Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Veseelégtelenségben vagy májbetegségben szenved a kutyánk? A megoldás a helyes étrend

Dietetika
2020. május 20. 15:18
Fotó: Petchef.hu

A túlzott húsfogyasztás, fehérjebevitel még az egészséges kutyákat is megviseli hosszú távon, nem beszélve a vese- vagy májproblémákkal küzdő kutyusokról. Utánajártunk, mi is a baj a kelleténél több hússal és fehérjével, és milyen az ideális étrend ilyen esetben.

Ma már közismert és elfogadott tény, hogy a házi kedvenceket is sújtják azok a civilizációs betegségek, amelyek a gazdáik között is igen gyakoriak. Ez vonatkozik például az elhízásra is, amelynek a fő oka a kutyáknál is a túlzott kalóriabevitel és a mozgásszegény életmód. Míg azonban a túl sok zsír vagy szénhidrát fogyasztásának negatív hatásai széles körben ismertek, a túlzott hús- és fehérjebevitellel kapcsolatban ez már nem mondható el. Pedig a mértéktelen hús-, illetve fehérjefogyasztás akkor is komoly problémát jelent, ha nem társul túlsúllyal.

Cikkünkben ezt a kérdést járjuk körbe, áttekintve, milyen zavarokat és betegségeket okozhat a kutyák esetében - különösen a veseelégtelenségben és májbetegségben szenvedő házi kedvencek esetében. Továbbá arra is igyekszünk választ adni mi az ideális diétás étrend, amivel ezek az állatok is sok-sok évig élhetnek tünetmentesen.

Mi történik a kutyánkkal, ha túl sok húst és fehérjét fogyaszt?

A fehérjék - a szénhidrátok és a zsírok mellett - a szervezet működéséhez szükséges létfontosságú tápanyagok. Az emésztési folyamat során aminosavakra bomlanak. Ezek közül a legjelentősebbek az úgynevezett esszenciális aminosavak, amelyeket a szervezet nem képes előállítani. Így az őket tartalmazó teljes értékű fehérjékkel kell bejuttatni ezeket az állat szervezetébe. ű

Petchef.hu

Petchef.hu

Forrás: egeszsegkalauz.hu


A szervezet azonban csak korlátozott mértékben képes a fehérjéket raktározni, a felesleg pedig számos szervet károsíthat. A túlzott hús- és fehérjebevitel hosszú távon a következő szerveket, szervrendszereket viseli meg leginkább:

  • idegrendszer,
  • érfalak, 
  • ízületek,
  • immunrendszer,
  • belek, 
  • ivarszervek, 
  • vese, 
  • máj. 

A túlzásba vitt fehérjefogyasztás számos betegség forrása, mint például:

  • elhízás,
  • hiánybetegségek,
  • különböző ételallergiák,
  • ízületi problémák,
  • csontritkulás,
  • fekélyes vastagbélgyulladás,
  • Alzheimer-kór,
  • rák,
  • köszvény, 
  • veseelfajulás, 
  • rendellenes májműködés.

A túlzásba vitt hús- és fehérjefogyasztás hatása a vesékre és a májra

A túlzott fehérjebevitel különösen megterheli a májat és a veséket. Ahogyan már említettük, az emésztés során lebomló fehérjékből káros bomlástermékek is képződnek. Ezek kiválasztását a vese, méregtelenítésüket a máj végzi. A májnak az emésztőrendszerben keletkező káros anyagok tárolása és feldolgozása, valamint egyéb funkciók mellett fontos szerepe van az aminosavak lebontásában a fehérjeszintézis lebonyolításában.

A vese páros szerv, amely számos funkciót lát el, többek között a vér tisztításáért felel. A vizelet kiválasztásával eltávolítja a vérből a mérgező anyagcsere-salakanyagokat. Különös tekintettel a fehérjebontásból származó bomlástermékekre, mint például a karbamid és a kreatinin.

Ebből következik, hogy a túlzásba vitt hús- és fehérjefogyasztás a vesékre is nagy terhet ró, hosszú távon pedig károsítja őket. Különösen kritikus ez a megterhelés azoknak az állatoknak az esetében, amelyek heveny vagy krónikus veseelégtelenségben szenvednek.

A veseelégtelenséget okozhatja örökletes hajlam, gyulladás vagy fertőzés, illetve valamilyen súlyos mérgezés. Legsúlyosabb típusa az idült veseelégtelenség, ekkor az állat veséi az egészséges állapothoz képest 25-35%-os hatásfokkal működnek.

A veseelégtelenséggel gyakran párosul valamilyen májbetegség, például:

  • elzsírosodás,
  • nekrózis vagy cirrózis következtében kialakuló degeneratív folyamatok,
  • sárgaság,
  • akut vagy örökletes krónikus májgyulladás, 
  • krónikus idiopátiás májkárosodás, 
  • májrák. 

A rendellenes májműködés következményeként a fehérjebontás és egyes aminosavak perifériás felhasználása intenzívebbé válik. A túlzásba vitt húsfogyasztás és fehérjebevitel következtében a fölösleges aminosavak bontásának eredményeként nagy mennyiségű ammónia keletkezik. Ez rendkívül káros, mivel a beteg máj képtelen az ammónia méregtelenítésére.

A veseelégtelenségben szenvedő és a májbeteg kutyák etetése

A fehérjék mérgező bomlástermékeinek semlegesítésében tehát kiemelt szerepe van a veséknek és a májnak. Ha ennek a két szervnek valamilyen okból csökken a hatékonysága, ezek a káros anyagok felhalmozódnak a szervezetben. Ezért szó szerint életbe vágó, hogy az ilyen állatokat megfelelő diétán tartsuk.

Bár a vesék károsodása irreverzibilis folyamat, ennek ellenére az idült veseelégtelenségben szenvedő kutya állapota stabilizálható, élete meghosszabbítható. Ennek feltétele a vesét kímélő, speciális diéta.

A megfelelő máj- és vesevédő diéta fontos elemei

A veseelégtelenség és a már említett májbetegségek diétája sok tekintetben megegyezik. Mindkét esetben lényeges, hogy a bevitt fehérje mennyisége ne legyen több, mint amit a beteg állat szervezet képes hasznosítani. Ezért nem adhatjuk az ilyen betegségekben szenvedő kutyáknak a bolti konzerv- és szárazeledeleket, hiszen ezek hústartalma sokszor a 60%-ot is meghaladja.

Petchef.hu

Petchef.hu

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Tehát amellett, hogy a diéta alapvetően hús- és fehérjeszegény legyen, kiemelten fontos, hogy kiváló minőségű, értékes, jól hasznosítható fehérjéket tartalmazzon. Ennek megfelelően jó választás lehet a főtt tojás, a baromfihúsok vagy a nyúlhús. Ez egyébként is igaz a máj- és vesevédő diétás étrendre: az ilyen állatok csak a legjobb minőségű, ízletes és könnyen emészthető ételekkel táplálhatók.

A nyúllhús azért is ideális eleme a májat és vesét kímélő diétának, mert tökéletes példája a kiváló minőségű, teljes értékű fehérjének. Ez azt jelenti, hogy nagy koncentrációban tartalmazza a cikk elején említett esszenciális zsírsavakat. Emellett alacsony a zsír- és koleszterintartalma, miközben bővelkedik vitaminokban, ásványi anyagokban (pl. A-, B12- és B6-vitamin, vas). Alacsony nátriumtartalma és könnyű emészthetősége a csirkehúséhoz hasonlítható, ám azzal ellentétben alig van olyan állat, amelyik allergiás lenne rá.

A vese- és májvédő diétának elsősorban szénhidrátalapúnak kell lennie, de megfelelő arányban tartalmaznia kell zsírokat is. Nagyon fontos a fehérjék arányának optimális mértéke: arányuk ne lépje túl a 20-25%-os mértéket, de teljesen ne is száműzzük az állat étrendjéből őket.

Előnyös, ha a táplálék bővelkedik rostokban (például rizs, hajdina, zöldségfélék). Ugyanakkor számos mikrotápanyagban, vitaminban és ásványianyagban gazdag összetevőt tartalmaz. Aranyszabály, hogy a kutyát inkább többször, kisebb adagokkal etessük.

Mindenképpen kerülendő:

  • a túlzott sóbevitel,
  • a fűszeres ételek,
  • a túlságosan zsíros koszt,
  • a vöröshúsok fogyasztása. 

A cikk elkészítéséhez dr. Varga József állatorvos nyújtott szakmai segítséget. Dr. Varga József szakterülete a kutyák táplálása, 25 éve foglalkozik ezzel a területtel. Az utóbbi években a PetChef megbízásából számos egészségvédő, köztük speciális máj- és vesevédő kutyaeledel kifejlesztésében vett részt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# kutyatáp # veseelégtelenség # májbetegség # kutya # egészséges táplálkozás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés