Ezeket látta már?

Viszket, száraz a bőre? Ez a helyes ápolás téli bőrszárazság ellen

Szépségápolás
2023. december 10. 06:04
száraz bőr, ellen, krém

Óhatatlanul többet mosunk kezet, mint néhány hónappal ezelőtt, a gyakori szappan és fertőtlenítő használat pedig könnyen kiszárítja a kezet. Mutatjuk, milyen szappant, törölközőt és krémet érdemes használnunk!

Ha megkérdezünk bárkit a koronavírus elleni harc lényeges elemiről, a rendszeres, alapos kézmosást valószínűleg az elsők között említi. Ugyanakkor a megfelelő kézmosás, a hozzá használt szappan és meleg víz, valamint a dörzsölő mozdulatok nagyon igénybe veszik a bőrt. Az állandó kézmosás következményeként a bőr kiszáradhat, fájdalmasan húzódhat, kipirosodhat, viszkethet, sőt akár ki is sebesedhet.

Nem mindegy, milyen szappant használunk!

A bőrszárazság és irritáció elleni küzdelem már a kézmosáskor elkezdődik, pontosabban akkor, amikor szappant választunk. A legjobb a hipoallergén, érzékeny bőrre kifejlesztett, színezéktől és illatanyagoktól mentes szappan, melyben esetleg ápoló és hidratáló anyagokat is találunk. A szakemberek szerint bár a folyékony szappan praktikusabb, a hagyományos, szilárd szappanban általában kevesebb az adalékanyag. Az antibakteriális szappanok használatát nem javasolják, legalábbis nem általános használatra.

A kézmosáshoz használt víz legyen kellemesen meleg, semmiképpen se forró. A kézmosás ideális esetben 20-30 másodpercig tartson alkalmanként, és ne feledkezzünk el az ujjak közéről, a kézhátról, a hüvelykujjról, a csukló felső részéről sem. A szappanos kézmosás után nagyon alaposan öblítsük le az egész kezet! A bőrön maradó szappanmaradványok ugyanis irritációt okozhatnak!

A kéz szárítása: ne dörzsöljük

Automatikus mozdulat, hogy kézmosás után gyorsan ledörzsöljük a kezünket a törülközővel, ez azonban sokat árthat az egyébként is igénybe vett bőrnek. Sokkal jobb, ha inkább csak felitatjuk a vizet a bőrről, és dörzsölés helyett gyengéden a bőrre nyomkodjuk a törülközőt.

Nincs egyetértés, hogy az eldobható papírtörlő vagy a textilből készült törülköző a jobb. A szakértők inkább az utóbbit javasolják, de bármelyik jobb, mint lerázni a kézről a vizet és hagyni, hogy a levegőn száradjon meg, ez ugyanis csak tovább száríthatja a bőrt. A kéz lerázása pedig szétszórhatja az esetlegesen bőrön maradt kórokozókat.

Nyilvános helyen: kézmosás vagy fertőtlenítő?

Az alkoholt tartalmazó kézfertőtlenítők praktikusak lehetnek akkor, ha nincs lehetőségünk vízzel és szappannal kezet mosni, de ha tehetjük, inkább a kézmosás mellett döntsünk (sőt a legszükségesebb esetben a kettőt kombinálhatjuk is). Sajnos, nem mindenhol van azonban szappan, kéztörlő, így ezeket érdemes magunkkal vinni egy kis neszesszerben. Néhány száz forintért beszerezhetünk egy olyan kis flakont, melyben vihetjük a szappant, és egy picire összehajtható, gyorsan száradó, nagy nedvszívó-képességű törülközőt. Arra is ügyeljünk, hogy kézmosás után már lehetőleg ne fogjuk meg a szanitereket vagy az ajtó kilincsét, inkább a könyökünkkel nyomjuk le.

Krémezzük rendszeresen a kezet!

Nagyon fontos, hogy a bőr védelmező lipidrétegét, melyet a kézmosással eltávolítunk, visszapótoljuk. Erre számtalan krém és balzsam alkalmas, igazából csak az egyéni preferenciánktól függ, melyiket részesítjük előnyben. Azt azonban vegyük figyelembe, hogy minél hígabb egy termék, annál magasabb a víztartalma, vagyis annál rosszabb a hidratáló hatása (természetesen, van, akinek ez is elegendő). Minél sűrűbb egy krém, minél lassabban és nehezebben szívódik fel, annál jobban ápolhatja a bőrt.

Kézkrém választásakor is keressük a hipoallergén, érzékeny bőrre való terméket, lehetőség szerint illatanyag- és színezékmenteset. Ez utóbbiak ugyanis nagyon irritálhatják a bőrt. Krémezésnél ne feledkezzünk meg az ujjak közéről és a csuklóról sem. A krémezést nyugodtan megismételhetjük 1-2 perc elteltével.

Éjszakára réteges ápolás

A nagyon érzékeny, száraz, húzódó, viszkető vagy kivörösödött bőrnek jót tehet, ha éjszakára pakolással kényeztetjük. Ilyenkor nemcsak alaposan bekrémezzük a kezet, de olyan plusz réteget is teszünk rá, mely megakadályozza, lassítja a hidratáló anyagok párolgását. Ez a plusz réteg lehet például egyszerű vazelin is.

Az alapos, akár többszöri kézkrémezés után tegyünk egy réteg vazelint a bőrre, majd húzzunk cérnakesztyűt vagy egy pamutzoknit a kézre (hogy ne kenjük össze az ágyneműt, és véletlenül ne töröljük le a krémet), és így feküdjünk le aludni.

Mit tehetünk a téli bőrszárazság ellen?

A száraz, szeles, hideg időjárás pillanatok alatt tönkreteszi a bőr barrierfunkcióját. A gyakori kézmosás és fertőtlenítés még tovább ronthat az állapotán, így az őszi-téli szezonban sokan küzdenek a kézfejük kiszáradásával, kicserepesedésével. A legtöbben különböző krémekkel és házi pakolásokkal orvosolják a tüneteket, azonban rengeteget számít az is, hogy ezek milyen hatóanyagokat tartalmaznak.

  • Növényi olajok. A megnevezés nem csupán egy összetevőt foglal magába, hanem a kategóriába tartozó összetevőket, melyek kifejezetten hasznos a száraz, repedezett kézbőr kezelésére. A kókuszolaj mélyen táplálja a bőrt, E-vitamin-tartalmának köszönhetően nyugtatja azt, megszünteti a viszkető érzetet. Az olívaolaj önmagában ugyan nem hidratálja a száraz bőrt (érdemes olyan hatóanyagokkal társítani, amelyek mélyen táplálják és feltöltik a hámréteget), de a már meglévő nedvességet segít megtartani. A jojobaolaj szintén szuper választás, mélyen regenerálja, puhítja és hidratálja a bőrt, enyhíti a kellemetlen viszketést és kipirosodást.
  • Hialuron. Ez az egyik legnépszerűbb hatóanyag, amit száraz bőrre érdemes bevetni. Mélyen hidratálja a bőrt, javítva annak vízmegtartó képességét, sgítségével könnyebben megelőzhető a tünetek újbóli megjelenése, elkerülhető a húzódó, viszkető és kirepedezett kézbőr.
  • Urea. Segít feltölteni a kitikkadt kézbőrt,  javítja a bőr vízmegtartó képességét, a bőr ellenálló képességét, gyorsan és hatékonyan szünteti meg a viszkető, húzódó érzést.
  • Shea vaj.  A shea vajban található E-vitamin ápolja, regenerálja a hámréteget, mélyen hidratálja a kiszáradt bőrt. Felgyorsítja a kirepedezett, érdes bőrfelszín regenerálódását is, így gyorsan pihe-puha, selymes tapintást varázsol.
  • Mangóvaj. Könnyedén felszívódik, rugalmassá és feszessé varázsolja a bőrt, miközben csodát tesz a száraz felülettel. 
  • Aloea vera. Érdemes bevetni a tünetek enyhítésére a táli időszakban is ezt a népszerű gyógynövényt, szépen hidratálja a bőrt, megerősítve a védőrétegét is.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Berepedezett a körömágya, száraz a bőre? Ezt tanácsolja a kozmetikus



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# száraz bőr # bőrszárazság # bőrszárazság ellen # krém # kézmosás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés