Ezeket látta már?

Hogyan szedjünk gombát? Így döntheti el, melyik gomba mérgező, melyik nem

gomba mérgező kucsmagomba csapadék táplálkozás

Hogyan kerülhetjük el a gombamérgezést?

Amikor csapadékosabb az időjárás és párás a levegő, már a városi járdaszegélyek mellől is előkandikálnak a különböző gombák, de az igazi dömping az erdőkben és mezőkön zajlik. Ami ránézésre "csak egy gomba", az lehet akár egy igazi ínyencség, de akár halálos kimenetelű mérgezést okozó gombafaj is. Hogyan lehet biztonsággal elkerülni, hogy mérgező gomba kerüljön a fazékba?

Ismerjük meg a gombákat!

Először is érdemes jobban megismerni az ehető gombákat. A megismerésre jó lehetőség a rendszeresen szervezett gombaismereti tanfolyamok valamelyike, de ha éppen ilyen nincs a környéken, akkor a szakirodalom is segítséget nyújthat.

Vihetünk magunkkal határozókönyvet a terepre. Ezek a könyvek valamilyen fő megjelenési szempont szerint csoportosítják a gombákat, és a csoporton belül lapozgatással találhatjuk meg az éppen keresett gomba megfelelőjét.

A modernebb gombaszedők okostelefon alkalmazásra számos gombafelismerő appot letölthetnek. De képzettség nélkül a saját ellenőrzés nem ad teljes biztonságot!

Általános szabály: azokat a gombákat, amelyeket nem ismerünk fel, hagyjuk ott, ne szedjük le! Ha leszedtük, csak kesztyűben és külön zacskóban, kosárban, a többitől elkülönítve tartsuk, mert ha bevizsgálás után kiderül, hogy mérgezőt találtunk, akkor azokat a gombákat is ki kell dobni, ami ugyan nem mérgező, de érintkezett vele.

Ne higgyünk a "tuti" módszereknek!

Budapesten több piacon, vidéken pár helyen van lehetőség a szedett gombák szakellenőr által való átvizsgálására. Ezt sose mulasszuk el, hiszen ez a legbiztosabb útja a gombamérgezések elkerülésének. A netgombasz.hu oldalon egy országos bevizsgálói lista is található.

Számos tévhit kering a gombákkal kapcsolatban, de ezeknek ne dőljünk be! Ha egy gombát csiga vagy más állat megrágott, az nem jelenti azt, hogy ember számára is biztonsággal fogyasztható lenne. Az ezüstkanál próba (lényege, hogy a gombaételbe tett ezüstkanál megfeketedik-e) sem alkalmas módszer a mérgező gombák azonosítására. A különböző elkészítési módszerek (leforrázás, kalapbőr lehúzása) sem változtatják a mérgező gombákat ehetővé.

Ezekkel tehát ne kísérletezzünk, menjünk biztosra: a gombaszedés kellemes kikapcsolódás, ismerjük meg a gombákat, vigyünk magunkkal határozót, de a magunk által meghatározott gombát mindig vizsgáltassuk be gomba szakellenőrrel, és ezután fogyasszuk egészséggel!

Hol? A célterület kiválasztása bonyolultabb dolog. Tudnunk kell, hogy alapvetően kétféle egzisztenciát találunk a gombák körében: vagy a már megtermelt szerves anyagot bontják le, vagy növényekkel ápolnak minkét fél megelégedésére valami együttműködést.

Mikor szedhetünk gombát?

Csak tavasszal szedhető a kucsmagomba. Réteken, legelőkön és erdőkben él, faanyagban és mély avarban található. Fajonként különböző helyeken fordulnak elő, és ritkán ideálisak a feltételek ebben a rövid időszakban, de mégis az első gombák közé tartoznak.

A májusi zsákmány részeként a folyóparti füzekben nagy mennyiségben található a sárga gévagomba. A füves területeken növő fajok nem követik a naptárat, hanem a hosszabb esőzések után viszonylag gyorsan megjelennek, mint például a csiperkék, a szegfűgomba vagy a pöfetegek.

Az avart kedvelő gombák inkább ősszel nőnek. Ide tartozik a nagy termetű őzlábgombák csoportja is, amelyek gasztronómiai szempontból kiemelkedőek. Emellett említést érdemel a téli fülőke is, amely olyannyira későn nő, hogy akár egy szilveszteri gombászatot is szervezhetünk hozzá.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan étkezzen egészségesebben? 25 tipp, amivel le is fogyhat

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

egészséges

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához