Ezeket látta már?

Rezsicsökkentő tippek - hogy ne szökjön fel a vérnyomása a gázszámlára

fűtés, rezsicsökkentés, gázszámla, párásítás, tippek, vérnyomás,

Hamarosan fűteni kell - ami biztos, hogy az átlagfogyasztás felett piaci árat kell fizetnünk, de néhány egyszerű praktikával talán benne maradhatunk a kedvezményes mennyiségben.

Tömje be a réseket, zárja ki a huzatot

Az ablakoknál és az ajtóknál a legapróbb réseken át is könnyedén kiszökik a meleg. Ezzel pedig az utcát fűtjük. Ha dupla ablakunk van, tegyünk közé szigetelő szivacsot, párnát. Ez is sokat számít, ha a nyílászáróval gondok vannak. Zárja ki a belső huzatot, ami csökkenti a hőérzetet, azaz a beltéri ajtók szigetelésére is fordítsunk figyelmet.

Csavarja lejjebb a termosztátot

Ha nincs otthon, nem kell magas fokozaton működtetni a fűtőtesteket. Éjszakára is levehetjük 2-3 fokkal a fűtést, amivel sokat spórolhatunk, fokonként ugyanis 5-6 százalékkal kevesebb energiát használunk el.

Semmilyen bútort ne helyezzen a fűtőtestek elé

A fűtőtest környékét ne pakoljuk tele bútorral, és ne a konvektoron vagy a radiátoron szárítsuk a törölközőt. Ha elég területet hagyunk a fűtőtest előtt, a meleg könnyebben áramlik a szobában és a termosztát is kevesebbszer kapcsol be. Ráadásul a fűtőtest elé tett bútorok átveszik a meleget, de sokkal kisebb hatékonysággal sugározzák ki magukból.

Tegyünk hővisszaverő fóliát a radiátor mögé

Ezzel elejét vehetjük annak, hogy az utcát melegítsük feleslegesen. A fűtőtest mögött a fal felmelegszik, ami hőelvonást okoz. A fűtőtest mögé helyezett hőtükör csökkenti a fal felmelegedését a ráirányuló hősugarak visszaverésével. Ennek köszönhetően 8-15%-os energiamegtakarítás érhető el.

Hőszigetelő függöny

Nehéz anyagból készült, vastag sötétítő függönyöket szereljünk az ablak elé, amelyek a szobában tartják a meleget. Fontos, hogy a hatékonyság érdekében ezek a függönyök jóval az ablakpárkány alá kógjanak.

Engedje be a napsütést

A napsütést még télen is be lehet engedni, sőt be is kell, mert segít átmelegíteni a szobákat: ügyeljen rá, hogy amikor besüt a nap, lehetőleg akadálytalanul beáramolhasson a lakásba.

Párásítson, párologtasson

Párásítsunk, mert a felmelegített, de száraz élevegőt hűvösebbnek érezzük a páradúsnál. A levegő ideális páratartalma 50 százalék. A megfelelő hőmérséklethez társuló komfortérzetet nagyban befolyásolja az ideális páratartalom. 0°C és 60 százalékos párát ugyanolyan melegnek érzünk, mintha 22°C mellett 40 százalékos lenne a páratartalom.

Lakat a lakatlan helyiségekre

Ha akad olyan helyiség a házban, amit télen nem használ, legyen az csupán egy apró szoba vagy akár egy egész lakrész, csavarja le nullára a fűtőtestet és zárja be az ajtaját - ne fűtse feleslegesen.

Mivel fűtsünk, hogy a rezsi mellett másra is jusson? Szakértő válaszol >>>

Szigeteljen kívülről is

A gázszámla jelentősen csökkenthető, ha a homlokzat, illetve a padlástér is szigetelt. Így télen nehezebben szökik meg a meleg, nyáron pedig jobban bent marad a hűvös levegő.

Vásároljon okos termosztátot

Ezek a kütyük hamar kiismerik, megtanulják a család menetrendjét, a fűtési szokásokat, de akár be is lehet programozni, hogy mikor fűtse fel a szobát.

Állítson a bojleren, kazánon

Érdemes megnézni, hány fokra van beállítva a bojler a meleg víz felfűtésére. Ezt érdemes lecsökkenteni annyira, amennyi még elegendő a fürdéshez, mosogatáshoz. Ha már fürdés: kád helyett válasszuk a zuhanyt!

Optimális gázláng, ha főz

Főzéskor csak akkora lángot adjunk a szabályozó gombokkal, amekkora nem nagyobb az edénynél. A gázláng ugyanis a legtöbb hőt a lángcsúcsnál adja át, és ha ez túlnyúlik az edényen, az étel is később fő meg, ráadásul több gázt használunk el.

Használjon fedőt

Főzéskor, ha az étel jellege lehetővé teszi, használjon fedőt. Így az étel jóval előbb megfő, és kevesebb gáz fogy. Tipp: ha krumplit, tésztát vagy akár húslevest főz, a víz felforralásáig rengeteg gázt kell elhasználnia. Ha csökkentené a gázszámlát, ne csak teafőzésre használja a vízforralóját - töltse bele a főzésre szánt vizet, és csak azután öntse az edénybe és tegye fel a tűzhelyre, ha már elérte a forráspontot.

Készülékkarbantartás

A rendszeres karbantartással sokat spórolhat. A gázkészülékek rendszeres, szakértő által végzett tisztításának köszönhetően akár 20 százalékkal is növelhető a készülékek hatékonysága, ezzel pedig a kiadások is csökkenhetők.

Szellőztetés okosan

Szellőztetéskor tekerje le a radiátorokat, kapcsolja alacsonyabb fokozatra a termosztátot. Nyissa ki az ablakokat, csináljon kereszthuzatot. A fél órán át tartó szellőztetés helyett jobb ha többször, rövidebb ideig tart intenzív szellőztetést.

Alternatív energiaforrások

Érdemes alternatív energiaforrásokban gondolkodni, ilyen például a napelem, a napkollektor, a geotermikus hőszivattyú, illetve a biomassza.

Figyeljen az egészségére!

Nem titok, hogy a rosszabb anyagi helyzetben lévő embereknek több egészségügyi problémájuk van, ez pedig oda-vissza hat. A bizonytalan anyagi helyzet okozta stressz sajnos nagyban kihat az egészségre, ha pedig nem vagy jól, akkor az befolyásolhatja a pénzkereseti lehetőségeidet is.

Tipp: ha hozzászoktatja a szervezetét, 18-20 C-fokban is jól érezheti magát, és minden C-fok, mellyel alacsonyabb a hőmérséklet a lakásban, hat százalékkal alacsonyabb számlát eredményez. Ahhoz, hogy a lába se fázzon, terítsen vastag szőnyegeket a padlóra, és húzzon vastag, meleg zoknit vagy házicipőt. Ha a falak árasztják magukból a hideget, tegyen rá vastag anyagú falvédőt, és tolja a fal mellé az ágyát.

Olvsta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához