Ezeket látta már?

Ezért fontos a mikrochip beültetése kutyába, macskába

kutya macska mikrochip állatorvos Petvetdata

A mikrochip egy rizsszem méretű eszköz, melyet injekcióstű-szerű eszközzel az állat bőre alá ültetnek be.

A parányi szövetbarát kapszulába egy antenna, és egy mikrochip van beépítve, mely egy 15 számjegyből álló egyedi kódot tárol. A mikrochip sem energiaforrást, sem mozgó alkatrész nem tartalmaz, ezért a meghibásodása kizárható. A kapszula anyaga nem vált ki az állat szervezetében ellenreakciót, így az a beültetés helyén megtapad. A beültetés helye Európában egyezményesen a nyak bal oldala. Mivel a mikrochip nem sugároz jeleket, így a tévhittel ellentétben nem alkalmas az állat aktuális tartózkodási helyének a meghatározására.

A mikrochip beültetése egy egyszerűnek tűnő, ám mégis egy ún. invazív beavatkozás, mivel egy idegen anyagot ültetünk be az élő szervezetbe. A vonatkozó jogszabályok szerint a chip behelyezését csak állatorvos végezheti el.

Jogszabályi háttér

2013. január 1-től kezdődően a 4 hónapos életkort elért kutyák már csak mikrochippel megjelölve tarthatók. A 41/201. Korm. rendelet 2010. július 1.-től érvényes szabályai szerint ha bármilyen okból megváltozik a kutya tulajdonosa, a tulajdon átruházása előtt kell a kutyát megjelölni chippel. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a kölyökkutyákat még 4 hónapos koruk előtt adják vagy ajándékozzák el, akkor azokat már az eladás (elajándékozás) előtt meg kell jelöltetni mikrochippel.

A „Petvetdata” rendszer

A Magyar Állatorvosi Kamara az utóbbi években kialakította a saját internetes adatbázisát, a PETVETDATA-t, melyhez bizonyos azonosítókkal minden állatorvos, valamint az arra jogosult hatóságok, szervezetek is hozzáférhetnek. Ezt az adatbázist 2005-ben eredetileg az Európai Uniós Állatútlevelek nyilvántartásra hozták létre, és tartalmazza az állat egyedi azonosítóit -mikrochip vagy tetoválás-, fõ jellemzőit, az útlevél kiadásához szükséges veszettség elleni oltások adatait, valamint az állattulajdonos adatait. Tökéletesen megfelel tehát a mikrochipek nyilvántartására is. Nagy előnye, hogy itthon ez a legnagyobb online elérhető adatbázis, a Petvetdata rendszert az Állatorvosi Kamara folyamatosan fejleszti.

A regisztráció

Veszettség elleni védőoltást kizárólag egyedi azonosítóval (mikrochippel) ellátott kutyák kaphatnak, azonban minden állat esetén javasolt. Fontos, hogy a mikrochip beültetés lényege nem csupán a mikrochip, hanem az azzal járó egyidejű regisztráció. A rizsszem nagyságú chip egy vonalkódnyi számsort tartalmaz, amely alkalmas arra, hogy kedvencünk egyedileg azonosítható legyen. Ez a számsor regisztrálásra kerül egy központi adatbázison.

Amennyiben kedvencében chip van beültetve és elvész vagy elcsavarog, könnyebben visszakerülhet hozzánk. Minden menhely, ebrendészeti telep, állatorvosi rendelő, állatkórház rendelkezik mikrochip leolvasóval, így minden állat könnyedén ellenőrizhető, így a tulajdonos fellelhető. A korábban alkalmazott bilétákkal szemben a chip sokkal megbízhatóbb, valamint nem fenyeget annak a veszélye, hogy az állat elhagyja, hiszen a chipet nem lehet eltávolítani.

Hogyan zajlik a chip beültetése?

Kutyáknál, macskáknál és vadászgörényeknél a nyak bal oldalának egy részén a bőrt fertőtlenítik, szükség esetén a szőrt lenyírják, majd a chipet az állat bőre alá beültetik. Egyéb, egzotikus állatoknál a chip a fajtának megfelelő speciális beültetési módszerét alkalmazzák.

Milyen adatok kerülnek fel az adatbázisba és ki láthatja ezeket?

Az adatbázisban a tulajdonos és az állat adatai jelennek meg. Az adatokhoz kizárólag a regisztrált felhasználók férhetnek hozzá a chipszám pontos ismeretében. Regisztrált felhasználók az állatorvosok, menhelyek, kutyák nyilvántartásával foglalkozó szervezetek.

Fontos tudni, hogy az ünnepnapokon is nyitva tartó Mol töltőállomások ingyenes chipleolvasással segítik az elkóborolt kutyák hazatalálását.

A chip beültetése fájdalommal jár az állatnak, illetve jelent-e kockázatot?

A chip beültetése az állatnak nem jár fájdalommal így, érzéstelenítés alkalmazása nem szükséges, hiszen maga az érzéstelenítés szinte azonos mértékű fájdalommal járna. Azonban mint minden beavatkozásnak, ennek is lehetnek kockázatai.

"Néhány hiedelemmel ellentétben a mikrochip nem sugároz, nem veszélyes, nem gyullad meg. A gazdik leggyakoribb félelme az, hogy a chip elmozdul a kutya bőre alatt, ez azonban nagyon ritkán fordul elő. Jelenleg a chipgyártók többsége olyan bevonatot használ a kapszulákon, ami megakadályozza az elvándorlást" – tájékoztat dr. Varajti Attila, a Budai Állatorvosi Rendelő szakállatorvosa.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mit tegyek, ha retteg a kutyám az állatorvostól?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kisállatok egészsége

Forrás: Magyar Állatorvosi Kamara
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához