Ezeket látta már?

Műköröm: gombosodást, allergiát is okozhat! Ezekre a tünetekre figyeljen!

műköröm

A tünetek nemcsak az ujjunkon, hanem a szemen, az arcon, sőt, testszerte megjelenhetnek, és súlyos következménye lehet, ha nem vesszük komolyan! Ezekre figyeljen, ha műkörmöt visel!

Manikűr mellékhatásokkal

A műkörmöt viselő nők egyéntől függően havonta egyszer biztosan felkeresik a szakembert, hogy feltöltse az addigra lenőtt, megkopott körmöket. A teljes kezelés alatt többféle allergén is érintkezik a körömcsiszolás miatt esetleg felsértett körömággyal, bőrrel.

Allergia azonban nem csak a műkörmöt viselő hölgyeknél jelentkezhet, egy egyszerű manikűrt követően is kialakulhatnak szokatlan tünetek – hívja fel a figyelmet dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa. A műkörmök készítéséhez használt anyagok mellett például a kutikula, a körömbőr eltávolítására szolgáló termékek, de a körömlakkok és az eltávolításukra szolgáló készítmények összetevői is allergiát okozhatnak.

Mennyi allergén fér el egy körömlakkban?

Egy körömlakknak ma már egyre több elvárásnak meg megfelelnie: száradjon gyorsan, legyen ellenálló, ha házimunkát végzünk, de legyen divatos is, az aktuális trendnek megfelelő. Ezeket a tulajdonságokat mind egy-egy újabb vegyi anyag hozzáadásával biztosítják a gyártók: nitrocellulóz a kopásálló fedőrétegért; gyanták, vinilek, poliészterek és akrilátok a jobb tapadásért; különböző lágyítók a fényes, rugalmas filmrétegért; színezékek, guanin és bizmut-oxiklorid az új árnyalatokért és a csillogó hatásért.

Egy, az Észak-Amerikai Kontakt Dermatitisz Csoport (NACDG) által végzett tanulmányban a tozilamid formaldehid gyanta a hetedik helyre került az allergiás kontakt dermatitiszt okozó kozmetikai összetevők listáján, de egyéni érzékenységtől függően bármely összetevő okozhat panaszt.

Műköröm: sok probléma forrása lehet

A műkörmök esetében a legnagyobb kockázatot a készen vásárolható, otthoni használatra kifejlesztett termékek jelentik. Ezeket a termékeket bármelyik drogériában könnyen beszerezhetik a vásárlók, majd otthon, saját kezűleg teszik fel a körömre. A probléma forrása elsősorban a művelethez használt ragasztóanyag mondja dr. Vincze Ildikó, aki saját praxisában is találkozott már műköröm okozta tünetekkel.

műköröm, allergia, tünet Vegye komolyan a tüneteket! Forrás: Shutterstock

Az allergiás tünetek megjelenése a legtöbb esetben a ragasztóanyagban található metil- metakrilát jelenlétére vezethető vissza. Fontos azt is tudni, hogy a többi akrilát is allergizálhat, tehát a metil-metakrilát mentes, hypoallergénként hirdetett, szalonokban, zselés máköröm építésre is használt termékek épp úgy okozhatnak panaszokat. Gondot jelenthet még, ha a műköröm nem megfelelően kerül fel a körömre, ilyenkor alatta gombásodás kezdődhet, de a helytelen használat következménye bakteriális fertőzés is lehet.

A tünetek az egész testünkön megjelenhetnek, nem csak az ujjunkon!

A körmökre használt kozmetikumok közül tehát több készítmény és annak összetevői is allergizálhatnak. A tünetek a legtöbb esetben az ujjon, vagy a körömágynál jelentkeznek égő érzés, bőrpír, duzzanat formájában. A kezdetben helyi, kisebb foltokban felbukkanó tünetek gyorsan terjednek, allergiás mechanizmus következtében az erek összehúzódhatnak, ami akár a keringés leállását is okozhatja az ujjakban.

Az allergiás reakció testszerte is megjelenhet, gyakori a nyak, arc, szemhéjak kipirosodása, duzzanata. A tünetek észlelésekor rövid időn belül konzultáljunk szakorvossal, mert a helyi tünetek bizonyos esetekben gyorsan súlyos, általános reakciókat is okozhatnak. Az allergiás reakció testszerte is megjelenhet, de különösen azokon a területeken, amit a kezünkkel gyakran megérintünk: az arcon és a szemek környékén.

Az orvosi vizitre lehetőleg vigyük magunkkal a termék dobozát, amelyen az összetevők listája is megtalálható. Ha műkörmösnél készíttettük a körmöket, akkor kérdezzük meg, hogy milyen anyagot használt, emellett pedig igyekezzünk megszabadulni a problémát okozó anyagoktól: oldószerrel, vagy műkörmös segítségével, a megfelelő eszközökkel javasolt mielőbb eltávolítani a műkörmöket.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezt jelenti, ha mindig száraz a bőre vagy repedezik a körme

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kézápolás

Forrás: Dermatica
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához