Ezeket látta már?

Biztonságosak a vezeték nélküli fejhallgatók vagy sem? Itt a válasz!

Életmódorvoslás
2024. április 29. 18:49
Vajon biztonságosak a vezeték nélküli fejhallgatók? Itt a válasz, hogy kell-e aggódnia

Egyre több szó esik a vezeték nélküli fej-és fülhallgatók biztonságáról: pontosabban arról, hogy vajon hozzájárulhatnak-e a rák kialakulásához.

A technológia világa folyamatosan fejlődik és ez a vezeték nélküli és a kihangosító eszközöket is érinti– beleértve a fej-és fülhallgatókat is. Ezek azonban aggályokat is hordoznak: a Bluetooth-os, vezeték nélküli fejhallgatókról ugyanis többen úgy gondolják, hogy megnövelik a rák kialakulásának esélyét.

Hogy ez valóban így van-e, arra még nincs egyszerű, egyértelmű válasz. Sajnos azonban vannak olyan teóriák, amelyek arra utalnak, hogy lehet némi összefüggés ezen eszközök és a rák fellépése között. Olyannyira, hogy még 2015-ben tudósok egy csoportja petíciót írt alá, amelyben aggodalmukat fejezték ki a nem ionizáló elektromágneses mező (EMF) technológia és a rák lehetséges összefüggései miatt.

Röviden a Bluetooth-os fülhallgatókról

A Bluetooth-os fej- és fülhallgatók olyan eszközök, amelyek Bluetooth-on keresztül, vezeték nélkül csatlakoznak más eszközökhöz, például okostelefonhoz, táblagéphez vagy laptophoz. A Bluetooth fejhallgatók az ún. A2DP nevű technológiát használják, amely lehetővé teszi számukra a hang vezeték nélküli adatfolyamát. Az A2DP-t kifejezetten hang streamelésére terveztek.

Amit érdemes tudni, hogy ezek a vezeték nélküli eszközök rádióhullámokat használnak az eszközhöz való vezeték nélküli csatlakozáshoz. Ennek azonban ára van.

Sugárzás és a rák kapcsolata

A sugárzás nem ionizáló vagy ionizáló formában létezik. A nem ionizáló sugárzásnak van energiája az atomok mozgatásához, de nem tudja eltávolítani az elektronokat ezekből az atomokból. Ezzel szemben az ionizáló sugárzás mindkettőre képes (ilyen pl. a röntgensugárzás).

A nem ionizáló sugárzás kevésbé károsítja az egészséget, míg az ionizáló károsíthatja a szöveteket és a DNS-t. A sérült sejtek pedig könnyebben válhatnak rákossá.

Mi a helyzet a Bluetooth-os fülhallgatókkal?

Bár egyes szakemberek szerint összefüggésbe hozhatók a rákkal, ám fontos megjegyezni, hogy nincsenek olyan vizsgálatok, melyek ezt egyértelműen alátámasztanák.

A Bluetooth fejhallgatók rádiófrekvenciás (RF) hullámokat használnak az eszközökhöz való csatlakozáshoz. Ezen hullámok az elektromágneses sugárzás (EMR) egy fajtája. Az EMR a sugárzás nem ionizál, vagyis nem elég erős ahhoz, hogy károsítsa a sejteket vagy a DNS-t.

Ráadásul a Bluetooth-os fejhallgatók rövid sorozatokban vagy impulzusokban bocsátanak ki sugárzást, nem pedig folyamatosan. Ez pedig azt jelenti, hogy a sugárzásnak való kitettség mértéke sokkal kisebb, mintha folyamatosan sugározna a fejhallgató.

Így tehát összegezve sokkal biztonságosabbak, mint például a vezetékes fülhallgatók. Ám, hogy mégis mennyire rákkeltőek, arra sajnos nincs egyértelmű válasz – mindenesetre egyelőre biztonságosnak tekintik őket, így nincs velük kapcsolatos korlátozás.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Valóban egészségesebb headsettel telefonálni?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# daganat # rák # sugárzás # bluetooth

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés