Ezeket látta már?

Mitől alakul ki a polip? Az alábbi okok miatt jelenhetnek meg ezek a jóindulatú képletek

Daganatok
2024. november 18. 21:04
mitől alakul ki polip

Ezekben az esetekben nagyobb az esély a polipok kialakulására.

A polipok olyan szöveti kinövések, amelyek általában apró, lapos dudorok vagy kis, gombaszerű képletek formájában jelennek meg. Ezek többnyire kicsik, átmérőjük kevesebb, mint 1-2 cm. Bár a legtöbb polip jóindulatú, azaz nem rákos, ám idővel rosszindulatúvá válhatnak.

Leggyakoribb előfordulási helyük

A polipok leggyakrabban a méhben és a vastagbélben fordulnak elő, de más helyeken is kialakulhatnak, például:

  • fülkagyló
  • méhnyak
  • gyomor
  • orr
  • torok

Mitől alakulhatnak ki a polipok?

A polipok kialakulásának pontos oka nem mindig ismert, de több tényező is hozzájárulhat a fejlődésükhöz. A leggyakoribb lehetséges okok és hajlamosító tényezők a következők:

  • genetikai tényezők: néhány embernél a polipképződés hátterében örökletes genetikai mutációk állhatnak, amelyek növelik kialakulásuk kockázatát. Például a familiáris adenomatózus polipózis (FAP) nevű genetikai betegség esetén nagy számú polip alakulhat ki a vastagbélben.
  • gyulladásos állapotok: az olyan krónikus gyulladásos betegségek, mint például a krónikus gyulladásos bélbetegség (IBD) megnövelhetik a polipok kialakulásának kockázatát. Ilyen betegségek közé tartozik még a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás.
  • hormonzavarok: a hormonális változások, illetve a hormonális egyensúly hiánya is hozzájárulhatnak a polipok kialakulásához. Például a méhpolipok kialakulásához gyakran kapcsolódik az ösztrogéndominancia.
  • életmód: egyes tanulmányok összefüggést találtak a magas zsírtartalmú diéta, az alacsony rostbevitel és a polipok megjelenése között. Az egészségtelen életmód, például a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás, szintén növelhetik a polipképződés kockázatát.
  • kor: az életkor előrehaladtával nő a polipok kialakulásának valószínűsége. Az 50 év feletti embereknél a leggyakoribb.
  • családi anamnézis: ha valakinek a családjában előfordultak már polipok vagy vastagbélrák, nagyobb a valószínűsége annak, hogy az illetőnél is kialakulnak polipok.
  • környezeti tényezők: bizonyos környezeti tényezők, mint például a szennyező anyagok és toxinok, szintén hozzájárulhatnak a polipok kialakulásához.

A polipok a legtöbb esetben jóindulatúak, de mivel idővel rosszindulatúvá válhatnak, fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés és a megfelelő diagnózis és kezelés biztosítása.

Vastagbélpolipok okai

A vastagbélpolipok akkor keletkeznek, amikor a vastagbél nyálkahártyájában változások következnek be. Ezek kialakulhatnak véletlenszerűen, látszólagos ok nélkül vagy genetikai változások és bizonyos alapbetegségek, például krónikus gyulladásos bélbetegségek (IBD) következtében. 50 év felett a leggyakoribbak.

Méhpolipok

A méhpolipok a méh nyálkahártyájában jelennek meg, amikor a méhnyálkahártya mirigyei túlzottan megnagyobbodnak és kiemelkednek a nyálkahártya béléséből. Bár az orvosok pontosan nem tudják, mi okozza ezt a jelenséget, úgy tűnik, hogy a magas ösztrogénszint szerepet játszik benne.

Méhnyakpolipok

A méhnyakpolipok pontos okai nem ismertek, de lehetséges kiváltó tényezők közé tartozik a méhnyak ereinek elzáródása, ami véráramlási zavarokat okoz és polipképződéshez vezethet. Fertőzések vagy a méhnyak krónikus gyulladása is hozzájárulhat a kialakuláshoz, valamint a hosszú ideig használt vegyi anyagok is, amelyek irritálják a méhnyakat. Ezen kívül a magas ösztrogénszint is szerepet játszhat benne.

Torokpolipok

A torokpolipok okai közé tartozik a hangos kiabálásból eredő sérülések, a reflux által okozott károsodás, a dohányzás, valamint a vegyi anyagoknak való kitettség.

Orrpolipok

Az orrpolipokat leggyakrabban fertőzések okozta gyulladások váltják ki. Ezen kívül előfordulhatnak olyan alapbetegségek is, amelyek az orrmelléküregeket érintik (például cisztás fibrózis).

A polipok kezelése

A polipok kezelése azok típusától, méretétől és elhelyezkedésétől függően változik, valamint attól, mekkora a rosszindulatúság esélye. A legtöbb esetben az orvos eltávolítja a polipokat.

A vastagbélpolipokat például vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) során műtik ki, mivel vizsgálat nélkül nem lehet megállapítani, hogy rákosak-e.

Vastagbélpolipok: ezek a típusok a legveszélyesebbek
Ez a cikk is érdekelheti

Vastagbélpolipok: ezek a típusok a legveszélyesebbek



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# polip # vastagbél polip # daganat # jóindulatú daganat # rosszindulatú daganat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés