Ezeket látta már?

Csak hölgyeknek: hatékony a gátizomtorna!

Hatékony a nők inkontinenciája ellen a medenceizmok tornája. A medencefenék izmainak tornája hatásosan kezeli a felnőtt nők vizelettartási problémáit a mellékhatások veszélye nélkül, derült ki az USA Egészségügyi és Jószolgálati Minisztériumának kutatóintézeti (AHRQ) jelentéséből.

Az eredmények az Annals of Internal Medicine legutóbbi számában jelentek meg. "A vizelettartási problémák többféleképpen keseríthetik meg a nők életét, mind testi, mind lelki, mind társadalmi szempontból, néha egészen súlyos mértékben" – mondta el az AHRQ igazgatója, Carolyn M. Clancy. "Az új jelentés segítséget nyújthat abban, hogy a betegek és orvosaik együtt dolgozhassanak a legjobb, egyedi igényeknek megfelelő kezelés kidolgozásán."

Csak hölgyeknek: hatékony a gátizomtorna!

Az inkontinencia hihetetlenül gyakori a felnőtt nők körében. A fiataloknál 25, a középkorúaknál akár 57, az idősek körében pedig körülbelül 75 százalékos lehet az előfordulási aránya. A betegség miatt erőteljesen módosul az illető életvitele, méghozzá hátrányosan. 2004-ben az Egyesült Államok mintegy 19,5 milliárd dollárt (kb. 4 400 milliárd Ft) költött a kezelésekre. Az idősek otthonába az asszonyok 6 százaléka az inkontinencia miatt kerül be.

A kutatók a betegség két változatát vizsgálták: a stressz inkontinenciát és a köhögésre vagy tüsszentésre bekövetkező akaratlan vizeletvesztést. Mindkettő akkor következik be, ha a hólyag záróizma nem működik rendesen. Ennek gyakran a medencefenék izmainak renyhesége az oka, melyek a méh, a hólyag és más kismedencei szervek rögzítésében vesznek részt.

A Kegel-gyakorlatokhoz hasonló izomerősítő torna hatásos a vizelet-visszatartás képességének fokozásában, a medencefenék és a hólyag izmainak erősítésével javított a kevert inkontinencián. Az ösztrogénkezelés enyhít a stressz-inkontinencián, de mellékhatások árán. Az antidepresszánsok nem értek semmit, ráadásul veszélyesek is. Egészében véve a gyógyszerek is megfelelőek a kezelésre, de némelyik készítmény esetében a betegek félbehagyták a szedését, a zavaró mellékhatások miatt.

A jelentésben részletesen lehet olvasni a mellékhatásokról annak érdekében, hogy az orvosok és betegek a legtöbb előnnyel és legkevesebb hátránnyal járó megoldást választhassák ki. Habár többféleképpen is fel tudják mérni a betegség súlyosságát, például az elcseppent vizelet mennyiségével, az életminőség romlását nem tudják ennyire pontosan nyomon követni.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához