Ezeket látta már?

Mit és mennyit egyen a macskám? Ezeket tanácsolja az állatorvos

macska táplálkozás kisállatok egészsége állatorvos

Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy a tápot gyártó cégek olyan anyagokat alkalmaznak az előállítás során, amely függéshez vezet és a macska nem hajlandó más ételt enni.

Ez a városi legenda sem igaz, ugyanis a magyarázat igen egyszerű.

A macskák hajlamosak az addikcióra, azaz a függésre

Ezért is olyan fontos, hogy már kölyök korban elsajátítsák a helyes táplálkozást és ne alakuljon ki náluk függés. Így táplálásukon is könnyebb változtatni, az egyes élethelyzetek megváltozásával.

"Míg a kutyák bármit képesek megenni, addig a macskák kifejezetten finnyásak és válogatósak és akár éhen halni is képesek egy teli tál mellett, ha az nem a számukra kedves falatokat tartalmazza" – magyarázza dr. Varajti Attila, a Budai Állatorvosi rendelő szakállatorvosa.

Ha macskánk függősége már kialakult egy eledel felé, és mégis szükséges őt leszoktatnunk, feltétlenül fokozatosan tegyük meg azt, ezzel elkerülve az étel sztrájkot. Folyamodjunk cselhez és adagoljunk, vegyítsünk új eledelt a régi, megszokotthoz. Azonban ha kedvencünk több mint egy napja nem evett, feltétlenül keressük fel állatorvosunkat.

Hogyan tápláljuk kölyökmacskánkat?

A macskák táplálása szempontjából elsődleges szempont a korának figyelembevétele, hiszen örök érvényű igazság, hogy egy felnőtt és egy újszülött cica teljesen más minőségű és mennyiségű táplálékot igényel. Fontos azonban, hogy a már említett vegyes-, és egészséges táplálkozást ebben a korban kell kialakítani, hiszen 4-5 hónapos korukra kialakul a macskák ízérzékelése is, így utólag már nagyon nehéz az étrendjükön változtatni.

A kismacskákat 8-9 hetes korukig az anyjuk eteti, azonban 5-6 hetes koruk körül megkezdhetjük a kiegészítő táplálásukat. Először pépes állagú ételeket kínáljunk számukra. Legjobb, ha zabpehelyből vagy grízből álló pépet konzervtejjel dúsítunk, majd esetleg tojássárgáját és mézet adunk hozzá. A későbbikben keverhetünk a pépbe akár megsütött darált marhahúst is, természetesen fűszerek nélkül. Ebben az időszakban már konzerv ételeket is adhatunk, azonban amennyiben lehetőségünk van rá, még hanyagoljuk.

Fokozottan figyeljünk arra, hogy a macska kézmeleg hőmérsékletű ételeket egyen, annál magasabbat hőfokút semmi esetre sem. Amennyiben segíteni akarjuk kis macskánk emésztését, a hasát minden étkezés után masszírozzuk át apró, körkörös mozdulatokkal, így serkenthetjük az emésztését és az ürítést.

Hogyan tápláljuk felnőtt macskánkat? Mi az amit feltétlenül kerüljünk el?

A 6-7 hónapos állatokat naponta kétszer, még a felnőtt állatokat (9-10 hónapos) pedig egyszer, maximum kétszer etessük. Az ételmaradékot minden étkezés után távolítsuk el és az edényt mossuk tisztára, töröljük szárazra. Felnőtt macskáknak elegendő, ha testtömeg-kilogrammonként 5-7 dkg ételt adunk. A lakásban tartott, kevesebbet mozgó állat esetén ez az adag a macska súlyától függően lehet kevesebb is. A macskának egész nap legyen friss vize, amit könnyen meg tud közelíteni.

Melyek az alapvető tápanyagok és eledelek a macska számára?

  • Jó minőségű fehérje, különösen a taurin. Bizonyos aminosavak elengedhetetlenül fontosak a macskák számára. Azonban az egyik legfontosabb a taurin, amelynek hiánya súlyos szívbetegséghez vezethet.

"A gazdik gyakran teszik fel a kérdést, hogy megfelelő-e a macskákat kutyatáppal etetni? A válasz egyértelműen az, hogy nem. Ennek oka, hogy a kutyaeledelek nem tartalmaznak taurint, amely a macskák számára létfontosságú egészségük megőrzése során" – tájékoztat dr. Varajti Attila állatorvos.

  • Jó minőségű zsírok, nővényi olajok. A macskák zsírigénye is jelentős, különösen egy bizonyos telítetlen zsírsavé (arachidonsav) nélkülözhetetlen számukra, amely kizárólag az állati eredetű zsírokban, olajokban van meg. Növényi olajokra a szőr minőségének fenntartásához van szükség.
  • Minimális só. A macska konyhasó igénye nagyon kicsi (0,5-1%), azonban elengedhetetlen.
  • Csirkenyak, csirkeszárny, hal és az olajos halkonzervek. Ugyanis színhúson felnevelt macskák púpos hátúak, meggörbült lábúak, ezek az úgynevezett angolkór tünetei. A csirkehúst nyersen is adhatjuk a macskáknak, azonban sertéshúst semmi esetre sem fogyaszthat nyersen. A sertéshúst és a belsőségeket minden esetben alaposan főzzük meg. A sertéshúsban megtalálható ugyanis az Aujeszky-féle betegség (álveszettség), ami halálos a macskák és más húsevő állatok számára is.

Semmi esetre se adjunk a macskánknak

  • Tehéntejet, ezt a macskák nagy többsége nem tudja megemészteni, így hasmenéshez, hányáshoz, egyéb bélrendszeri bántalmakhoz vezethet.
  • Cukrot, különösen magas tejcukor tartalmú ételeket,
  • marhainat, amelynek fogyasztása gyakran nyelőcső-eltömődéshez vezethet,
  • fűszeres ételeket (gyomorhurutot okozhat),
  • nyers sertéshúst és belsőséget (Aujeszky-féle betegség miatt),
  • sok májat (A-vitamin-túladagolás miatt).

Mivel etessük idős macskánkat?

Egy idős macskának már a bélrendszere gyengébb, az emésztése lelassult, a fogai gyakran hiányoznak. Így napi többször, akár 3-4 alkalommal, pépes, apróbb darabos, illetve konzerv ételt adjunk idősödő macskánknak. A koros macskák kevesebbet mozognak, többet fekszenek, ezért gyakran küzdenek szorulással, így érdemesebb magasabb rost tartamú tápot, illetve olajos ételeket választani a könnyebb ürítés miatt.

Mivel etessük a macskát vemhesség idején?

A vemhes macskáknak nagyon jó étvágya van, akár kétszerese is lehet egy átlag macskáénál. Azonban ebben az időszakban sem szabad hagynunk, hogy elhízzon, mivel ez megnehezítheti a kicsinyek világra hozását és későbbi táplálását is. Igyekezzünk a megnövelt táplálék mennyiséget elosztva adagolni. A nagyobb mennyiség azonban semmi esetre se menjen a minőség rovására, gondoljunk a születendő kicsinyek egészségére.

A macskák táplálása tehát rengeteg kihívást rejt. Gyakran mondják, hogy a macskának egyénisége van, ezért nem eszik meg akármit, vagy harcolja ki azt az ételt, amire vágyik. Látjuk azonban, hogy ez biológiai sajátosságaiból eredeztethető.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mire kell figyelni idős macskánál? Ezt a 7 tanácsot fogadja meg!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kisállatok egészsége

Forrás: Budai Állatorvos
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához