Ezeket látta már?

Tisztelet a mentőknek! (Kresz Géza emlékezete)

Megkoszorúzták a magyarországi mentőszolgálatot megszervező Kresz Géza emléktábláját halálának 110. évfordulója alkalmából pénteken az általa alapított Markó utcai Mentőpalotánál. Az eseményen részt vettek az orvos leszármazottai és az Országos Mentőszolgálat munkatársai.

Az intézmény igazgatója Mártai István beszédében emlékeztetett arra, hogy Kresz Géza, a magyarországi szervezett mentés megteremtője 1887-ben alapította meg a Budapesti Önkéntes Mentő Egyesületet (BÖME). Az 1890-ben általa építtetett Mentőpalota Európa első mentőállomásainak egyikeként kezdte meg működését. Az akkor még csak egy szobából álló mentőközpontból - amely csak a székesfőváros hiányos orvosi ellátását akarta megoldani - 1948-ra egy egész országra kiterjedő hálózat, az Országos Mentőszolgálat nőtte ki magát.

Tisztelet a mentőknek! (Kresz Géza emlékezete)

Az eseményen részt vettek Kresz Géza leszármazottai, akik a világ különböző pontjairól érkeztek Magyarországra, hogy tisztelegjenek ősük emléke előtt.

A Mentőpalota épülete a mai napig a mentőszolgálat székhelye. Az épületben működik a Mentőmúzeum is, amelyben egészen az 1800-as évek végétől láthatók különböző, a mentőorvosok és ápolók által használt eszközök, berendezések.

Kresz Géza mindössze 57 évet élt, de ez alatt az idő alatt megszervezte a magyar mentést, megépíttette a Mentőpalotát, megalapította a Budapesti Önkéntes Mentőegyesületet, a Mentők Lapját, a Korcsolyázóegyletet. Felépítette a városligeti műjégpálya épületének elődjét, felvilágosító műveket írt, fellépett az élelmiszerhamisítás ellen, a kolerajárvány felszámolásában tevékenykedett, közreműködött a Fertőtlenítőintézet létrehozásában és megszervezte az anyatej ellátását a fővárosban.

Kitartásáért és a közügyekben való kimagasló érdemeiért 1900-ban Ferenc József - aki egy ízben a Mentőpalotában is látogatást tett - nemesi oklevelet ajándékozott az orvosnak, aki innentől kezdve a Szemlőhegyi előnevet viselhette. Címerén látható a mentőegyesület címerét tartó oroszlán, alatta a pajzson pedig három tölgyfalevél, amely három fiát és három liliom, amely három lányát szimbolizálja.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához