Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Vashiány: kik a veszélyeztetettek?

Életmódorvoslás
2020. július 20. 11:23
vashiány, jelei, fáradtság sápadtság

A férfiak is lehetnek vashiányosak, de a női lét eleve magában hordozza a vashiány rizikóját. Hogy miért is? Összegyűjtöttük a vashiány kialakulására hajlamosító körülményeket!

1. Menstruáló nők: A termékeny korú női szervezetnek a havi vérveszteség miatt több vasra van szüksége. Míg a férfiak napi vasszükséglete 1 milligramm, addig a nőké ennek a duplája.

2. Terhes és szoptató kismamák: A terhesség és a szoptatás alatt végig pótolni kell a vasat, hiszen a kismama vasszükséglete jelentősen megnő, naponta 3 milligramm vasra van szüksége. Ekkora mennyiséget pedig a szervezet nem tud csupán a táplálkozásból hasznosítani. Terhesség idején a vashiány vaspótlás nélkül hamar vérszegénységhez vezet. A vashiány és vashiányos vérszegénység mind az anya, mind a magzat egészségét veszélyezteti. Érdemes ezért már a várandósságra is felkészülni, és már a fogantatás előtt vastablettát szedni.

3. Serdülő korú lányok: Serdülőkorban az intenzív növekedés eleve nagyobb vasszükséglettel jár mindkét nem esetében, de mivel a lányok ebben a korban kezdenek el menstruálni, ők fokozottan veszélyeztetettek.

4. Diétázók, vegánok, vegetáriánusok: A nők emellett gyakran diétáznak, illetve kerülik azokat az ételeket, például a vörös húsokat, amelyekből a szervezet jól hasznosítja a vasat. Ugyan a fehér húsok és a zöldségek is tartalmaznak vasat, ám ezekből a táplálékokból a szervezetünk csak nagyon keveset tud hasznosítani. Az állandóan diétázók, a vegánok és a vegetáriánusok körében éppen emiatt gyakori a vashiány.

5. Túlsúlyos emberek: Veszélyeztetettek a túlsúlyos, elhízott emberek is, hiszen az elhízást egy állandó, kisfokú, az egész szervezetet érintő gyulladás kíséri, amely miatt 30 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki vashiány.

6. Intenzíven sportolók: A vasszükséglet a sportolók körében is megnő nemtől függetlenül, mert a szervezetnek intenzív terhelés esetében több vasra van szüksége. Az izmok ellátását egy mioglobin nevezetű fehérje biztosítja, amelynek szintén fontos alkotóeleme a vas. Ha a szervezetünkben nincs elég vas, a mioglobin nem tudja hatékonyan ellátni a feladatát, és kevesebb oxigén jut az izomsejtekbe.

7. Bizonyos betegségek: Felszívódási zavarokban, mint amilyen a gluténérzékenység, a gyulladásos bélbetegség, valamint a daganatos betegségek vagy a különböző fertőzések, illetve a vérveszteséggel járó betegségekben (pl. aranyér, orrvérzés, gyomor-bélrendszeri vérzések) nagy valószínűséggel alakulhat ki vashiány.

Ha veszélyeztettek vagyunk, gondolnunk kell rá, hogyan pótoljuk hatékonyan, ám biztonságosan a vasat. Fontos tudni, hogy a különböző, szupermarketekben is kapható étrend-kiegészítők általában elenyésző mennyiségű vasat tartalmaznak, amelyek a vashiány megelőzésére és kezelésére nem alkalmasak. Válasszunk gyógyszerminőségű készítményt, amely annyi és olyan vasat tartalmaz, amely hatásos és biztonságos vaspótlást biztosít.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária
# vashiány # vaspótlás # vashiány tünetei # Kell a vas!

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés