Ezeket látta már?

Policisztás ovárium szindróma

Hormonális, táplálkozási és anyagcsere betegségek
2009. október 08. 13:41
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

PCO a nők kb. 5%-át érintő veleszületett rendellenesség, a meddőség és vérzéskimaradás eseteinek számottevő hányadáért felelős.

A policisztás ovárium szindróma tünetei

A PCO klasszikus tünetei a következők: elhízás, férfias szőrnövekedés (hirzutizmus), ritka és gyér menstruáció (oligo-hipomenorrea), mindkét petefészek kifejezett megnagyobbodása és cisztás elfajulása. A tünetek a nemi érés kezdetével jelentkeznek.

A policisztás ovárium szindróma esetleges komplikációi

Legfontosabb szövődmény a gyermektelenség, a magas vérnyomás, magas vérkoleszterin-szint, érelmeszesedés és cukorbaj. Az összetett anyagcsere-betegség ily módon koszorúér-betegségre, szívinfarktusra, stroke-ra hajlamosítja a beteget.

A policisztás ovárium szindróma kiváltó okai

A PCO domináns módon öröklődő génhiba, mely a sejtek inzulinnal szembeni érzéketlenségében nyilvánul meg, vagyis "inzulin receptor" betegség. Az inzulin biológiai hatékonyságának csökkenését a szervezet inzulin túltermeléssel kompenzálja, amely másodlagosan fokozott férfihormon termelést vált ki. Ez felel a férfias szőrnövekedésért, az ovuláció hiányáért és a meddőségért.

Mit tehet Ön policisztás ovárium szindróma esetén

Amennyiben az említett tünetek jelentkeznének, ill. meddőség állna fenn, nőgyógyász vagy endokrinológus belorvoshoz kell fordulni. Fontos tudnia, hogy a kezelés több hónap múltán hatékony. Addig a fokozott szőrnövekedés kozmetikai módszerekkel szüntethető meg.

Mit tehet az orvos policisztás ovárium szindróma esetén

A kivizsgáláshoz szükséges módszerek az ultrahang-vizsgálat, a hasi tükrözés, szövettani vizsgálat és laboratóriumi vizsgálatok. A képalkotó eljárásokkal sima felszínű, lúdtojásnyi petefészkek ábrázolódnak, melyek kérgi állományában, szimmetrikusan, minkét oldalon 6-8 folyadékkal telt üreg (ciszta) látható. A petefészkek kérge erősen megvastagszik. A legfontosabb laborleletek: állandóan magas, ciklusos változást nem mutató sárgatestérést serkentő hormon (LH), alacsony szérum ösztrogén-, magas androsztendion-szint, magas LDL-koleszterin, alacsony HDL-koleszterin szintek, lappangó cukorbetegségre jellemző cukorterheléses eredmények.A gyógyszeres kezelés lényege a szövetek inzulin érzékenységének helyreállítása, mely metforminnal történik. Amennyiben a beteg csak a hirzutizmust akarja kezeltetni, ill. a normális vérzési ciklust akarja helyreállíttatni, kombinált fogamzásgátlókkal is kezelhető a beteg. Terhesség bekövetkeztéhez sok esetben ovuláció indukciós kezelés is szükséges. Az ovuláció indukciós kezelés hatékonyságát a petefészkek ék alakú kimetszése (reszekciója) fokozhatja.

A policisztás ovárium szindróma megelőzése

A PCO megelőzése ma még nem lehetséges.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés