Ezeket látta már?

Ételmérgezés - a kezén át utaztatja a kórokozókat, ha ezeket nem tartja be

Dietetika
2024. május 26. 14:04
ételmérgezés, elkerül, sütés, főzés, konyha, tárolás

Ne csupán arra figyeljen, hogy jól süsse át a húst!

A kellemetlen tünetekkel, hányással, hasmenéssel, hasfájással járó ételmérgezést a legtöbb esetben néhány egyszerű higiéniás szabály betartásával könnyen elkerülhetjük!

A probléma évszaktól függetlenül bármikor felütheti a fejét, amivel jó néhány napra kivonhat minket a forgalomból. Ezt tegye, hogy megelőzze a bajt!

Mosson alaposan kezet

A különböző fertőző betegségek elleni küzdelem egyik legfontosabb lépése a gyakori, alapos kézmosás. Az ételmérgezés esetében sincs ez másként, hiszen a kezünkön könnyen megtapadhatnak a kórokozók, melyeket aztán „továbbutaztatunk” - többek között a szervezetünkbe is. Jól mossuk meg a kezünket szappannal, mielőtt főzni kezdenénk, miután nyers halat, húst, zöldségeket vagy tojást készítettünk, illetve, mosdóhasználat és orrfújás után.

Tárolja elkülönítve a nyers húst

A nyers hús tárolásánál, előkészítésénél ügyeljünk arra, hogy ne érintkezhessen más élelmiszerekkel (főként olyanokkal, melyeket azonnal elfogyasztunk, például zöldségekkel, gyümölcsökkel, kenyérrel). Használjunk külön vágódeszkát a húsok és a zöldségek, gyümölcsök előkészítéséhez, és használat után alaposan mossuk el a vágódeszkákat! A nyers húsokat tartsuk a hűtőszekrény alsó, zárható vagy fiókos részében, mert itt jóval kisebb az esélye annak, hogy más élelmiszert beszennyezzen. Tálalásnál ne használjuk ugyanazt a tányért, edényt, melyben a nyers hús vagy hal volt (vagy legalábbis alaposan mossuk el).

Tisztítsa meg jól a konyhai felületeket

A konyhapultról, vágódeszkáról is az ételekbe kerülhetnek a kórokozók, ezért ezek tisztaságára is ügyeljünk. Mossuk le ezeket ételkészítés előtt és után!

Cserélje gyakrabban a szivacsokat, konyharuhákat

A textil konyharuhák környezetkímélőbbek, mint az egyszer használatos törlők, de sajnos éppen emiatt nagyobb az esély arra, hogy beszennyeződnek és megtapadnak rajtuk a kórokozók (a nyirkos felület ráadásul nagyszerű táptalaj is lehet ezeknek). Cseréljük ezeket gyakrabban, mosás után pedig tegyük a napra száradni!

Alaposan főzze, süsse át az ételeket

A hő hatására a betegséget okozó mikrobák elpusztulnak, így rendkívül fontos, hogy alaposan átsüssük, átfőzzük őket, a belsejükben se maradjon nyers rész.

Tárolja helyesen a maradékokat

A megmaradt kész ételeket a lehető leggyorsabban hűtsük le, és jól zárható edényben tegyük a hűtőszekrénybe, esetleg fagyasszuk le. Minimális ideig hagyjuk az ételeket a konyhában, ebédlőben, mert a meleg környezetben gyorsan elszaporodhatnak a kórokozók. A maradékokat alaposan forrósítsuk át fogyasztás előtt! Ha fagyasztott terméket eszünk, kiolvadás után már ne fagyasszuk azt újra!

Mikor forduljon ételmérgezéssel orvoshoz?

Amennyiben mégis ágynak esik ételmérgezés miatt, a legtöbb esetben nem igényel orvosi ellátást. Ha viszont a következőket tapasztalja, mindenképp forduljon szakemberhez:

  • igen súlyos tünetek lépnek fel.
  • még egy nap után sem marad bent a folyadék.
  • tünetek több mint 3 napig tartanak.
  • véres hányás
  • véres széklet

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyomorinfluenza vagy ételmérgezés okozza a panaszait? Így tehet különbséget

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# ételmérgezés # gyomorrontás # hasmenés # hányás # hasfájás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés

Címlapról ajánljuk