Ezeket látta már?

Fájdalmat érez WC-zés közben? Ilyen, amikor végbélrepedés okozza

Dietetika
2024. március 02. 18:04
Fájdalmas székelés oka végbélrepedés

Amikor székeléskor hirtelen éles fájdalom jelentkezik a végbélnyílásban, azt helyi sérülés is okozhatja.

Minél korábban kezdjük el az igen kellemetlen és zavaró állapot kezelését proktológus szakorvos segítségével, annál nagyobb sikerre számíthatunk a kezelésében!

A széklet kiengedésére a záró izomrostok ellazulnak. Van azonban két hely, ahol a rostok kevésbé tágulnak, merevebbek: a hátsó és az elülső középvonalban. A kemény széklet darabjai megsérthetik a borító vékony nyálkahártyát. Seb keletkezhet akkor is, ha székeléskor nem adunk elég időt a tágulásra. Hasmenés alkalmával a gyakori tisztítás, a WC papír okozhat mechanikus sérülést. A keletkezett sebből kevés vér is ürülhet, a seb felszínén sok idegvégződés (fájdalomérző) válik szabaddá.– mondja dr. Baranyai László, a Trombózisközpont aranyér specialistája.

A vezető panasz a székelést kísérő éles fájdalom!

A beteg a fájdalom miatt fél a következő székeléstől, ezért előfordulhat, hogy az ezek közötti idő megnyúlik, a záró izom görcsbe kerül, a széklet ezért besűrűsödik, keménnyé válik. Várható a következő alkalommal, hogy a nyálkahártya tovább sérül, a panaszok fellángolnak – sorolja dr. Baranyai László.

A szervezet gyógyulási folyamatai lépnek életbe, és próbálják rendezni a kialakult állapotot: akut esetben 60-80 százalékban spontán gyógyulhat a seb. A sarjadás hámmal szeretné borítani a seb felszínét, az ismételt nehéz székelés azonban visszaveti a gyógyulást. Egy idő után, ha nem gyógyítjuk a betegséget, sajnos átmehet krónikus formába:

  • A seb mélyül, alapján a záró izom rostjai láthatók, a sebszélek megvastagodnak, hegessé válnak.
  • A seb környékét gyulladás kíséri, duzzanat, vörösség és fájdalom alakul ki.
  • A záró izom hegesen beszűkül, tovább rontva a helyzetet, a gyógyulás esélyét.

Az idő nagyúr, mert a panaszok állandósulnak, a beteg életminősége romlik. A vázolt folyamat alapján is érthető, hogy minél korábban el kell kezdeni a kezelést! Erre a betegségre is igaz, hogy minél korábban kezdjük el az állapot rendezését, annál nagyobb sikerre számíthatunk a kezelés következtében – hangsúlyozza a Trombózisközpont aranyér specialistája.

Több lehetőségünk van a gyógyításra!

Gyógyszeres kezelésben a helyi hatású szereket alkalmazzuk! Használunk a kezelés során helyi fájdalomcsillapítókat, izomlazítókat (nitroglicerin, kalcium-csatorna bénítók, botulinum toxin), hámosító anyagokat. A gyulladás mérséklésére akut esetben alkalmazunk mellékvese hormonokat, corikoidokat. Ezeket csak rövid ideig alkalmazzuk, tartósabban ugyanis gyengíti a hámot – mondja dr. Baranyai László.

Változtassunk a diétán! Fogyasszunk különböző gabonaféléket és teljes kiőrlésű termékeket. Sok gyümölcs, zöldség, bab, a borsó, egyéb hüvelyesek, diófélék és egyéb magvak is gazdagok rostban. Igen értékes a psyllium (útifű vagy bolhafű héja). Ez az anyag 8-14-szeresére duzzad. A székletet tömegessé és nyákossá teszi, rendezi a rendszeres puha széklet ürítését. A rostdús étkezés mellett fontos a nagy mennyiségű folyadék bevitele!

Tegyük rendszeressé a székürítést! Adjunk elég időt a záróizom ellazítására

Sokszor jó hatású a langyos-meleg ülőfürdő. A görcs miatt a seb vérellátása, sarjadási képessége romlik. A meleg környezet ellazítja az izomrostokat, az ereket is tágítja. A seb felszínét, környezetét is tisztítja.

Nagyon elhanyagolt esetekben, vaskos hegeknél szóba jön a műtéti megoldás is. A vaskos, sarjadzásra már nem alkalmas hegek kimetszése mellett alkalmazzák a belső záróizom oldalsó részleges bemetszését. Ekkor a hegből szövettani vizsgálatot is végzünk az esetleges végbélnyílás daganat kizárására. A műtétet kiegészítheti a krónikus gyulladást kísérő, szintén panaszt okozó papilla, az úgynevezett "előőrs csomó" eltávolítása.

A kezdeti állapotban, az akut tünetek jelentkezésekor elkezdett kezelés eredményes, ezért forduljon szakorvoshoz a panaszok jelentkezésekor. Később a gyógyulás általában elhúzódó. Gyakoriak a visszaesések, a tünetek fellángolásai. Ez a betegség sok türelmet kíván a betegtől és orvosától is! – teszi hozzá dr. Baranyai László.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Aranyér: oka, tünetei, otthoni és orvosi kezelése



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Trombózisközpont
# végbél # fájdalom # aranyér # vérzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés