Ezeket látta már?

Ajánlott vitamin- és nyomelem beviteli értékek

Dietetika
2013. szeptember 26. 11:16
Módosítva: 2016. március 01. 18:28

Az OÉTI által is elfogadott, Amerikában RDA-nak nevezett ajánlott napi vitamin- és nyomelem beviteli értékek mindenki számára irányadóak lehetnek, aki napi táplálkozását étrend-kiegészítőkkel kívánja komplettálni. A közzétett táblázatok a felnőttek és gyermekek számára ajánlott értékeket tartalmazza.

Felnőttek számára ajánlott napi vitamin és ásványi anyag beviteli referencia értékek (RDA) a Magyar Élelmiszerkönyv 1-1-90/496 sz. előírása alapján.

rda-kis-d00001862806e244e688e

Forrás: MTI


Megjegyzések: a) korábban nem volt érték megadva, b) a mértékegység megváltozott a korábbi Magyar Élelmiszerkönyvi előíráshoz képest, c) korábban csak a Magyar Élelmiszerkönyvben jelent meg az érték

Gyermekek számára ajánlott napi beviteli (RDA-) értékek

rdagyer-kis-d00001864064832c6cf89

Forrás: MTI


A jelen rendelkezés előírásainak értelmében 2012. október 31-ét követően nem lehetnek jelen a piacon olyan élelmiszerek, melyek címkéjén feltüntetett tápanyagok (vitaminok és ásványi anyagok) nem a fenti táblázatba foglalt ajánlott napi beviteli értékekhez viszonyítottan adják meg azok mennyiségét. Kivételt képeznek azok a kifejezetten csecsemőknek és kisgyermekeknek előállított élelmiszerek (pl. bébiételek, csecsemőtápszerek), ahol a jogszabályok speciálisan az adott korcsoport számára határoznak meg beviteli referencia értékeket.

Fentiek alapján a vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítők, és a vitaminok, ásványi anyagok hozzáadásával előállított élelmiszerek magyar nyelvű címkéjét, a vitaminokra, ásványi anyagokra vonatkozó mennyiségek ajánlott napi beviteli érték (RDA) %-ban megadott adatai tekintetében a megadott időpontot megelőzően szükséges lesz módosítani.

Az új szabályozás a vitaminok és ásványi anyagok mennyiségét illetően meglehetősen rugalmas, azonban az egyértelmű, hogy a napi ajánlott bevitelt sokszorosan meghaladó vitamin/ásványi anyag tartalmú készítmények rendszeres, hosszú távú fogyasztása szükségtelen, sőt, nem kívánatos.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés