Ezeket látta már?

Hogyan színesítsük a baba étrendjét?

Dietetika
2009. szeptember 16. 09:52
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A hozzátáplálásról, az étrend színesítéséről és a babák új ételekre, ízekre tett reakcióiról is olvashatnak az érdeklődők a Magyar Gyermekorvosok Társaságának Cumisüveg és Tudomány elnevezésű hírlevelében.

A csecsemők szervezete hat hónapos kortól igényel olyan vitaminokat, ásványi anyagokat, amelyek gyümölcsökből, főtt zöldségekből nyerhetőek, ezért ebben a korban lehet és kell az étkezési rutinokat is kialakítaniuk a szülőknek. A legideálisabb időpont az új étel kóstoltatására a délelőtt, mert ilyenkor a baba nyugodt, bár vannak olyan kicsik, akiknél inkább a délutáni időpont a megfelelő - közölte a csecsemőtáplálási felvilágosító program kommunikációjával megbízott cég az MTI-vel.

A reakciók különbözőek lehetnek. A "nyitott" babát minden érdekli, a kanálra egyből nyitja a száját, és tudja, mit kell tennie vele. Az "érdeklődő" babát érdekli az új étel, de nem tudja a nyelvét úgy használni, hogy az ételt ne lelökje róla, mivel a nyelve a szopáshoz van berendezkedve. A "kevésbé érdeklődő" kicsi szájába be lehet ugyan juttatni egy-két falatot, de utána elfordítja a fejét. A "makacs" gyermek csukva tartja a száját, vagy mindent kiköp, visszahány. A "felfedező" legszívesebben teljesen másra használná a tányért és az ételeket, inkább játszik velük, mint a szájába teszi. A "borulós" nem tud még stabilan ülni az etetőszékben és a kézből állandóan kifordulna. Az autós ülést sem szereti.

A hírlevél szerint semmiképpen sem szabad erőszakoskodni, minden babának megvan a saját tempója, amelyhez a szülőknek kell alkalmazkodniuk. Az új ízek bevezetése hónapokig tartó folyamat, ideális esetben eltart a baba egyéves koráig. Az ételt addig kell pépesíteni, amíg a baba nem tanul meg biztonsággal rágni. Ha nem eszi meg azt, amit 3-4 napon keresztül kínálnak neki, akkor mással kell próbálkozni.

Az új ételek bevezetését a szülők a többi között segíthetik kényelmes etetőszékkel, kedvenc előkével, kanállal. A két kanalas módszernél az anya és a gyermek is kap egy-egy kanalat, így a csecsemő szabadon próbálkozhat, míg édesanyja eteti őt. A jól fogó gyermek szeret saját kézzel enni, és puha, főtt dolgokat elmajszolni, s van olyan baba, aki a szülők ujjáról szopogatja le szívesen az első falatokat.

A Magyar Gyermekorvosok Társasága 2008 májusában indította el átfogó csecsemőtáplálási felvilágosító programját Cumisüveg és Tudomány néven; meglátása szerint ugyanis számos korszerűtlen nézet él az édesanyák fejében arról, hogyan járulhatnak hozzá kisgyermekük megfelelő tejalapú táplálkozásához a fejlődés szempontjából kritikus első évben.

A több mint 2000 gyerekorvost tömörítő szervezet úgy látja, további felvilágosításra van szükség a csecsemőtáplálás területén azért, hogy a babákat nevelő édesanyák a legkorszerűbb elvek szerint tudják gyermekeiket táplálni - olvasható a közleményben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# diéta # szoptatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés