága változó, az enyhe bőrpírtól a hólyagképződéssel járó duzzanatig terjedhet. Először csak azon a helyen jelentkezik, ahol a bőr érintkezett az allergénnel, később a test más részeire is átterjedhet. A szervezet a már kialakult allergiát évekig "nem felejti el". Nem fertőző betegség.

Az ekcéma esetleges komplikációi

Bakteriális felülfertőződés (lázzal, gyulladásos vagy gennyes bőrtünetekkel.)

Az ekcéma kiváltó okai

Bőrallergia (túlérzékenység), melyet bizonyos anyagok, mint pl. ételek, oldószerek, bizsuk és bőrt irritáló tárgyak idézhetnek elő.

A környezeti hatások (például a szappanok, a házi por, illetve a házipor-atka ürüléke, táplálékkal bevitt vagy a légutakon keresztül bekerülő allergének, mosószerek) befolyásolhatják az ekcéma kialakulásának valószínűségét, csakúgy, mint a betegség időnkénti fellángolását.

Atópiás dermatitis

Az élet során a legelsőként – gyakran az első életévben – jelentkező atópiás kórkép (összefüggése a kisdedkori étel /főleg tejfehérje/ allergiákkal évtizedek óta kutatási téma), gyakran előrejelzője későbbi légúti szenzibilizálódásoknak, allergiáknak, amit a gyermekek gondozása során célszerű megjegyezni.

Az atópiás ekcéma kiváltó oka sajnos igen gyakran ismeretlen marad. Álatlános, hogy csecsemőkorban a tejallergia jelentkezik ekcéma formájában, azonban ez az összes esetnek csak kis százaléka.

Az atópiás dermatitis vezető tünetei a viszketés (az ehhez társuló nyugtalanság, alvászavar kisgyermekkorban az egész család életminőségét leronthatja); a vakaródzás által kiváltott bőrjelenségek; a bőrszárazság; eritroderma, majd lichenifikáció.

Az összes eset legalább 80 %-a az első életévben már azonosítható, kis részük felnőttkorig is fennáll (a lokalizáció tipikusan eltér felnőttkorban a kisgyermekkori tünetegyüttestől), még kisebb részük akkor kezdődik. Prevalenciája ekkor országtól, életkortól, társuló allergiás betegségektől, szocioökonómiai státusztól függően akár tízszeres különbséget is mutathat, de a növekvő tendencia, amelynek okai ugyanúgy kérdésesek, mint a többi atópiás hajlamra épülő allergiás kórképnél, egyértelmű.

Kontakt allergiás ekcéma

A kontakt, allergiás ekcéma sok szempontból egyszerűbb mint az atópiás dermatitis. Az allergiás ekcéma esetében - az atópiás dermatitissel szemben - szinte minden esetben könnyen azonosítható a kiváltó ok.

A kontakt, allergiás ekcéma leggyakrabban valamely ékszer, kozmetikum, esetleg nadrággomb bőrrel való érintkezési helyén fordul elő.

A kontakt allergiás ekcéma tünetei itt is a vörös folt, viszketés.

Leggyakoribb konkakt allergiás ekcémát kiváltó anyagok: fémek, latex, kozmetikumok, tartósító szerek, illatanyagok.

Kontakt allergiás ekcéma kezelése helyi szteroidos kenőcs, gondos bőrápolás, illetve első helyen a kérdéses allergén kerülése.

Seborrheás ekcéma

hátterében a bőr szerkezeti hibája áll, fokozott zsírosodás, korpázó hámlás jellemzi főleg a faggyúmirigyekben gazdag bőrfelületeken. Emiatt a fejbőrön erősen viszkető, korpázó hámlás, a szemöldökök vonalában, arcon, orrszárnyak mellett vörös, hámló gócok jelentkezhetnek. A seborrheás ekcémát nem tudjuk véglegesen megszűnteti, de a tüneti kezelés jelentősen csökkenti a panaszokat.

A mikrobiális ekcéma esetén baktériumok vagy gombák allergiás alapon váltanak ki ekcémát. Típusosan a végtagokon vagy a törzsön kerek hámló gócok jelennek meg, melyek erősen viszketnek. Az ekcéma kezelésében ilyenkor fontos a gyulladásos góc felderítése és kezelése. Amennyiben a gócot megszűntetjük, úgy az ekcéma is megszűnik.

A tenyéri-talpi ekcéma kezdetben apró, nagyon viszkető hólyagcsák formájában jelentkezik (dyshidrosis). Tartós fennállás esetén a hólyagok beszáradnak, helyükön száraz, viszkető, hámló plakkok maradnak fenn. Nagyon gyakran jelentkezik atópiás ekcémában. A tünetek hátterében lehet gócfertőzés, de nagyon gyakran pszichés stressz provokálja a tüneteket.

A kontakt ekcémát a bőrrel érintkező különböző anyagok váltják ki. Alapvetően két formát különítünk el: lehet allergiás ekcéma, amikor a bőrrel érintkező anyaggal szemben valódi allergia áll fenn (például fémek, kozmetikumok, illatanyagok). A másik forma az irritatív ekcéma, amikor például savak, lúgok, zsíroldó vegyületek maró hatásuk miatt provokálnak ekcémás tüneteket. A kontakt ekcéma kezelésében alapvető a kiváltó ok azonosítása és annak kerülése. Kivizsgálása az úgynevezett rátevéses bőrpróba (epicután teszt) segítségével történik.

A foto-allergia esetén a napfény és különböző kozmetikai készítmények (naptejek, fényvédők), testápolókban lévő illatanyagok vagy gyógyszerek együttes hatására jelentkezik ekcéma. Foto-allergiát okozhatnak a bőrünkkel érintkező növények (pl. paszternák, fehérrépa levele, gyomnövények), de gyógynövényeket tartalmazó kenőcsök is. Fontos a napfény szerepének tisztázása az ekcéma kiváltásában, mert ilyenkor a fény kerülése megszűnteti a panaszokat is.

Mit tehet Ön ekcéma esetén

Várakozni kell, míg a tünetek idővel javulnak. A fertőzés elkerülése végett a bőrt ne vakarjuk!

Védőkrémek/oldatok/hidratálók alkalmazhatók a bőrszárazság ellen.

Antihisztaminok (allergia ellenes szerek) szedésére is szükség lehet. (Az antihisztaminok aluszékonyságot okoznak. Jármű vezetése, nehézgépek kezelése szedésük idején nem javasolt.)

Orvoshoz kell fordulni, ha a tünetek rosszabbodnak vagy felülfertőződés következik be.

Az ekcémák minden típusára igaz, hogy irritáló anyagok a meglevő bőrtüneteket tovább rontják, ezért nagyon fontos a bőr megfelelő ápolása, kiszáradástól való védelme. Az ekcémás bőr kezelésére az illatanyag-mentes, tartósítószer-mentes ápoló kenőcsöket, testápolókat javasoljuk.

Fontos tudni, hogy a stresszhelyzetek, lelki tényezők erősen befolyásolják az ekcémák lezajlását, így egyes formákban a sikeres kezeléshez pszichoterápia bevonására is szükség lehet.

Mit tehet az orvos ekcéma esetén

Szteroidszármazékot ír fel (erős gyulladáscsökkentő kenőcsök hatóanyaga).

Antibiotikummal kezeli a bakteriális fertőzéseket.

Atópiás ekcéma vizsgálata

Ez az atópiánál legtöbbször nem vezet eredményre, bár ha bizonyos ételek megtalálhatóak a háttérben, azok elhagyása jelentősen javíthat a tüneteken. Az ételekre való érzékenység vizsgálata történhet Prick teszttel, és specifikus IgE szint meghatározással, vérteszttel.

Kontakt ekcéma vizsgálata

A konkatkt ekcéma allergia vizsgálata

  • epicután teszt: kozmetikumokra, fémekre, illatanyagokra, stb
  • Prick teszt: poratkára
  • IgE teszt: poratkára

Az ekcéma megelőzése

Amennyiben lehetséges, azonosítani kell az allergiát okozó anyagokat, és kerülni kell a velük való kapcsolatot.

Ekcéma kezelése

Az ekcéma kezelésének módját a kezelőorvos minden esetben egyénre szabottan, a kiváltó okok függvényében határozza meg.

A terápia lényeges eleme lehet:

  • az étrendi diéta (ha táplálékallergia - pl. tej - áll a háttérben)
  • gondos bőrápolás,
  • speciális kozmetikumok és testápolók, ekcéma elleni krémek, olajos fürdők, speciális alsóruházat használata is.
  • helyi szteroidok, egyéb orvosi helyi készítmények,
  • fényterápia.

Az ekcéma kezelésében fontos szerepet tölt be a helyi szteroid készítmények alkalmazása. A krémeket kúraszerűen használjuk, a panaszok jelentkezésekor. Az ekcéma ellen alkalmazott, erős hatóanyagú készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást.

A tünetek enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket is alkalmazunk, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. Megfelelő körülmények mellett alkalmazott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosak, megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását, anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. Az ekcéma elleni krémeket az érintett bőrfelületen hetente kétszer alkalmazzuk, úgynevezett fenntartó kezelésként.

Az ekcéma kezelésének fontos része a száraz bőr megóvása, a rendszeres bőrápolás, lipidpótlás biztosítása. Az ekcéma gyógyítása során a betegség nem minden formája kezelhető véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el.

Ekcéma kezelése otthon

Az ekcéma gyógyszeres kezelése mellett a mindennapok során is javasolt néhány tanácsot megfogadnunk. Tisztálkodáshoz és szépségápoláshoz válasszuk inkább a gyógyszertárban beszerezhető, speciálisan az ekcémás bőr ápolására kifejlesztett illatanyag- és színezékmentes készítményeket. Különösen a téli időszakban fordítsunk figyelmet a száraz, ekcémás bőr rendszeres hidratálására. Kádban való hosszas fürdőzés helyett válasszuk inkább a zuhanyozást, utána speciális testápoló használata ajánlott.

Az ekcéma tünetei által okozott kellemetlenségek csökkenthetők a ruházat megfelelő megválasztásával is. Ügyeljünk rá, hogy a bőrrel lehetőleg csak pamut ruhanemű érintkezzen, kerüljük a műszálas anyagokat és a gyapjút. Az étkezések során – a táplálékallergiás betegek kivételével - nem szükséges külön diétát tartani. Táplálkozásunk legyen változatos, friss összetevőkben gazdag. A tartósítószereket és adalékanyagokat érdemes elkerülnünk. Az erős, fűszeres ételek fogyasztása nem javasolt, mivel ezek a verejtékkel távozva fokozhatják a tüneteket.

Az ekcéma kezelése házilag készített készítményekkel nem ajánlott. A naturkozmetikumok használata ugyan javasolható, de tudnunk kell, hogy bizonyos gyógynövények erős allergénként is szerepelhetnek.

Forrás: Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához