Ezeket látta már?

Fényvédelem: ezekre figyeljen naptej vásárláskor!

Szépségápolás
2024. július 08. 18:49
Naptej összetétel jelölés uv-sugárzás, ellen, védelem

Milyen az ideális SPF szám, honnan tudjuk, hogy biztosan jó naptejet választottunk?

Nagyon sokat hallunk arról, mennyi káros hatása lehet a túlzott napozásnak, és milyen fontos, hogy gondoskodjunk bőrünk megfelelő védelméről. A napbarnított, bronzos bőr sokak szerint esztétikus, azonban nem szabad elfeledkezünk, milyen árat fizetünk érte. Ha túl sok napsütésnek tesszük ki a bőrünket, számos bőrbetegség kialakulásának kozkázatát növeljük.

Miért fontos a fényvédelem? Mi ellen védekezünk?

Amikor fényvédelemről beszélünk, valójában a nap káros sugaraitól való védekezésről van szó. Az UVC sugarakról keveset hallunk, ugyanis nem jutnak el a bőrrétegig, ezeket már a Föld ózonrétege elnyeli.

Az UVA sugarak a bőrbe hatolva felgyorsítják a bőr idő előtti öregedését és a mélyráncok kialakulását okozzák, valamint a napallergiáért is felelősek.

Az UVB sugarak okozzák a bőr kipirosádását, a leégést. Bőrpírt, vagy akár komolyabb égési sérülést és hólyagokat is okozhatnak, de nem csak a bőrfelszínen van romboló hatásuk. Ezek a sugarak károsítani tudják a DNS-t, ami által közvetlenül felelőssé tehetők a bőrrák kialakulását illetően, hiszen hozzájárulnak a rákos elváltozások megjelenéséhez.

Mind az UVA, mind pedig az UVB sugarak elleni védelem fontos, hiszen így kerülhetjuk el a napozás káros következményeit, és őrizhetjük meg bőrünk épségét és egészségét.

Hogyan választhatjuk ki a megfelelő napvédő készítményt?

Ma már rengeteg készítmény megtalálható a boltok polcain, és olykor nehéz eldönteni, melyik nyújthatja számunkra a legmegfelelőbb védelmet. Van néhány fontos tényező, amelyek figyelembe vételével a választás könnyű lesz, és bőrünk egészségét sem kell féltenünk.

A legfontosabb tényező: a bőrtípus

Bőrtípus alapján különböző csoportokba sorolhatjuk az embereket. Az 1-es csoportba azok tartoznak, akik világos bőrrel, szőke vagy vörös hajjal, jellemzően kék színű szemmel rendelkeznek. A 2-es csoportba szintén világos bőrű, középszőke hajú, kék vagy zöldszemű, szeplősödésre hajlamos emberek tartoznak. Fényvédelem szempontjából ennek a két csoportnak kiemelten fontos a lehető legmagasabb védelem, hiszen ők a leginkább hajlamosak a leégésre.

A harmadik típus könnyen barnul, általában csak intenzív napsütésben ég le. Ide a sötétszőke vagy barna hajú, barna szemű emberek tartoznak. Számukra elegendő lehet egy gyengébb faktorszámú napvédő készítmény is, csak extrém esetekben van szükségük erős fényvédelemre.

A sötétbarna, fekete hajjal, valamint sötétebb, kreol bőrrel rendelkezők vannak legkevésbé kitéve a leégésnek. A fényvédelem számukra is fontos, azonban számukra megfelelőek az alacsonyabb SPF-fel rendelkező termékek is.

Mi az ideális SPF szám?

A naptej csomagolásán látható SPF - vagyis Sun Protector Factor - az adott készítmény faktorszámát jelöli, 6-50-ig terjedő skálán. Ebből az értékből tudhatjuk meg, hogy mekkora védelmet jelent a termék használata, és mennyivel növeli meg bőrünk védekezőképességét a nap káros sugaraival szemben.

Könnyen kiszámolhatjuk, hogy az adott faktorszámú napvédőt használva mennyi időt tölthetünk a napon anélkül, hogy leégne a bőrünk. Ha például 20-as faktorszámú naptejet viselünk, húsz szorosára növeljük bőrünk védekező képességet, azaz 20-szor annyi időt tölthetünk a napon leégés nélkül, mintha nem használnánk semmilyen fényvédőt. Ez a gyakorlatban például 15x20 percet, azaz 5 órát jelent, ha naptej nélkül 15 perc alatt leégnénk.

Az SPF szám ezen kívül azt is megmutatja, hogy a fényvédő készítmény a sugarak hány százalékát képes hatékonyan kiszűrni. Egy 15-ös faktorszámú naptej a káros sugárzás 94%-ától védi a testet, míg egy SPF 50 jelzéssel ellátott termék a sugárzás 98%-át kiszűri.

A sugaraktól való védelem aránya mindkét terméknél szinte azonos, különbség elsősorban a védelem időtartamában van. Ennek megfelelően a kisebb faktorszámmal rendelkező terméket érdemes sűrűbben újrakenni, a fenti számítást alapul véve.

Figyeljünk napozási szokásainkra

Az UV sugarak erőssége folyamatosan ingadozik a nap folyamán, így már azzal is sokat tehetünk, ha kerüljük a tűző napot a kritikusnak számító déli órákban.

Mielőtt kimegyünk a szabadba, érdemes előre gondolkodni és 30 perccel korábban bekenni bőrünket fényvédővel, hiszen időre van szükség amíg beszívódik és elkezdi kifejteni hatását.

Tartsuk szem előtt, hogy a vízben, vagy izzadás során még a vízálló termékek is kopnak és veszítenek hatásukból, így érdemes ezeket napközben is többször újrakenni.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A bőrrák tünetei: erről ismerheti fel a melanómát



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# napozás # naptej # UVB # nyár # UVA # napvédelem # bőrtípus # SPF # bőrbetegségek # leégés # fényvédelem

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés