Ezeket látta már?

Kaposi-szarkóma

Betegségek
2010. június 11. 13:36
Módosítva: 2025. április 12. 14:20
Kaposi-szarkóma

A Kaposi-szarkóma névadója a Kaposváron született magyar orvos (1837-1902), akinek neve a veleszületett immunhiányos állapot (AIDS) világjárvánnyal kapcsolatosan vált világszerte ismert, jóllehet a Kaposi-szarkóma HIV fertőzés hiánya mellett is bárkinél előfordulhat. A Kaposi-szarkóma lényegében a kiserek belhártyájának (endotélium) rosszindulatú burjánzása.

A betegség okozója a 8-as típusú humán herpeszvírus (HHV-8). Négy formáját szokás elkülöníteni:

  1. 1 endémiás: egyes körülírt földrajzi helyeken jóval gyakrabban fordulnak elő. Ez főként Afrika egyes területein és gyermekeknél figyelték meg,
  2. 2 epidémiás: olykor járványokat is okoz,
  3. 3 immunszupprimáltak között előforduló: immungyengítő kezelés (daganatos, immunológiai betegségben szenvedőknél, szervátültetetteknél) mellett előforduló,
  4. 4 AIDS-hez társuló.

A Kaposi-szarkóma előfordulása

Jellemzően 40 év felett fordul elő, férfiaknál 15-ször gyakoribb, mint nőknél. Lévén fertőzéses betegség járványokat okozhat, különösen a legyengült immunrendszerű egyéneket támadja meg (ld. fentebb). Különösen gyakori Közép-Európában, a Földközi-tenger vidékén és a szubszaharai régiókban, ill. ezekről a vidékekről származóknál. A férfiak dominanciájának lehetséges magyarázata, hogy a Kaposi-szarkóma főként férfi homoszexuálisok betegsége. Vélhetően tehát szexuális úton (is) terjed, és a gyakori partnerváltás (promiszkuitás) elősegíti a terjedését. A Földközi-tenger környékén főként a falusi zsidó lakosság körében fordul elő és azoknál, akik genetikailag fokozottabban hajlamosak cukorbetegségre.

Európán és az Egyesült Államokban a korszerű HIV kezelés hatására a Kaposi-szarkóma gyakorisága csökken. Afrika egyes vidékein (Zambia, Uganda) viszont mára már a leggyakoribb rosszindulatú daganatok közé lépett elő.

A Kaposi-szarkóma okai

A Kaposi szarkómát a 8-as típusú humán herpeszvírus (KSHV = Kaposi sarcoma herpes virus) okozza hormonális és genetikai hajlam talaján. A vírus a testnedvek közvetítésével terjed.

A Kaposi-szarkóma tünetei

A Kaposi-szarkóma lilásvörös foltok, vagy a bőrből kiemelkedő plakkok formájában jelenik meg a bőr és nyálkahártya felszínén, illetve a belső szervekben. Alakilag számos formáját különítik el. Gyakorta a lábszárakon kezdődik nyiroködéma kíséretében.

A Kaposi-szarkóma lefolyása

A betegség előrehaladottságának jellemzésére számos stádiumbeosztást kidolgoztak, melyek olykor a kiváltó okot is figyelembe veszik. A betegség nem gyógyítható, de jól kezelhető. Egyeseknél csak néhány helyi daganatra korlátozódik, máskor az egész szervezetben szétszóródik, vérzés, vérmérgezés (szepszis), üreges szerv perforációja, létfontosságú ér elzáródása, stb. miatt halálos betegség. A prognózisra csak a betegség megfigyeléséből lehet következtetni, és nagyban függ az alapbetegségtől. Eleve halálos alapbetegség, pl. AIDS esetén a Kaposi-szarkóma általában progresszív.

A Kaposi-szarkóma diagnózisa

A betegség azonosítása sebészileg kimetszett szövetek szövettani vizsgálatával történik. A betegség kiterjedését nagy felbontóképességű képalkotó eljárással (CT, MRI, PET) lehet feltérképezni.

A Kaposi-szarkóma terápiája

A Kaposi-szarkóma eredményes kezelésének előfeltétele az alapbetegség eredményes gondozása. Emellett a daganatok helyileg kezelhetők, pl.:

  • Helyi fagyasztással
  • Lézerpárologtatással
  • Sebészi kimetszéssel
  • Besugárzással
  • Helyileg alkalmazott citosztatikus injekciókkal
  • Egyes A-vitamin származékokkal

Egyes A-vitamin származékokkal

Szokás kombinált rákellenes gyógyszeres kezelést is alkalmazni, de ennek jelentősége erősen korlátozott, mert a Kaposi-szarkómát, sok esetben, pont ezek az immungyengítő hatású gyógyszerek okozzák.

Olykor immunterápiát alkalmaznak (pl. interferon), de az eredmények nem meggyőzőek.

A Kaposi-szarkóma megelőzése

A betegség lehetséges megelőzése ma még lényegében az AIDS hatékony megelőzését jelenti (pl. monogámia, biztonságos szex gyakorlata, óvszer használata, stb.). A megelőzést szolgálja a véradók HHV-8 vírusra történő szűrése is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Kaposi-szarkóma # herpesz # herpeszvírusok # aids

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés