Ezeket látta már?

Ezekkel a természetes haj olajokkal megnyerheti a hajhullás elleni csatát

hajhullás, egészséges fejbőr

A hajhullás néhány ember számára aggodalomra ad okot. A hajhullás okától függően bizonyos gyakorlatok és kezelések segíthetik a haj megerősítését vagy újranövesztését.

Az öregedés és a genetika egyaránt hajhullást okozhat. A hajhullás kiváltó oka befolyásolja, hogy mely kezelések lesznek a leghatékonyabbak. A lehetőségek közé tartoznak a kiegészítők, a gyógyszeres kenőcsök és az életmódbeli változtatások.

A hajhullás egy bizonyos fokig teljesen természetes. Viszont mikor már csomókban és észrevehetően változik a hajunk, betegségre adhat okot.

A túlzott hajhullás tünetei a következők lehetnek:

  • hirtelen hajhullás
  • hajfoltok elvesztése
  • észrevehető elvékonyodás

Számos lehetséges tényező okozhat túlzott hajhullást. Az egyik leggyakoribb ok a genetika. Egy 2019-es áttekintés szerint a kopaszodás a férfiak és nők 50%-át érinti.

A kopaszság mintázata lassan jelentkezik az öregedéssel. A hajhullás néhány közvetlenebb oka a következők lehetnek:

Visszafordítható a hajhullás?

Az, hogy a hajnövekedés visszatér-e, a hajhullás okától függ. Egy bőrgyógyász meg tudja állapítani, hogy egy személy haja magától megnőhet-e.

A hajhullás átmeneti és visszafordítható lehet a következő állapotok esetén:

  • Ha egy gyógyszer okoz hajhullást, a haj elkezdhet nőni, miután abbahagyja a gyógyszer szedését. Viszont akár 18 hónapig is eltarthat a teljes újranövekedésig.
  • Terhesség alatt hajhullás fordulhat elő az ösztrogénszint csökkenése miatt. Sok nő átmeneti hajhullást is tapasztal körülbelül 3 hónappal a szülés után.
  • Az alopecia areata autoimmun betegség enyhe eseteiben a hajhullás a kezelés után visszafordítható.
  • A rákkezelés, például a kemoterápia vagy a sugárterápia hajhullást okozhat, amely a kezelés befejeztével visszafordítható.
  • Az emberek hetekig-hónapokig jelentős hajhullást tapasztalhatnak a stressz miatt egy nagy műtét vagy súlyos betegség után.

Tippek az egészségesebb hajért

Bizonyos gyakorlatok és termékek hozzájárulhatnak az egészségesebb hajhoz és megelőzhetik a hajhullást.

A fejbőr masszírozása

Egy 2016-os kis tanulmány kilenc egészséges férfit vizsgálva azt találta, hogy a napi 4 perces fejbőrmasszázs serkenti a hajnövekedést.

Kókuszolaj használata sérült hajra

Egy 2018-as tanulmány megállapította, hogy a kókuszolaj segíthet megelőzni az ultraibolya fény által okozott károsodást vagy az ápolási szokások miatti hajhullást.

Illóolajok használata

Bizonyos illóolajok fejbőrre kenése felgyorsíthatja a hajnövekedést.A tökmagolaj, jelentősen megnövelheti a haj növekedését.

Egy 2015-ös randomizált kontrollos vizsgálat szerint a fejbőrre felvitt rozmaringolaj ugyanolyan hatékony lehet.

Egy 2020-as, központi centrifugális cicatricial alopeciában (CCCA) szenvedő betegek körében végzett tanulmányban, amely az afrikai származású nők által tapasztalt heges hajhullást vizsgálta, a következők illóolajok voltak azok, amelyek ígéretesnek bizonyultak a hajnövekedés fokozásában:

  • jojoba olaj
  • levendula olaj
  • borsmenta olaj
  • teafa olaj

Koffeintartalmú termékek használata

Egy 2020-as felülvizsgálat szerint a helyi készítményekben, például samponban és balzsamban található koffein hatékonyan akadályozza meg a hajhullást. A koffein serkenti az anyagcserét és a sejtek szaporodását.

A haj védelme alvás közben

A selyem vagy szatén párnahuzat segíthet megelőzni a súrlódást okozta hajtörést.

A haj és a fejbőr jó ápolásának fenntartása

A haj és a fejbőr megfelelő gondozása segíthet megelőzni a hajhullást. Sőt, a haj növekedését is javíthatja. A fejbőr és a haj tisztán tartása szintén megelőzheti a haj károsodását és elvesztését.

Az American Academy of Dermatology Association (AAD) azt javasolja, hogy a sampont gyengéden masszírozza be a fejbőrbe, ne az egész hajhosszra. Az Egyesület azt is javasolja, hogy minden sampon után használjon balzsamot.

Az AAD kijelenti, hogy a szűk frizurák, például a lófarok, a konty viselése károsíthatja a hajat, és olyan laza frizurákat ajánl, amelyek nem húzzák a fejbőrt.

Egy 2015-ös áttekintés szerint bizonyos gyógyhatású samponok és kondicionálók megakadályozhatják a hajhullást. A kemény kezelések, például a hőkezelés, a göndörítés és a festékek elkerülése szintén segíthet.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hajhullás

Forrás: medicalnewstoday.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához